Prag’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisi de Vlatna Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü’dür. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar. Şu anda sadece yaya ulaşımına açık alan köprü şehrin sembollerinden biridir. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle senenin her dönemi ziyaretçilere mükemmel bir manzara sunmaktadır. Prag seyahatinizde köprü üzerinde zaman geçirip, manzaranın tadını mutlaka çıkarmalısınız.

Karl Köprüsü’nü şu anki haline çeşitli doğal afetler getirmiştir. 10. yüzyılda burada yer alan tahta köprü sellerden dolayı kullanılamaz hale gelince yerine 1170 yılında Kral Vladislav tarafından Judith isimli taş bir köprü inşa edilmiştir. Tahta köprüyle aynı kaderi paylaşan Judith Köprüsü de 1342 yılındaki bir sel sonrası tamamen yıkılınca 1357 yılında Kral Charles tarafından şuanki Karl Köprüsü’nün yapımına başlanmıştır. 1402 yılında bitirilen köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğindedir.

Bu tarihi köprünün mimarı ise Peter Parler. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunuyor. Bunlar arasında en ünlüsü ise Aziz John Nepomuk’un heykeli. Burada isterseniz sokak sanatçılarına karikatürünüzü çizdirebilirsiniz. Bunun için sadece 15 dakika ve 20 Euro ayırmanız yeterli. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunmaktadır. Heykeller köprünün yapım aşamasında koyulmuştur ancak şuan köprü üzerinde bulunanlar orijinal heykeller değildir. Bunların arasında en ünlüsü Aziz John Nepomuk’un heykelidir.  

Prag, yüzölçümü olarak küçük ancak sahip olduğu tarihi, kültürel ve mimari öneme göre Avrupa'nın en görülesi şehirlerinden biri. Prag'a kartpostal havasını veren şeylerin başında da bu köprü geliyor. Bazen sisin ardında kaybolan düşsel görüntüsüyle, bazen de karlar altındaki romantik manzaralarıyla Charles Köprüsü, Prag gezilerinin vezgeçilmezlerinden... Özellikle yaz dönemleri Karl Köprüsü’nün en hareketli zamanlarıdır. Kendi müziğini üreten sanatçıların şarkıları eşliğinde köprüde günbatımını izlemek Prag seyahatinizin unutulmaz anlarından biri haline dönüşecektir.

Ayrıca birbirinden farklı şeyler satan tezgahlardan hediyelik eşya alabilir ya da ressamlara, arkanızda Prag Kalesi bulunan bir portrenizi çizdirebilirsiniz. Kalabalıktan çok hoşlanan biri değilseniz köprüyü sabahın erken saatlerinde görmeniz daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1, Çekya

Ziyaret Saatleri:Her zaman ziyaret edebilirisiniz

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Eski Şehir Köprü Kulesi, Prag Kalesi, Eski Şehir Meydanı