Prag Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde bulunur. Ortaçağ zamanlarından fırlamış gibi görünen şehir, bu bozulmamış güzelliğini 2. Dünya Savaşı’nda fazla zarar görmemiş olmasına borçludur. Bu nedenle barok ve gotik mimarinin en ihtişamlı eserleri şehirde tarihi dokusunu kaybetmemiş bir şekilde yer alır. Prag, “Altın Kent”, “Şehirlerin Anası”, “Avrupa’nın Kalbi” gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.

Prag gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Birbirinden güzel meydanları, tarih kokan yapıları, köprüleri ve kaleleriyle senelerdir dünyanın en turistik şehirlerinden biri durumundadır. Ortaçağ kokan Old Town bölgesi, kendi içinde bir şehir olan Prag Kalesi, Vlatna Nehri’nde güneşi batıran Karl Köprüsü ve daha bir sürü güzelliğiyle Prag, unutulmaz bir seyahat olacaktır. Tarihi dokunun yanında şehirde eğlenceyi, lezzeti, alışverişi ve sanatı da bulabilirsiniz. Örneğin, şehrin kendine has lezzetlerinden farklı dünya mutfaklarının en güzel örneklerine kadar tadabilir ya da dünyaca ünlü mağazalardan, el yapımı geleneksel ürünler satan ufak dükkanlara alışveriş yapabilirsiniz. Sanat aşığıysanız birbirinden güzel sergileri ya da Kafka’nın evini ziyaret edebilir; eğlence istiyorsanız dünya çapında nam salmış Prag gece hayatı ile günün ilk ışıklarına kadar dans edebilirsiniz.

Prag’ı ziyaret etmek için en güzel zamanların havaların ortalama sıcaklıkta olduğu ve şehrin kısmen de olsa turist istilasına uğramadığı bahar ayları gösterilebilir. İlkbaharda yeşeren çiçeklerin, sonbaharda şehri kaplayan yaprakların tadını çıkarabilirsiniz. Eğlenceyi seviyor ve kalabalığı umursamıyorsanız eğlenmeyi bilen Prag’ın oldukça hareketli yazları da sizin için oldukça cazip olacaktır. Şehir sahip olduğu iklim özelliklerinden dolayı sert kışlar geçirse de yanınıza uygun kıyafetleri götürdükten sonra her mevsim gibi Prag’da kış da güzeldir. Unutmamanız gereken şey ise hangi mevsimde giderseniz gidin, şehir size kendini bir şekilde sevdirmeyi başacaktır.
 

10 Adımda Prag gezi videomuzu mutlaka izleyin!