Bratislava İçi Ulaşım


 

Bratislava’da turistik bölgeler oldukça küçük bir alanda toplandığından dolayı seyahatinizde büyük ihtimalle toplu taşımaya ihtiyaç duymayacaksınızdır. Ancak toplu taşıma kullanmak isterseniz şehir içinde otobüs, tramvay ve trolleybüs hatları mevcut ve 04.30-23.00 arası işlemektedir. Ayrıca şehre geç vakitlerde gelmeniz halinde kullanabileceğiniz N kodlu 20 hat bulunmakta. Gece otobüslerinin iki ana durağı bulunuyor: ana tren istasyonu, Hlavná Stanica ve şehir merkezinde bulunan meşhur meydan, Hodžovo Námestie. Gece otobüsleri ile ilgili unutmamanız gereken bir nokta var: Bu otobüsler her durakta durmadığı için gece otobüslerini kullandığınızda şöforün durması için otobüs duraklarında bulunan düğmelere basmanız gerekiyor.

Tüm toplu taşıma araçları için bilet almanız gerekiyor. Biletleri otobüs duraklarında bulunan sarı bilet makinelerinden, standlardan veya gazete satan küçük büfe tarzı yerlerden alabilirsiniz. 15, 30 veya 60 dakikalık bilet çeşitleri olduğu gibi günlük veya bir kaç günlük alabileceğiniz bilet çeşitleri de var. Fiyatlar da aldığınız biletin kullanma süresine ve yapabileceğiniz aktarma sayısına göre 0.70 Euro’dan başlayarak değişiyor. Ayrıca aldığınız bilet süresinde farklı araçları kullanabiliyorsunuz.

Biletinizi aldıktan sonra araçlar içerisinde bulunan bilet makinelerinde biletinizi aktif hale getirmeyi unutmayın, rastgele kontroller yapılmakta ve aktif hale getirilmemiş biletle yakalanmanın cezası oldukça yüksek.

Bratislava City Card yani turist bileti de satın alabilirsiniz. İki satış noktası bulunuyor: Havaalanı ve Primate Sarayı. Kart ücretsiz toplu taşıma imkanının yanında müzelere, galerilere ve farklı turistik yerlere giriş için de indirimler sağlıyor. Ayrıca indirim sağladığı kafeler, restaurantlar ve mağazalar gibi farklı şeyler de var. Ancak bir sürü otobüs kullanmayı düşünmüyorsanız, aldığınız bilet verdiğiniz paraya değmeyecektir. Seyahatiniz öncesi kartın size sağlayacağı indirimlere bakarak alıp almamaya karar vermeniz daha iyi olacaktır.

Bisiklet kiralamak da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Bisiklet yollarının çok iyi olduğunu söylemek mümkün olmasa da araç sürücüleri, bisiklet sürücülerine karşı oldukça arkadaş canlısı bir tutum sergilemektedir. Ayrıca Bratislava Kalesi hariç şehrin düz bir yapıya sahip olması da bisiklet kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

Bratislava’da taksi ile ulaşım çok tercih edilmeyen bir yöntem olsa da tercih edecekseniz bindiğiniz taksinin, bir taksi firmasının taksisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bağımsız çalışan taksiler çok daha pahalı ve tehlikeli oluyor. Bu konuda taksilerin üzerinde yazan firma isimlerine göre binebilir ya da lokallerden sizin için bir taksi çağırmasını isteyebilirsiniz. En bilindik taksi firmalarından birkaçı FunTaxi, HappyTaxi ve Trend.

Bunların dışında tren istasyonundan havaalanına gitmek için 1 veya 2 numaralı tramvayı ve 61 numaralı otobüsü; şehir merkezi içinse 210 numaralı troleybüsü ve 93 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüs istasyonundan şehir merkezine ise 78 numaralı otobüs gitmektedir.

Daha detaylı bilgi için şehirdeki ulaşım hakkında resmi bilgiler içeren aşağıdaki internet sitesini kullanabilirsiniz:

https://imhd.sk/ba/public-transport