Prag, mutfak olarak çok ünlü bir şehir kabul edilmese de şehirdeki restoranlarda Çeklere ait özel lezzetler bulunduğu gibi dünya mutfaklarından -özellikle Avusturya ve Macaristan- lezzetler de bulunmaktadır. Nerede yiyeceğinizi bilirseniz İtalya’daki kadar güzel bir pizza ya da Viyana’daki kadar lezzetli bir şinitzel yiyebilirsiniz. Prag’a ait geleneksel menüler genellikle çorba ile başlayan ve ana yemek olarak et içeren yemeklerden oluşmaktadır.

Prag’ın kendine ait bir kahvaltı kültürü bulunmamaktadır. Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi reçel ve kızarmış ekmekle karşılaşacaksınızdır. Ancak kahvaltı için birbirinden farklı sokak atıştırmalıklarını denemek ya da güzel bir kafede sandeviç yemek iyi fikir olacaktır. Bizdeki pastane kültürüne Prag’ta da rastlayacağınız için sabahları buralardan farklı lezzetler de deneyebilirsiniz. Fransız kreplerini andıran Çek pankekleri birbirinden farklı tatlı ve tuzlu çeşitleri ile kahvaltı için güzel bir seçenek olacaktır.

Prag’da öğle ve akşam yemeklerinde aynı yemek çeşitleri tercih edilse de günün ana öğünü olarak öğle yemekleri görülmektedir. Öğlen saatlerinde şehirdeki restoranlar oldukça kalabalık olmaktadır. Çorba ile başlanan öğle yemeğinizde Macaristan mutfağından gelen ve zaman içinde Çek mutfağında yeniden yorumlanmış sebze ve etten oluşan Gulaş çorbası ya da patates ve karışık sebzelerden oluşan Bramboracka çorbasını tercih edebilirsiniz. Patates, mantar ve sirkeden oluşan Kulajda çorbası da şehre özgü diğer lezzetlerden biridir. Ana yemek olarak etli bir yemek tercih etmek Prag mutfağını gerçek anlamda yaşamanızı sağlayacaktır. Çek mutfağının en geleneksel yemeklerinden biri olan Vepřo-knedlo-zelo, kızarmış domuz eti, hamur ve lahana turşusundan oluşur. Kızarmış ördek hem lokaller hem de turistler tarafından yoğun ilgi gören bir diğer ana yemektir. Farklı sebzeler ve soslar eşliğinde sunulur. Svickova, havuçlu krema sosu ile servis edilen marine edilmiş sığır filetosundan oluşmaktadır. Şehirdeki her restoranın menüsünde bu yemeği bulmak mümkündür. Tercihinizi tavuktan yana kullanmak isterseniz, farklı soslarla lezzetlendirilmiş patates salatası ile sunulan şinitzeli tercih edebilirsiniz. Prag mutfağına ait sebze yemekleri oldukça azdır. Smažený sýr isimli kızartılmış peynir yemeği en geleneksel sebze yemeklerindendir. Peynir severler için mükemmel bir seçenek olacak yemek salata, patates ve farklı soslar ile servis edilir. Sebze tercih edecekler için domates soslu biber dolması olan Plněná paprika s rajskou omáčkou da denenebilir.

Prag mutfağında tatlıların da önemli bir yeri vardır. Sokaklarda satılan Trdelnik isimli hamurlu tatlı en geleneksel tatlılardandır. Sarmal biçimdeki hamurun üzeri şeker ve tarçın ile kaplanır. Palacinky isimli krepler de özellikle festival zamanları kurulan pazarların en lezzetli öğesidir. Ballı kek olan Medovnik isimli tatlı da denemeye değer lezzetler arasındadır. Bunların yanında içi krema dolu hamurdan oluşan Buchty, Kremrole ve Çek mutfağına ait geleneksel cheescake Kolache de oldukça lezzetlidir.

Dünyanın en kaliteli biralarına sahip olduğu söylenen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da en çok tercih edilen içecek biradır. Yerlilerin geleneksel içeceği haline gelen biranın yüzlerce çeşidini şehirdeki her restoranda bulabilirsiniz. Hatta kendi birasını üreten restoranlar bile bulunmaktadır. Pilsner Urquell, Budweiser, Kozel, Staropramen, Lobkowicz ve Cerna Hora en popüler olan bira markalarıdır. Bira fiyatları şehirde ciddi anlamda sudan ucuzdur. Bira kültürü bu kadar geniş olunca bira yanı atıştırmalıkları da oldukça çeşitlidir. Atıştırmalık olarak farklı soslarla harmanlanmış sosisten oluşan Grilované klobásy’i, biftekli tartar sosunu, Chlebıcek isimli açık sandeviçleri deneyebilirsiniz.

Prag’da bahşiş genelde hesabın %10’u olarak kabul edilmektedir. Hesabı aldığınızda fişi kontrol etmelisiniz. Çünkü çok sık rastlanmasa da bazı restoranlar servis ücreti adı altında zaten bahşiş almaktadırlar.