Kutna Hora

Kutna Hora Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kutna Hora, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunan tarihî bir şehirdir. “ulusal hazine” olarak nitelenen şehir 13. yüzyılda gümüş madeninin bolca bulunduğu bir bölgede yer almasından dolayı ekonomik açıdan büyük gelişme gösterme şansına sahip olmuştur. Orta Çağ’a dayanan tarihin şehre bıraktığı izler, Kutna Hora’nın merkezinin 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesine vesile olmuştur.


 
1142 yılında Bohemya bölgesindeki ilk manastırın Kutna Hora’ya kurulmasıyla şehrin tarihî serüveni başlamıştır. Yüz yılı biraz aşkın bir süre sonra 1260 yılında Alman madenciler bu bölgeye gelerek gümüş çıkarmaya başlamışlardır. 13. yüzyılda yaşanan ekonomik canlanma atmosferinde Kutna Hora gümüş madeniyle ön plana çıkmış ve zenginleşmiştir. 13. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar ekonomik açıdan avantajlı konumda olan Kutna Hora, Prag ile ekonomik, kültürel ve siyasi kulvarlarda yarışır seviyeye ulaşmıştır.
 
16. ve 17. yüzyıllara gelindiğindeyse vebanın geri dönüşü, Otuz Yıl Savaşı ve çeşitli ayaklanmalar şehri harap edip git gide fakirleşmesine yol açmıştır. 1770’te gerçekleşen yangın sonucunda da kasaba yerle bir hale gelmiştir. 1806 yılında Avusturya İmparatorluğu denetiminde olan Bohemya bölgesi I. Dünya Savaşı’nın ardından Çekoslovakya’nın bir parçası haline gelmiştir. 1939 ile 1945 yılları arasında ise Nazi Almanya’sı tarafından Bohemia ve MoraviaHamiliği’ne katılmıştır. Fakat II. Dünya Savaşı’nın son bulmasıyla Çekoslovakya’ya dönmüştür. 1993 yılında Çekoslovakya’nın dağılması sırasında ise Çek Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur.
 
Kutna Hora, kendi halinde şirin atmosferi ve bugüne kadar korunabilmiş tarihî açıdan oldukça değerli mimarisi ile kültürel açıdan oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Şehir, turistler tarafından sıkça ziyaret edilmesine rağmen sakin bir yapıdadır. 

Kutna Hora Nerededir?

Kutna Hora, Orta Avrupa ülkesi Çek Cumhuriyeti veya resmî adıyla Çekya’nın batısında bulunan Bohemya’nın Merkez Bohem Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir Prag’a yaklaşık 84 kilometre mesafede yer almaktadır. 

Kutna Hora’ya Nasıl Gidilir?

Kutna Hora’ya en kolay ulaşım, havaalanının bulunduğu Prag üzerinden sağlanmaktadır. Prag’dan otobüs ve tren ile Kutna Hora’ya ulaşım sağlamak mümkündür.
 
Ortalama saatte bir Prag Hlavní nádraží tren istasyonundan Kutná Hora město istasyonuna seferler bulunmaktadır. Tren ile yolculuk süresi genelde ortalama 1 saat 12 dakika sürmektedir.
 
Prag’daki Florenc veya Háje otobüs terminallerinden ortalama 1 saat 40 dakika süren otobüs seferleri de saatte bir düzenlenmektedir. 

Kutna Hora’da Görülecek Yerler

Aziz Barbara Kilisesi (Chrám Svaté Barbory), inşaatına 1388 yılında başlanmış, katedral stiline sahip bir Roma Katolik Kilisesi’dir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kilise, Orta Avrupa coğrafyasında bulunan en ünlü gotikkiliselerden biridir. Aziza Barbara, gümüş madenciliği ile ünlü Kutna Hora’ya uygun olarak madencilerin koruyucu azizidir. Kilisenin yapımı yüz yıllar boyunca kesintiye uğradığından yapımı ancak 1905 yılında tamamlanmıştır. Kilisenin orijinal tasarımının şimdikinin iki katı büyüklüğünde olduğu düşünülmektedir. Kilisenin tamamlanma ve son onarım süreci J. Mocker ve L. Labler adlı mimarlar tarafından gerçekleştirilmiştir. İç mekanda korunabilmiş, görülmesi gereken bölümler arasında sunaklar, vitraylar, minber ve koro standı sayılabilir. Orta Çağ’dan kalma freskler (duvar resimleri) ise kısmen korunabilmiştir.
 
Kutsal Meryem Ana'nın Göğe Kabulü ve Yahya Kilisesi(Chrám Nanebevzetí Panny Marie), şehrin kuzeydoğusunda yer alan Gotik barok tarzda bir kilisedir. Kilise, diğer anıtlarla birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Son Přemyslids döneminde inşa edilen Çek Gotik yapı, barok Gotik mimarinin en eski örneklerindendir. Kilise ilk olarak 1300’lü yıllarda Gotik tarzda, eski bir kilisenin yerine inşa edilmiştir ve 1142’de kurulan Cistercians Sedlec Manastırı'nın bir parçasıdır. 1700 yılında ise manastırın başpiskoposu yeniden inşa edilmesine karar vermiş ve yapı Barok Gotik stilinde tamamlanmıştır. En son restorasyonu 2001 yılında gerçekleşen kilisenin ön duvarı ve tonozları en dikkat çekici unsurlarıdır.
 
Sedlec'in İskelet Kilisesi (Sedlecká kostnice), döşeme ve dekorasyonunda kullanılan 40 bin ile 70 bin kadar insan iskeletiyle tanınan bir kilise ve şapeldir. Katolik kilisesine bağlı olan kilise, dünya çapında tanınırlığa sahiptir. Kilise Kutna Hora’nın banliyösü Sedlec’te eski Sedlec Manastırı içinde yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan kiliseyi yılda ortalama 200 binden fazla kişi ziyaret etmektedir.
 

Kutna Hora ile İlgili

Kutna Hora Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -1oC
  • Mar 1oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 2oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa