Astronomik Saat Kulesi

Old Town Hall (Eski Belediye Sarayı) ve üzerinde bulunan Astronomik Saat, Old Town meydanında bulunmaktadır. Eski Belediye Binası’nın içini ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını da izleyebilirsiniz. Ayrıca binanın bodrum katında da nefes kesici bir yolcuğa çıkmanızı sağlayacak, Romanesk ve Gotik dönemlerden kalmış labirent şeklinde odalar, mağazalar ve evler bulunmaktadır.

Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik Saat ise aslında başlı başına şehrin sembolü haline gelmiş mimari yapılardan bir tanesidir. 1410 yılında yapılan ve tarih içinde birçok kez tadilata uğrayan saat, dünya üzerinde hala çalışmakta olan en eski saattir. Dünyanın en eski üçüncü saati olan bu saati görüp tiktaklarını duymak bir insana nefes kesici bir deneyim yaşatıyor. Saatte bulunan 12 saat dilimi 12 burcu sembolize etmektedir.

Saatin her saat başı tekrar eden bir dakikalık animasyonundan dolayı turistler oldukça ilgi gösteriyor. Bu nedenle senenin her dönemi yağmur altında bile saatin önünde bekleyen turist kalabalığını görebilirsiniz.  Animasyonda iskelet heykeli, ölümü hatırlatmak için zili çalarak başlar. Diğer figürler kafalarını sallayarak hareket ederler. En son horozun ötmesi ile son bulur.

Astronomik Saat 3 kısımdan oluşur. İlk kısımda her saat başı pencerede görünen havari figürler ve 4 tane heykel bulunur. Bu heykellerden iskelet ölümü, elinde kese tutan yahudi aç gözlülüğü, mandolin çalan osmanlı sürekli sefayı ve elinde ayna tutan kibiri sembolize etmektedir. İkinci kısım olan astronomik kadran Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil etmektedir. En yeni ve son kısım olan takvim kadranı ise günün tarihini ve burç işaretlerini içerir.

Bodrum katındaki odalar Pazartesi 11.00-18.00, Salı-Pazar 09.00-18.00; Kule, Pazartesi 11.00-20.00, Salı-Pazar 09.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres:  Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha

Ziyaret Saatleri:10.00-18.00

Giriş Ücreti:250 kron / Her zaman olmasa da yoğun sezonlarda kule girişinde uzun bilet kuyrukları oluşabiliyor. Bu yüzden biletinizi internet üzerinden almayı da deneyebilirsiniz.

Yakınlarındaki Yapılar:Jan Hus Anıtı, Aziz Nikolas Kilisesi