Prag’a Ne Zaman Gidilir?


 

Prag’ta ılıman karasal iklim hakimdir. Dört mevsim yaşanmasına rağmen Prag, hava durumunu tahmin etmenin en zor olduğu şehirler arasındadır. Ortalama hava koşulları her sene değişiklik göstermektedir.

Kış dönemi Prag’ta oldukça sert yaşanır. Bu dönemde şehre soğuk hava ve yağışlar hakimdir. Özellikle Ocak ve Şubat hava sıcaklığının en düşük olduğu aylardır. Kar yağışları bazı seneler Aralık ayında başlayarak Mayıs başlarına kadar devam edebilir. Eğer turist yoğunluğunu sevmiyor ve soğuk havalardan hoşlanıyorsanız Prag ziyaretinizi kışın gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz. Karlarla kaplanmış şehir gezinizi farklı kılacağı gibi konaklama ve ulaşım fiyatları da daha uyguna gelecektir. Ancak hazırlıklı olup yanınızda şemsiye ve kalın kıyafetler bulundurmalısınız.

Haziran-Ağustos aylarını kapsayan yaz dönemi şehrin en sıcak olduğu zamanlardır. Yazlar genellikle kurak geçmektedir ancak hava durumu sene boyu olduğu gibi yaz döneminde de oldukça değişkendir. Bu nedenle geceleri düşen hava sıcaklıklarına ve yağabilecek yağmurlara hazırlıklı olmanızda fayda var. Temmuz-Ağustos ayları şehirdeki turist yoğunluğunun en fazla olduğu zamanlardır.

Prag’ta ilkbahar ve sonbahar kalabalıktan hoşlanmayan gezginler için en uygun zamandır. Özellikle Mayıs sonu ve Eylül başı havaların genellikle güneşli olduğu şehrin güzel zamanlarıdır. İlkbahar dönemini tercih ederseniz şehir sizi 20 derecelerde ortalama bir sıcaklık ve her yerde yeşeren çiçeklerle karşılayacaktır. Sonbahar dönemi ise güneşin hala ısıttığı ancak yağmur olasılığının yüksek olduğu bir dönemdir.

Güneş ışığından sonuna kadar yararlanmak isterseniz, havanın 21.00-22.00 saatlerine kadar aydınlık kaldığı Mayıs-Haziran aylarını tercih edebilirsiniz. Eylül itibariyle 20.00’da kararan hava, kış dönemi ise 16.30’da kararmaktadır.