Ostrava Hakkında Bilinmesi Gerekenler

crossroad-2698607_960_720.jpg

Ostrava, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti ve Prag’dan sonra ise ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeridir. Ostrava kelime kökü itibari ile Almanca Ostrau’dan gelmektedir. Şehir, Ostorvice, Lucina ve Opava ırmaklarının bütünleştiği noktada konumlanmış olup Çek Cumhuriyeti’nin Polonya sınırına 12 kilometre ve Slovakya sınırına ise 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ostrava’nın şehir nüfusu 314.801 kişidir. Ostrava’nın resmi dini Hristiyanlıktır. Bunun yanında Çek Cumhuriyeti Avrupa’da yüzde 40 oran ile en fazla ateist nüfusun olduğu ülkelerden biridir. Bu durumun en büyük sebebi ise ülkenin 40 yıldan fazla bir süredir komünizmin etkisinde kalmış olmasıdır. Bunun dışında kalan nüfusun çoğunluğunu ise Hristiyanlar oluşturmaktadır.

Ostrava’nın tarihçesi çok uzun dönemlere dayanmaktadır. 1267 yılında kurulan Ostrava, önceleri tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan bir şehir olmuştur fakat 1763 yılında şehrin farklı bölgelerinde bulunan kaliteli kömür rezervi ile endüstri gelişmeye başlamıştır. Kömür yataklarının işletilmesi ve madenciliğin ileri seviyeye taşınması ile beraber ülkede demir çelik fabrikalarının kurulumu hız kazanmıştır. Ostrava 19. ve 20. yüzyılda tipik bir sanayi şehri haline dönüşmüştür.

Şehirde gittikçe büyüyen kömür madenleri işletmeleri, şehrin tam ortasında fabrikaların açılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu fabrikaların en bilineni ise Vitkovice Demir Çelik Sanayi Fabrikası’dır. Hava kirliliğinin baş göstermesi ise kaçınılmaz bir duruma gelmiştir. Bunun yanında yine şehir merkezinde kurulan Nova-Huta Demir-Çelik Fabrikası devletin bu anlamda gerekli tedbirleri almadığını göstermektedir. Sovyetlerin yoğun etkisinde bulunan ülke, Çekoslovakya Komünist idaresi altında olduğu dönemlerde “Cumhuriyetin Çelik Kalbi” olarak adlandırılmıştır fakat 1989 tarihinde gerçekleşen Kadife Devrim sonucunda 1993 yılında Çek Cumhuriyeti’nin ve Slovakya’nın birbirinden ayrılması ile ağır sanayi bölünmüş ve Ostarava büyük bir kriz geçirmiştir. Dünyayı günümüzde de önemli ölçüde kirleten şehirlerden biri olan Ostrava, Avrupa'nın en fazla çevre kirliliği olan şehirlerin başında gelmektedir. Şehrin ağır sanayiinin bu sorunları, şehrin gelişmesine hala negatif etkilerde bulunmaktadır.

Ostrava’da sanayileşme neticesinde ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir. Ayrıca toplu taşıma ücretleri de diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuzdur. Turistlerin Ostrava’yı ziyaret ederken en çok memnun kaldığı noktalardan biri de şehrin her açıdan oldukça ucuz oluşudur. Oldukça tarihî bir geçmişe sahip olan Ostrava, her yıl Almanya başta olmak üzere birçok ülkeden turisti misafir etmektedir.

Ostrava, eğitim açısından oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Ostrava’da bulunan üniversitelerin başında Ostrava Teknik Üniversitesi ve Ostrava Üniversitesi gelmektedir. Bu üniversiteler, ülkenin en iyi üniversitesi sayılmakla beraber, öğrenci nüfusunun fazlalığı ile de şehre büyük bir canlılık katmaktadır. Ostrava Üniversitesi, 1991 yılında kurulmuştur. 6 fakülte ve 2 enstitüsü bulunmaktadır. Genelde tıp ve sosyal bilimler ağırlıklı eğitimlere yer vermektedir. Bunun yanında Ostrava Teknik Üniversitesi’nin tarihi ise çok daha eskilere dayanmaktadır. 1849 yılında kurulan üniversite, dönemin siyasal koşullarından oldukça etkilenmiş ve günümüzde de genellikle siyaset ağırlıklı bölümlere yer vermekte ve bu geleneği devam ettirmektedir.

Ostrava, eğitim, sanayi ve mimari özelliklerinin dışında turizm açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle yaz ve bahar aylarında oldukça renkli bir dokuyu ortaya çıkaran Ostrava’da birçok gezilip görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Bunun yanında kış turizminin de oldukça geliştiği şehirde önemli kayak merkezleri bulunmakta ve bu dönemde de yoğun bir turist akımına ev sahipliği yapmaktadır. Ostrava’yı en çok tercih edilen yerlerden biri yapan nokta ise daha önceden belirttiğimiz gibi her şeyin oldukça ucuz olmasıdır. Çek Cumhuriyeti, her ne kadar Avrupa Birliği üyesi olsa da ülke de hala euro yerine kendi para birimleri olan Çek kronası kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı da ülke diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuzdur.

Tarihî ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Ostrava, gezilecek yerleri, günümüzde de yapısını koruyan mimarî yapısı, festivalleri ile gezebileceğiniz en iyi Avrupa şehirleri arasında yer almaktadır. Ostrava, kültürel ve sanatsal olarak da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Her gün kiliselerde verilen klasik müzik konserleri, sanatın ve müziğin hayatın önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Siz de Çek Cumhuriyetini ziyaret edip bu harika güzellikleri görmek istiyorsanız Ostrava uğramanız gereken önemli şehirlerden biri olarak listenizde yer almalıdır.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LaPXSsi9jd0