Ankara’da Gece Hayatı  


 

Ankara’nın gece hayatına dair ünlü bir söz vardır: “Ankara’da gece hayatı yoktur, öğrenciler vardır.” Gerçekten de Ankara’da, Avrupa şehirlerinde ve İstanbul’dan alıştığımız gibi bir gece hayatı bulmak pek mümkün değil. Onlarca üniversiteye ve dolayısıyla üniversite çağındaki binlerce gence ev sahipliği yapan Ankara’da turist iseniz ve gece eğlenmek istiyorsanız Kızılay Meydanı’nda, Sakarya Caddesi’nde, Tunalı Hilmi Caddesi’nde, Arjantin Caddesi, Tunus Caddesi, Azerbaycan Caddesi, Filistin Caddesi ve 7. Cadde’de bulunan ve üniversitelilerin tercih ettiği kafe, disko ve barlara gitmenizi şiddetle öneririz. Broadway Bar, 45’lik Bar, Zeki Bar, Golden Pub, Garaj 55, Flat, IF Performance Hall, Kıtır, The Soul Pub, Sakal Pub, Kalender Zebra, Üst Kat, Brasserie Bomonti, Jolly Joker, La Bebe, Cafe del Mundo, Hayal Kahvesi, Tektekçi, November Pub, Corvus Pub, Komşu Restoran, Gaga Manjero gibi mekanlar üniversite gençlerinin en çok tercih ettiği mekanlardır. Bu mekanlarda hem yemek yiyebilir hem alkol alabilirsiniz. Üstelik gençlerin gittiği kafe/barların her zaman menülerinde çeşit çeşit alkollü/alkolsüz kokteyller bulunur. Bunları denemenizi öneririz.

Unutmamalısınız ki sadece Ankara’nın değil dünyanın her şehrinin kendine özgü bir yaşayış şekli ve yerlilerinin zevkine göre oluşan bir gece hayatı var. Nitekim Ankara’da gece hayatı demek yerel halka daha çok pavyonları (gazinoları) hatırlatıyor. Hem ortam hem fahiş fiyatlar sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Sizin zevkinize hitap etmiyorsa hem de yanınızda bol nakit bulundurmuyorsanız Ankara’nın neredeyse her yerinde bulunan bu tarz eğlence mekanlarına gitmenizi önermiyoruz. Öte yandan, fasılların yapıldığı meyhaneleri denemenizi tavsiye ederiz.

Ankara’da metro hattı 00.30’a kadar hizmet veriyor fakat merkezden uzak bir yerde konaklıyorsanız bundan daha erken bir vakitte otelinize dönmenizi öneririz. Ankara’da çok lüks mekanlar olduğu gibi her kesime uygun bar ve kulüpler de bulunmaktadır. Ankara, bir “memur şehri” olduğu için hafta içi gece hayatı oldukça sönüktür ama cuma ve cumartesi akşamları renkli geçer.

Ankara, Cumhuriyet’in başkenti olduğu için 1920’li yıllardan itibaren Batılı sanat dallarının Anadolu’da benimsenmesi amacıyla opera ve bale salonlarının devlet tarafından desteklendiği şehirlerden biridir. Gündüz müzeleri gezdikten sonra akşam da kültürel etkinliklere katılmak isteyen turistler seyahat tarihlerine denk gelen opera, müzikal, bale ve tiyatro etkinliklerine katılabilirler. Yılın sadece ağustos ayında tatile giren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin her sezon farklı eserlerini seyredebilirsiniz.

Son olarak Ankara’da akşam sinemaya gitmek isteyenler için çok fazla seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Ankara’daki tüm alışveriş merkezlerinin sinema salonları bulunmaktadır. Aynı merkezlerde yemek yedikten sonra geceyi bu salonlarda gösterimde olan filmlerden birini izleyerek tamamlayabilirsiniz.