Google+

Arama formu

Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler
 

Prag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Suite Ohrada güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hellichova Apartment, Old Town Apartments Tyn, Centre Apartment Řeznická. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Good King Wenceslas Apartment, Hotel Imos, Bridge gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Discounts Prague Hotel, Hostel Fontána, Czech Inn Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Orta Avrupa’nın en cazip ve romantik şehri Prag, görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengindir. Şehrin ziyaretçilerine sunduğu tarihsel ve sanatsal zenginliklerin tümünü saymak oldukça zor çünkü şehrin herhangi bir sokağında bile hayran kalınacak güzellikler bulmak mümkün ancak mutlaka görülmesi gereken turistik yerler her şehirde olduğu gibi Prag’da da var. Bunların şehrin belirli bir bölümünde toplanmış olması da seyahatinizi ulaşım açısından rahatlatacaktır. Kısacası Prag mimarisi, ambiansı ve tarihiyle adım attığınız an tarihte büyülü bir yolculuğa çıkmış gibi hissetmeye başlayacağınız bir şehir. Prag’a 3 gün ayırmanız şehrin tadını doyasıya çıkarmak için yeterli olacaktır.

Prag Turları

Old Town Meydanı

Old Town Meydanı
 

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Old Town meydanı şehrin kalbinde yer almaktadır. Prag’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir ve Prag’ın en turistik noktasıdır. Senenin her dönemi çok sayıda turistin ziyaret ettiği meydanda kalabalığa hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yaz dönemi meydanın boş olduğu bir vakit bulmak imkansızdır. Meydanın bu kadar ilgi ilgi görmesinde tarihsel önemi, ev sahipliği yaptığı değerli yapılar ve ziyaretçilere sunduğu kafe, restoran, bar, mağaza gibi olanakların fazlalığı etkilidir.

Tarihsel olarak oldukça önemli bir meydandır. 10. yüzyıldan beri Prag’ın kalbi olarak bilinir ve şehrin en eski meydanıdır. Ortaçağ’da önemli bir ticari pazar alanı olarak kullanılmış ve tarih boyunca görkemli olaylara şahit olduğu gibi oldukça trajik olaylara da şahit olmuştur. Bu olaylar içinde en önemlileri taç giydirme törenleri ve idamlardır. Bunlar arasında en çok iz bırakanlar, Prag halkının lideri olarak bilinen Jan Zelivsky’nin ve İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin idamıdır. Şuanda Avrupa’nın en ünlü meydanlarından biri olmasının yanında 1992’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.

Meydan çevresini saran birbirinden güzel sokakların ve rengarenk binaların arasında şehrin en önemli eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Tam ortada Jan Hus Anıtı bulunan meydanı Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Sarayı, Old Town meydanında bulunan önemli yapılardandır. Kafanızı kaldırıp etrafa baktığınızda nereye bakacağınızı şaşıracağınız bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi

Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi
 

Old Town Hall (Eski Belediye Sarayı) ve üzerinde bulunan Astronomik Saat, Old Town meydanında bulunmaktadır. Eski Belediye Binası’nın içini ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını da izleyebilirsiniz. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir
yolcuğa çıkmanızı sağlayacak, Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağazalar ve evler bulunmaktadır.

Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat ise aslında başlı başına şehrin sembolü haline gelmiş mimari yapılardan bir tanesidir. 1410 yılında yapılan ve tarih içinde birçok kez tadilata uğrayan saat, dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir. Saat 3 kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencerede görünen havari figürler ve 4 tane heykel bulunur. Bu heykellerden iskelet ölümü, elinde kese tutan yahudi aç gözlülüğü, mandolin çalan osmanlı sürekli sefayı ve elinde ayna tutan kibiri sembolize etmektedir. İkinci kısım olan astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil etmektedir. En yeni ve son kısım olan takvim kadranı ise günün tarihini ve burç işaretlerini içerir. Saatin her saat başı tekrar eden birer dakikalık animasyonundan dolayı turistler oldukça ilgi göstermektedir bu nedenle senenin her dönemi, yağmur altında bile, saatin önünde bekleyen turist kalabalığını görebilirsiniz. Animasyonda iskelet heykeli, ölümü hatırlatmak için zili çalarak başlar. Diğer figürler kafalarını sallayarak hareket ederler. En son horozun ötmesi ile son bulur.

Bodrum katındaki odalar Pazartesi 11.00-18.00, Salı-Pazar 09.00-18.00; Kule, Pazartesi 11.00-20.00, Salı-Pazar 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü)
 

Prag’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisi de Vlatna Nehri üzerinde bulunan Karl Köprüsü’dür. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar. Şuanda sadece yaya ulaşımına açık alan köprü şehrin sembollerinden biridir. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle senenin her dönemi ziyaretçilere mükemmel bir manzara sunmaktadır.

Karl Köprüsü’nü şuanki haline çeşitli doğal afetler getirmiştir. 10. yüzyılda burada yer alan tahta köprü sellerden dolayı kullanılamaz hale gelince yerine 1170 yılında Kral Vladislav tarafından Judith isimli taş bir köprü inşa edilmiştir. Tahta köprüyle aynı kaderi paylaşan Judith Köprüsü de 1342 yılındaki bir sel sonrası tamamen yıkılınca 1357 yılında Kral Charles tarafından şuanki Karl Köprüsü’nün yapımına başlanmıştır. 1402 yılında bitirilen köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğindedir. Köprünün her iki başında kuleler ve üzerinde Barok tarzda 30 adet heykel bulunmaktadır. Heykeller köprünün yapım aşamasında koyulmuştur ancak şuan köprü üzerinde bulunanlar orijinal heykeller değildir. Bunların arasında en ünlüsü Aziz John Nepomuk’un heykelidir.

Prag seyahatinizde köprü üzerinde zaman geçirip, manzaranın tadını mutlaka çıkarmalısınız. Özellikle yaz dönemleri Karl Köprüsü’nün en hareketli zamanlarıdır. Kendi müziğini üreten sanatçıların şarkıları eşliğinde köprüde günbatımını izlemek Prag seyahatinizin unutulmaz anlarından biri haline dönüşecektir. Ayrıca birbirinden farklı şeyler satan tezgahlardan hediyelik eşya alabilir ya da ressamlara, arkanızda Prag Kalesi bulunan bir portrenizi çizdirebilirsiniz. Kalabalıktan çok hoşlanan biri değilseniz köprüyü sabahın erken saatlerinde görmeniz daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

Prag Kalesi

Prag Kalesi
 

Lesser Town olarak adlandırılan bölgede bulunan Prag Kalesi dünyanın en büyük kaleleri arasında sayılmaktadır. Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak yer alır. Kalenin inşaası 9. yüzyıla dayanmaktadır. Tarih içinde Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Çekoslovakya devletleri tarafından kullanılmıştır. Şuanda da Çek Cumhuriyeti devlet konutu olarak kullanılmaktadır.

Kale denince akıllara savunmu amaçlı yapılan kocaman yapılar gelse de Prag Kalesi sadece bir kale olmanın çok ötesindedir. Kendi ihtişamının yanında içerisinde bir çok önemli yapıya ev sahipliği yapmasıyla resmen kendi içinde farklı bir şehir gibidir. Bu yapılar arasında Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri ve Prag Kalesi Resim Galerisi bulunmaktadır. Yapıların içine girmek istemeseniz bile kalede her saat başı askerler tarafından nöbet değişimi yapılmaktadır. Kale ziyaretinizde bu değişime denk gelerek gösterinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaleye, Old Town’dan ilerleyip Karl Köprüsü üzerinden geçerek ulaşabilirsiniz. Hafif eğimli bir yol olsa da 10-15 dakikalık yürüme ile kaleye varılmaktadır. Eğer yürümek istemezseniz 22 veya 23 numaralı tramvaylar ile kaleye ulaşmak mümkündür. Ancak yürüyerek çıkarsanız birbirinden güzel kafeler, butikler ve restoranlarda vakit geçirmeniz oldukça keyifli olacaktır. Nisan-Ekim dönemi 05.00-24.00 ve Kasım-Mart dönemi 06.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kalenin bahçesine giriş ücretsiz olsa da içerdeki diğer yapılara girmek için belirli ücretler vardır.

Prag Yahudi Mahallesi

Prag Yahudi Mahallesi
 

Josefov ismiyle bilinen Prag Yahudi Mahallesi, Old Town bölgesi ile Vlatava Nehri arasında kalmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi bir Yahudi yerleşim yeridir. Yahudilerin şehre ilk yerleşiminin 10. yüzyılda gerçekleştiği söylenmektedir. Yüzyıllar içerisinde artan göçlerden dolayı 13. yüzyılda Josefov oluşturulmuştur. 1893-1913 yılları arasında şehri, Paris’e benzer şekilde modellemek için yapılan bir girişimle bölgenin bir kısmı tahrip edilmiştir. Bu olaydan sonra 20. yüzyılın başlarında bölgenin büyük bir çoğunluğu yeniden inşa edildiği için eski yerleşim biriminin tam olarak neye benzediğini söylemek oldukça zordur. Tarih içindeki değişikliklerden sonra bölgede 6 sinagog, bir Yahudi mezarlığı ve Eski Yahudi Belediye Binası kalmıştır.

Prag Yahudi Mahallesi’nde bulunan Eski Yahudi Mezarlığı, Avrupa’daki en büyük ve en eski Yahudi mezarlığıdır. 1439-1787 yılları arasında kullanılmıştır. Mezarlıkta yer yetersiz olduğu için 12 katmana kadar ulaşan mezarlar vardır. İçerisinde 100.00’den fazla ölü bulunmaktadır. Mezarlık, Cumartesi günleri hariç her gün Nisan-Ekim dönemi 09.00-18.00 ve Kasım-Mart dönemi 09.00-16.30 arası ziyarete açıktır.

Bölgede bulunan 6 sinagog arasında en önemli ve ilgi çekici olanları Eski Yeni Sinagog ve İspanyol Sinagogu’dur. Eski Yeni Sinagog’un yapımı 1270 yılında tamamlanmıştır ve günümüzde Avrupa’nın hala aktif olan en eski sinagogudur. Ayrıca şehirdeki ilk gotik yapıdır. 1864 yılında inşa edilen İspanyol Sinagog’u ise tarihi ile olduğu kadar mimarisiyle de oldukça ilgi çekmektedir. Yapımında Elhamra Sarayı’ndan ilham alınmıştır. Her iki sinagog da Cumartesi günleri hariç her gün, Nisan-Ekim dönemi 09.00-18.00, Kasım-Mart dönemi 09.00-16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.