Google+

Arama formu

Slovakya Hakkında Temel Bilgiler

Slovakya Hakkında Temel Bilgiler

Orta Avrupa'da yer alan Slovakya Cumhuriyeti'nin sınırları batıda Avusturya ve Çek Cumhuriyeti, kuzeyde Çek Cumhuriyeti ve Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde Macaristan ile çizilmiştir.

Ülkenin doğu kesiminde, birçok Romanlar/Çingeneler, bazı Ruslar ve Ukraynalılar yaşamaktadır. Ayrıca Slovakya'da yaşayan bazı Çekler, Polonyalılar ve hala bazı Almanlar bulunmaktadır.

Şehir içi ulaşımda otobüs ve tren ağı en iyi ulaşım seçenekleri arasında en başta gelmektedirler. Otobüs şehir içi ulaşımda daha iyi bir seçenek konumundayken, ülkeler ve şehirlerarasında oldukça geniş bir tren ağına sahiptir. İkinci sınıf tren biletleri 2014 yılından beri Avrupa vatandaşlığı olan öğrenciler ve emekliler için bazı koşullar karşılığında ücretsizdir.

Slovakya Hakkında Temel Bilgiler-1

Slovakya, Avrupa'da vahşi doğada hala ayılar ve kurtların yaşadığı birkaç ülkeden bir tanesidir. Kimse bir ayının saldırısından dolayı son 100 yıl içinde ölmemiş olsa da, bir kaç saldırı her yıl meydana gelmektedir. Bir turist olarak karşılaşma şansı çok düşükken, olasılık bulunmaktadır.

Genel olarak bir aşılama koşulu bulunmamaktayken kırsal alanları ziyaret edilecekse kene aşısı önerilmektedir. Ayrıca Hepatit "A" ve "B" her ülke de olduğu gibi Slovakya içinde tavsiye edilmektedir.

Slovakya Hakkında Temel Bilgiler-2

Slovakya'yı ziyaret etmek için başta gelen sebepler doğal güzellik, canlı bir tarih ve rahatlama için büyük fırsatlar sunuyor olmasıdır. Slovakya, ülkenin nispeten büyük bir bölümünü ve Karpat Dağları'nın bir bölümünü kapsamakta olan 9 ulusal parka sahiptir. Yüksek Tatra Dağları, dağ ve kış sporları için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Jeolojik olarak Slovakya, oldukça büyük bir kısmı kireç taşından, nehirlerden, akarsulardan ve mağaralardan (12 tanesi halka açıktır ve birkaç tanesi UNESCO listesinde bulunmaktadır), kanyonlardan oluşmuştur.

Tarih severler için Slovakya, korunmuş eşyalarla, kalıntılarla ve kalelerle birlikte dünyadaki en iyi korunmuş tarihi eserlere sahiptir. Ülke genelinde çok sayıda Gotik ve Barok mimarı yapılar, ahşap halk mimarisinin korunmuş örnekleri bulunmaktadır. Tamamen ahşap ve dünyanın en yüksek ahşap sunağı Slovakya'dadır.

Slovakya'da çok sayıda mineral ve termal su kaynakları bulunmaktadır.