Mavi Göl (Bayındır Barajı)

Ankaralıların boş zamanlarında dinlenmek, eğlenmek, piknik yapmak, balık tutmak, mangal yapmak için tercih ettikleri park alanlarından birisi Mavi Göl (Bayındır Barajı) civarı. Parkın içinde bulunduğu Bayındır Barajı alanı içindeki 6 milyon metreküplük suyun yarattığı mavilik, alanın hem adını hem de bu mesire alanına en uygun tanımı vermektedir.

Mavi Göl (Bayındır Barajı)

Ankara Kızılay’a 12 kilometre mesafe bulunan Mavi Göl (Bayındır Barajı) herkesin ulaşımına uygun konumda bulunduğu için, tercih edilme oranı da yüksektir. 2005 yılından itibaren hizmet veren Mavi Göl (Bayındır Barajı) Mamak ilçesi Kayaş yakınlarında yer almaktadır.

Mavi Göl Ankara 

Mavi Göl Ankara halkının şehir ortamından biraz uzaklaşmak, bir su kenarında serinleyerek dinlenmek için akın ettiği, geniş piknik alanları ve sosyal tesisleri ile konforlu bir sosyal ortam hazırlanmış, gün boyu vakit geçirilecek nitelikte bir rekreasyon alanıdır.
85.000 metrekaresi yeşil alan olan Mavi Göl (Bayındır Barajı) ziyaretçilerine hem yeşil hem maviyi bir arada sunan, Ankara’nın nefes alınacak mekânlarının başlıcaları arasında yer almaktadır. Toplam 450 park aydınlatması kullanılan alanda, hava karardığında göl mavi, park alanları ise yeşil ışıkla aydınlatılarak görsel güzellik desteklenmektedir.
Mavi Göl parkı içerisinde ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap vermesi amacı ile 7 adet büfe çalışmaktadır.

Kayaş Bayındır Barajı 

Kayaş Bayındır Barajı, Bayındır Çayı üzerinde yer alır ve taşkınları engelleyip şehre içme suyu sağlamak amacı ile inşa edilmiştir.
1962 senesinde başlayan inşaatı 3 yıl içinde tamamlanmış olan baraj 1965 senesinde hizmete girmiştir. Normal su kotunda göl hacmi 7 hektometreküp civarına varmaktadır.
Bu barajın çevresinde bulunan yeşil alan ve dev ağaçlar ile çeşitli bitkilerden oluşan çevre, geliştirilip düzenlenerek 2.120.000 metrekarelik bir parka çevrilmiştir.

Bayındır Barajı Piknik Alanı 

Kayaş Bayındır Barajı rehabilite edilerek Ankaralılara kazandırılmış olan Mavi Göl (Bayındır Barajı) park alanı içinde tesis edilmiş çeşitli sosyal tesisler, spor ve etkinlik alanları bulunmaktadır.
Bayındır Barajı piknik alanı için ayrılmış kısmında mangal ve barbekü üniteleri ile ahşap piknik masaları yerleştirilmiştir. 1500 piknik masası ve 250 kadar barbekü ile Bayındır Barajı piknik alanı oldukça fazla sayıda misafire hizmet verme kapasitesine sahiptir. Ayrıca çeşitli yerlerde çardaklar, kafeterya ve tuvalet alanları da unutulmamış, parkı tercih edenlerin keyifli bir gün geçirmesi için gereken her türlü tedbir alınmıştır.
Çocukları ile gelen ailelerin rahatı da unutulmamış ve Mavi Göl (Bayındır Barajı) içinde 2 tanesi oldukça büyük olmak üzere 26 tane çocuk oyun alanı kurulmuştur.

Mavi Göl (Bayındır Barajı) Spor Tesisleri 

Dinlenmek ve mangal yapıp Bayındır Barajı piknik alanı içinde vakit geçirmek isteyenler dışında, parkın spor yapmak isteyenler için de sunduğu imkânlar mevcut.
Mavi Göl (Bayındır Barajı) spor tesisleri birkaç üniteden oluşturulmuştur. Futbol, voleybol, basketbol sahaları ile birlikte 1 adet mini golf sahası sporsever Ankaralılar için park alanına yerleştirilmiştir. Ayrıca çeşitli yerlerinde bulunan kondisyon aletleri grupları ve yürüyüş parkurları da spor amacı ile parkı ziyaret eden misafirlerin kullanımına hazır bulundurulmaktadır.

Bayındır Barajı Balık Avı 

Bayındır Barajı balık avı için de kullanılmak üzere 2 ahşap, 2 plastik duba sistemli toplam 4 adet iskele göle yerleştirilmiştir.

Bayındır Barajı Balık Avı

Göl içinde çeşitli yelkenli tekneler ve deniz bisikletleri de bulunmaktadır. Bu ortamda Mavi Gölde balık tutuluyor mu diye soranlara yanıt olması için Bayındır Barajı balık avı için herhangi bir yasak olmadığını da hatırlatalım. Dileyenler deniz bisikleti ve yelkenliler ile gezerken dileyenler de Mavi Göl’de balık tutabilirler.

Mavi Göl (Bayındır Barajı) Ulaşım 

Ankara’ya 12 km uzaklıkta, Samsun Yolu üzerindedir. Bir ziyaret planı yapmak istiyor ve Mavi Göle nasıl gidilir diye düşünüyorsanız alternatifler hemen aşağıda…
Otomobil: Ankara - Samsun karayolu izlenerek, Mamak’taki Kayaş ayrımından tabelalar takip edilerek göle ulaşılır. Çevre yolundan da Samsun Yolu’na kadar gelinir, Kayaş ayrımından göle ulaşabilirsiniz.
Otobüs: Dikimevi veya Kızılay’dan Kıbrıs Köyü otobüsleri (355) ile Mavi Göl’e gidebilirsiniz. Ulus veya Mamak’tan da Kayaş otoban dolmuşları ile göle ulaşabilirsiniz.
Uçak: Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşıp, buradan toplu taşıma araçları ile Mavi Göl’e gidebilirsiniz.

Ankara Mavi Göl (Bayındır Barajı) Giriş Ücreti 

Ankara Mavi Göl (Bayındır Barajı) giriş ücreti (Öğrenci): Ücretsiz
Ankara Mavi Göl (Bayındır Barajı) giriş ücreti (Sivil): Ücretsiz

Mavi Göl (Bayındır Barajı) Ziyarete Açık Gün ve Saatler 

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün Boyu
Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün Boyu