Bu ev dans ediyor. Hem de kelimenin gerçek anlamıyla. Prag sınırları içerisinde yer alan bu evin adı: “Dans Eden Ev”. İsminden de anlaşılacağı üzere evin dıştan görünümü partnerinin kollarında sallanan kadın bir dansçıyı andırıyor. Ünlü dans çifti Fred Asteire ve Ginger Rogersın adıyla da anılan bu ilginç yapı, 1945 yılında Amerikan ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sırasında yıkılan eski bir yapının yerine 1992-1996 yılları arasında inşa edilmiş. Mimari ise dünyaca ünlü daha bir çok yapıda imzası bulunan Frank Gehry.

Evin dış yüzeyinin cam ağırlıklı kısmı kadını, diğer tarafı ise erkeği temsil ediyor. Özgün bir tasarımı olduğu aşikar. Postmodern mimarinin en özgün örnekleri arasında yer alan Dans Eden Ev, yaratıcılığını ve özgün fikirlerini sınırsızca kullanabilmesi için Mimar Gehry'e sunulan yüksek bütçe sayesinde ortaya çıkabilmiş. Binanın bulunduğu noktada daha önce 19. yüzyıldan kalma tarihi bir bina bulunuyordu. 

Frank Gehry, binayı tasarlarken ünlü Hollywood çifti Fred ve Ginger'ın yerçekimini yok sayan dans figürlerindne ilham almış. Durağan bir yapıya hareketli, adeta gökyüzünde salınıyormuş hissi vermek içind e öncelikle binayı iki parça halinde tasarlamış. Ginger Rogers'ı yani kadını temsil eden kısım cam bir kuleden oluşuyor. Bu bölümde eğimli sütunlar göze çarpıyor. Fred Asteire'e yani erkeğe ayrılmış İkinci kısımda ise nehre paralel uzanan dagalı bir yapı dikkat çekiyor. Tüm bu parçalı görünüm, malzemedeki zıtlıklar ve pencerelerin asimetrik yerleşimi binaya adeta dans edermiş gibi bir hava veriyor. 

Özellikle sosyal medyada çokça bu evin fotoğraflarına rastlayabilirsiniz. Fakat içerisinde ikinci kattan yedinci kata kadar olan kısımlarda işletmelere yönelik ofisler de olduğu için bu katlar ziyaret edilemiyor. Sadece dış görünümüyle yetinmek zorunda kaldığınızı düşünmeyin. Binanın üst katında yer alan restoran halka açık. Buradaki panaromik Prag manzarası oldukça etkileyici.

Aynı zamanda giriş katından doğruca meydana ve nehir tarafına açılan kafeler de bulunuyor. 

Adres: Jiráskovo náměstí 1981/6, 120 00 Praha 2

Ziyaret Saatleri: Dans Eden Ev, özel bir ofis binası olarak kullanıldığı için ziyaret edilemiyor. Ancak binanın en üst katında yer alan restoran halka açık.

Yakınlarındaki Yapılar: Vlatava Nehri,  Karl Köprüsü, Wenceslas Meydanı, Natioal Theatre (Ulusal Tiyatro), Bethlehem Şapeli, Kampa Adası, Crusaders Square (Haçlı Meydanı),Ulusal Müze, Vysehrad, Estates Theatre.