Prag’a Nasıl Gidilir?

Prag'a Nasıl Gidilir

Prag’ta havalimanı mevcuttur. Prag’ın Doğu Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olması nedeniyle dünyanın farklı birçok noktasından buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye’den Prag Vaclav Havel Havaalanı’na birçok farklı havayolu şirketinin uçuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Aktarmasız uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Farklı Avrupa şehirlerinden Prag’a ulaşmak istiyorsanız uçak kullanabileceğiniz gibi tren ve otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nin kendine ait bir hızlı tren sistemi olmasa da farklı ülkelerin trenleri ile Prag’a hızlıca ulaşmanız mümkündür. Prag’ta en sık kullanılan garlar Hlavní nádrazí ve Nádrazí Holesovice’dir. Hlavní nádrazí, şehrin ana garıdır ve çoğu sefer için burası kullanılır. Nádrazí Holesovice ise daha kuzeye devam edecek trenlerin aktarma yaptığı gardır. Özellikle komşu ülkeler olan Almanya, Avusturya, Polanya ve Slovakya’dan Prag’a direkt tren seferi bulmak mümkündür. Berlin’den 5, Viyana’dan 4, Varşova’dan 8,5 ve Budapeşte’den 7,5 saatte Prag’a ulaşabilirsiniz. Biletinizi tren garlarından alabilirsiniz ancak turistik bir dönemde gidiyorsanız gitmeden önce internet üzerinden almanız faydalı olacaktır.

Prag ana otobüs terminali Florenc’de bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinden Prag’a otobüsle ulaşabilirsiniz. İspanya, Romanya, Almanya, Fransa, İtalya ve daha birçok farklı ülkeden sefer düzenleyen otobüs firmaları bulmak mümkündür. Otobüslerde wifi, tuvalet, ekran ve yiyecek-içecek hizmetleri sunulmaktadır. Budapeşte’den 7,5, Berlin’den 4,5, Münih’ten 5, Viyana’dan 4 saat sürmektedir.