Prag İçi Ulaşım


 

Prag’ta turistik yerler küçük bir alanda toplandığından dolayı her yere yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Ancak toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duyarsanız ulaşım sistemi oldukça gelişmiş ve kullanım açısından da basittir.

Şehir içinde ulaşım metro, otobüs, tramvay, füniküler ve taksiler aracılığıyla sağlanmaktadır.

Prag’ta metro en çok kullanılan toplu taşıma aracıdır. Yeşil hat A, sarı hat B ve kırmızı hat C olmak üzere üç ana hat ve 57 metro durağı bulunmaktadır. Transfer noktaları olan Muzeum, Můstek merkeze en yakın duraklar olmaları ve Florenc ana otobüs terminalinin durağı olması nedeni ile şehir içi ulaşımda önemlidir. Bu üç hat üzerinden şehrin neredeyse her yerine ulaşım sağlanmaktadır. Metrolar 05.00-24.00 arası çalışır ve 2 ila 5 dakikada bir gelmektedir. Metrolara girişte turnikeler olmasa da bilet almanız ve girerken biletinizi makinelerde onaylatmanız gerekmektedir.

Tramvay sistemi, otobüslere göre çok daha kapsamlıdır ve şehrin her yerine ulaşmaktadır. Şehir merkezinde gündüz ve gece devam eden tramvay hatları vardır. Bunların en turistik olanları 14,22 ve 17 numaralı hatlardır. 24.00-04.30 saatleri arasında 51 ve 59 numaralı tramvay hatları çalışmaktadır. Metro durakları ile aktarmalar da mevcuttur. Aktarma yapmak isterseniz =M= işaretlerini takip etmeniz yeterli olacaktır. Tramvaylar için biletinizi otomatik bilet makinelerinden ya da büfelerden alabilirsiniz. Tramvaylar çok kalabalık olduğunda hırsızlık olayları hakkında dikkatli olmak gerekmektedir.

Otobüsler şehir merkezinde çok tercih edilmemektedir ancak daha uzak bölgelere gitmeniz gerekiyorsa tercih edebilirsiniz. 100-291 arasındaki numaralı otobüsler gün boyu devam etmektedir. Her hattın kendine ait zaman çizelgesini bulunur. Bu çizelgelere internet (http://jizdnirady.idnes.cz/praha/spoje/?lng=E) üzerinden ya da duraklardan ulaşabilirsiniz. 501-513 sayıları arasındaki numaralı otobüsler gece otobüsleridir ve 24.00-04.30 arası çalışmaktadır. Biletinizi yine otobüse binmeden almalı ve bindiğiniz gibi makinelerde okutmalısınız.

Taksi tercih edecekseniz, aracın tepesinde taksi yazan sarı tabela bulunduğuna ve yan taraflarında şirket adının, lisans numarasının ve fiyatların da yazılı olduğuna dikkat etmelisiniz. İmkanınız varsa bir taksi firmasından telefon ile taksi çağırmanız, yoldan herhangi bir taksi çevirmenizden çok daha iyi olacaktır. İki şekilde de yolculuk öncesi ücreti sorarak kendinizi kısmen garanti altına almayı unutmayın. Şehirde en çok tavsiye edilen taksi firması TICK TACK Taxi isimli firmadır.

Fünikiler şehirde kullanabileceğiniz şehre özgü ve tarihi bir ulaşım aracıdır. Malá Strana bölgesi ile Petrin Tepesi’ni birbirine bağlamaktadır. 09.00-23.20 arası çalışır ve her 15 dakikada bir sefer vardır.

Havaalanından şehir merkezine havaalanı önünden 119 numaralı otobüse binip Nádraží Veleslavín isimli metro durağında yeşil A hattına aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. 100 numaralı otobüse binerseniz de Zličín durağında inerek sarı B metro hattı ile aktarma yapmanız gerekir. Yolculuk yaklaşık 45-60 dakika sürmektedir. Eğer şehre gece geldiyseniz her saat başı olan 510 numaralı otobüse binip Štěpánská isimli durakta inerek, 51 numaralı tramvayla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bunların haricinde yalnızca havaalanı ve şehir merkezi arası çalışan Airport Express isimli araçları, taksileri ya da özel havaalanı servislerini kullanabilirsiniz.

Ana tren garı Hlavní nádraží şehir merkezinde aynı zamanda metroda kırmızı C hattı üzerinde Hlavní nádraží durağında bulunmaktadır. Merkezde istediğiniz noktaya yürüyebilirsiniz.

Florenc’de bulunan ana otobüs terminalinden merkeze ulaşmak için 3, 8 ve 52 numaralı tramvaylar, 133, 175 ve 207 numaralı otobüsler ya da metroda B ve C hatları işinize yarayacaktır.