Aziz Vitus Katedrali

1344 yılında inşa edilen Aziz Vitus Katedrali, dile kolay 600 yılda oluşumunu tamamlayabilmiş muhteşem bir eser. Prag Kalesi’nin hemen içerisinde yer alıyor. Neo-Gotik ağırlıklı olmak üzere Rönesans ve Barok tarzları kullanılarak inşa edilen bu eşsiz yapı, Prag’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Kraliyet mezarlarının yanı sıra Aziz Vaclac Şapeli ve “Soylu Frederick’in Uçuşu” isimli ahşap malzemeden üretilmiş pano,  oluklar, payandalar, koro bölümü ve altın taş ile kapıdaki tonozlar katedralde görülmeye değer kısımlar.

Aziz Vitus Katedrali, mimarisiyle insanı ilk anda etkisi altına alan özgün bir yapı. Katedral 14.yılda yapılmasının ardındna birkaç kez eklemelerle yenilenmiş. Özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda yapılan eklemeler, katedrali gotik mimarinin güzel örneklerinden biri arasına sokuyor. Katedral, dışı kadar iç süslemeleri, sanat eserleri ve tarihi ayrıntıların yanı sıra Prag'ın kraliyet dönemlerine ait uhrevi bir öneme de sahiptir. Katedral tarih boyunca  taç giyme yeri olarak kullanılmış ve kral ve kraliçelerin mezarlarına evsahipliği yapmıştır. Katedral içinde yer alan mezarlar IV. Charles, onun dört karısı ve Bohemya’nın eski kralı Jiri Podebrad’a aittir.

Aziz Vitus Katedrali vitraylarıyla da gözalıcıdır. Hz. Meryem'in konu edildiği tasvirlerin yanı sıra dua odaları, kraliyet eşyaları, gotik tonozlar, payandalar, 1344 yılından bugüne korunmuş koro mahalli ve daha birçok nokta, incelemeye değerdir. Katedralin giriş kısmındaki kapının stündeki oyma ve kabartmalarsa adeta bir sanat eseridir. 

Bu arada güzel bir haber, dilerseniz Katedralin kulesine çıkabiliyorsunuz. Fakat, 96 metre uzunluğundaki kuleye çıkmak için, belirli bir ücreti ve 279 basamağı çıkmayı göze almalısınız. Şayet, basamakların fazlalığını düşünmez ve oyunuzu yine de yukarı çıkmaktan yana kullanırsanız, en sonunda sizi muhteşem bir Prag manzarasının beklediğini hatırlatalım.

Adres: III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1

Ziyaret Saatleri:Mart – Ekim Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 17:00, Pazar 12:00 – 17:00, Kasım – Şubat 12:00 – 16:00 arasında ziyarete açık.

Giriş Ücreti: Katedral içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz tur seçenekleri var. Ücretli olan tur bedeli tam bilet için 350, indirimli bilet için ise 175 Çek Kronu.

Yakınlarındaki Yapılar:Prag Kalesi, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri