Wenceslas Meydanı

Prag’ın en popüler yerinden birindeyiz şu anda: Wenceslas Meydanı. Burası şehrin ana meydanlarından biridir ve tarih boyunca birçok gösteriye, kutlamalara ve etkinliklere ev sahipliği yapmış, milyonlarca kişiyi ağırlamıştır. Vaclav Meydanı olarak da bilinen meydan her ne kadar şimdiki görünümüne 19. Yüzyılda ulaşsa da aradan geçen yıllar bu meydana sadece şan ve şöhret katmış. Birbirinden lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekânları buranın sınırları içerisinde yer alıyor çünkü.

Vaclav Meydanı ismini Aziz Vaclav'dan alıyor. Bu nedenle 1912 yılında meydana at üstünde bir Aziz Vaclav Heykeli dikilmiş. Meydanda bu görkemde olmasa da daha başka heykeller de mevcut. Meydanın tarihsel öneminin yanında günümüzde turistlerin gezi listelerinde yer almasını ve Praglıların gündelik buluşma, vakit geçirme yerlerinden biri olmasını sağlayan en önemli unsurlar, burada konumlanmış çok sayıdakafe ve restoranın varlığı. Meydanda açık alanalra konum masalarda bir şeyler yiyip içerek Prag'ın güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. 

Meydan günümüzde en çok turist alan şehirler arasında gelen Prag'ın vazgeçilmez noktalarından biri olsa da uzun tarihinde farklı manzaralara da sahne oldu. Her şeyden önce en eski döneme gidersek,Wenceslas Meydanı’nın Orta Çağ’da at pazarına ev sahipliği yaptığını da söylemeliyiz.

Meydan, siyasi tarih açısından çok önemli bir olayın da baş mekanlarından biri oldu. 1969 yılında Jan Palach’ın kendini yakması ile başlayan olaylar sonucu tarihe Kadife Devrim olarak geçen günlerin yaşanması ve komünist rejimin yıkılmasına neden olan pek çok siyasi olay bu meydanda gerçekleşti.

Meydan, günümüzde aynı zamanda gösteriler, kutlamalar ve etkinliklerde geleneksel bir toplanma yeri. Ayrıca çevresindeki her bütçeye uygun konaklama seçenekleriyle de sıkça tercihe dilen bir yer. Burada kalarak hem Prag'ın gezilecek yerlerine hem de yeme-içme ve eğlence mekanlarına yakın olabilirsiniz. Meydanda aynı zamanda tüm mimari görkemiyle Ulusal Müze'yi ve doğayla başbaşa olmak için Fransisken Bahçelerini ziyaret edebilirsiniz. 

Adres: Vaclavske namesti 12/3, Znojmo 669 02, Çek Cumhuriyeti

Ziyaret Saatleri:Her zaman ziyaret edebilirsiniz

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Ulusal Müze, Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri.