Prag Ulusal Tiyatro

Prag, her ayrıntısıyla romantik, tarihi ve sanat dolu olabiliyor. Prag gezinizde şehrin en kültür sanat dolu yerini, yıllara ve olumsuzluklara meydan okumaktan asla vazgeçmeyen Ulusal Tiyatro’yu görmeyi ve burada bir gösteri izlemeyi ihmal etmeyin. Ulusal Tiyatro, bugün Çek kültür hayatının mihenk taşlarından biri. Her hafta çok sayıda kültürel bir aktivite düzenleniyor.  Binanın mimari ise oldukça güzel ve görülmeye değer.

Vltava Nehri kenarında yer alan Prag Ulusal Tiyatrosu, ülkenin en iyi opera, bale ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor aynı zamanda. Ulusal Tiyatro Binası'nın yapımı eskilere, 1868 yılına dayanıyor. Çekler için Ulusal Tiyatro'nun ulus kimliklerini inşa etmede ayrı bir rolü de var. O dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu hakimiyetinde olan Çekler, kendi dillerinde gösterilerin sahneleneceği bir yere sahip olmak istiyordu. Çek halkının paralarıyla yaptırılan bu yapı, Çeklerin bağımsızlığının ve milli iradelerinin de bir simgesi durumunda. 

1881 yılında bir yangınla tahrip olan Ulusal Tiyatro, iki yılın ardından yeniden kullanıma açılmış. Halk bir kez daha bir araya gelmiş. ‘Národ Sobě’ yani "Kendi Başına Millet" sloganı etrafında birleşen halk tiyatroyu restore ettirmiş. O günden beri de Prag ve Çekyalıların gözbebği olarak varlığını sürdürüyor. 

Gösterimlerin büyük çoğunluğu Çekçe ama hemen hepsinde İngilizce üst yazı bulunuyor. Prag’da opera, tiyatro ya da bale gösterisi izlemek istediğinizde Ulusal Tiyatro’nun ziyaret edebileceğiniz en iyi mekân olduğunu şüphesiz bilmelisiniz. İstediğiniz gösteriye bilet bulamaz ya da vakit ayıramazsanız da mutlaka Ulusal Tiyatro binasının içine girip gezin. Kırmızı kadife ve yaldızlı süslemelerle, içerisi gerçekten göz kamaştırıyor. Dış mimarisi olduğu kadar iç tasarımıyla da kendisine hayran bırakan bir yapı. Binanın çevresinde birçok heykel de bulunmakta. Bu heykeller arasında Zafer Tanrıçası, Lumira ve Zaboya heykelleri dikkat çekicidir. 

Adres: Národní 2, 110 00 Nové Město, Çekya

Ziyaret Saatleri:Her gün 10.00 – 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti:  Fiyatlar etkinliklere göre farklılık gösteriyor.