Prag’da Festivaller


 

Çek Cumhuriyeti’nin en popüler noktası Prag, sene boyunca birbirinden farklı birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Yüzlerce ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen bu festivaller aynı zamanda şehrin en hareketli zamanlarını da oluşturur. Prag’da opera performansları, çeşitli sergiler, klasik ve modern müzik konserleri, film festivalleri, maratonlar, bira festivalleri vb. aklınıza gelebilecek her konuda festival vardır.

Kökleri 1972 yılına, ülkenin komünizm ile yönetildiği yıllara dayanan Prag Kış Müzik Festivali, her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Ocak sonu ve Şubat başı şehrin sinemalarında 30’dan fazla Avrupa filmine yer verilen Avrupa Film Günleri düzenlenmektedir. Şubat ayının sonu ve Mart başı Prag Karnavalı olarak da bilinen Bohemya Karnavalı düzenlenir. Şehir merkezlerinden müzelere birçok farklı mekanda yer alan festivalde yaratıcılık ve yeni fikirler sembolize edilir.

Paskalya Bayramı, Mart ve Nisan aylarında şehrin her yerinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ve kurulan pazarlarla kutlanmaktadır. Yine Nisan başında Prag Maratonu gerçekleşir. Tarihi şehir merkezinde başlayıp biten maratona dünyanın farklı yerlerinden gelen 20.000 koşucu katılmaktadır. RUNCZECH isimli bu festivale katılmak isterseniz internet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. 30 Nisan tarihinde Cadılar Gecesi isimli baharının gelişinin kutlandığı bir etkinlik düzenlenmektedir. Etkinlikte kuklalar ateşe atılarak yakılır. Bu etkinlikler şehrin çeşitli yerlerinde düzenlense de en ünlüsü Petrin Hill isimli parkta görülür. Mayıs ayında Çek Bira Festivali düzenlenmektedir. Etkinlik 17 gün sürmektedir. Prag 7 bölgesinde bulunan Letenská Pláň isimli semtte düzenlenir. 120 farklı bira çeşidinin denenebildiği festivalde eğlenceli birçok etkinlik de yer alır.

Şehrin en büyük festivali olan United Islands Festival (Prag Uluslararası Müzik Festivali), Mayıs ayından Haziran’ın ilk haftasına kadar devam eder. Festival Strelecky ve Slovansky isimli adalarda gerçekleşir. Katılım ücretsizdir. Aynı zamanda şehrin farklı bölgelerindeki gece kulüplerinde de festival kapsamında etkinlikler düzenlenmektedir. Festivalde neredeyse dünyadaki her tarz müzik yer alır. Şehirde caz esintilerine şahit olabileceğiniz Bohemya Caz Festivali, Temmuz ayında düzenlenir. Ağustos ayında ünlü İtalyan besteci Guiseppe Verdi adına bir ay süren Verdi Festivali düzenlenmektedir. Opera sezonunun açıldığı bu festivalde Verdi’nin eserlerinin yanı sınıra farklı sanatçıların eserlerine de yer verilir.

Ekim ve Kasım ayları boyunca şehirde Prag Uluslararası Caz Festivali düzenlenmektedir. 1964 senesinden beri düzenlenen festival 2 hafta sürmektedir. Şehirde bulunan farklı mekanlarda ülke içerisinden ve farklı ülkelerden gelen müzisyenlerin performansları yer alır. Kasım ayında düzenlenen Prag Yazarlar Festivali, ünlü bir edebiyat festivali olmasının yanında Avrupa’nın en eski festivallerinden biridir. Kültürel mirasın ve düşüncelerin paylaşıldığı bu festival Wallenstein Sarayı’nda yer almaktadır. Kasım-Ocak arasında Çek Fotoğraf Sergisi düzenlenmektedir. Ücretsiz olan sergi Old Town meydanında yer alır.