Dikmen Vadisi, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan vadiler ve dereler sisteminin bir koludur. Şehirden uzaklaşmak için en iyi alternatiflerden biri olan Dikmen Vadisi; çevre düzenlemesi, bol yeşilliği, meyve ağaçları ve çeşitli kuş türleri ile gidenlerin büyük beğenisini toplar. Yaklaşık 707 bin metrekare alanı, zengin bitki türü ve sahip olduğu 3 etabı ile Türkiye’deki nadide kentsel parklardan biri arasında kabul edilen vadiyi ziyaret etmediyseniz zaman kaybetmemenizde fayda var.

Dikmen Vadisi Hakkında Bilgi

Dikmen ve Ayrancı semtleri arasındaki çukur bölgede konumlanan Dikmen vadisi, adeta bir cennet görünümündedir. Rekreasyon alanında yaklaşık 42 farklı çeşit yapraklı ağaç türü, 20 bin civarında ağaç çeşitliliği ve bin bir renkte çiçeği bir arada görebilirsiniz. Park alanı, 1994, 2002 ve 2009 yıllarında halkın hizmetine açılmıştır. Farklı senelerde 3 etap halinde tamamlanan park günümüzde sportif imkânları ile tercih edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Vadinin 1. etabında yer alan Kirazlı Yol’da yeniden doğuş ve ilkbaharın gelişinin simgesi olarak kabul edilen sakura ağacından bolca görebilirsiniz. Sahip olduğu renkli görüntüsü ve doğal güzelliği sayesinde doğal fotoğraf stüdyosu olarak tercih edilir.

3. etapta görebileceğiniz Dostluk Korusu ise Türk-Rus birlikteliğini temsil ediyor. Bu alanda en çok rastlayabileceğiniz tür huş ağacı olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca vadi içerisinde yer alan Türkmenistan Parkı ise altın çanaklar içindeki erikler, süs ayvaları ve fosforlu çiçekleri ile ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Dikmen Vadisi gece ayrı gündüz ayrı güzelliği ile tercih edebileceğiniz yerler arasında başı çekiyor. Ziyaretiniz sırasında yanınızdan ayırmamanız gereken şey ise fotoğraf makineniz. Dilerseniz özel günlerinizde dış mekân çekimleri için burayı tercih edebilirsiniz.

Dikmen vadisi lunapark, 2.264 konut68 dükkân,konferans ve sergi salonu, 2 yüzme havuzu, 2 spor merkezi, 2 güzellik salonu, 11 hektar yeşil alan, 2 hektara yakın seyirlik havuz, 3 kilometrelik yürüyüş alanı, çocuk köyü, cami, havuz, kafe, sera, çelik köprü ve çağdaş konutlara ev sahipliği yapmaktadır. İnişli çıkışlı parkurları ile spor yapmak için gidebileceğiniz vadide ayrıca kondisyon alanı da yer alır. Ekstrem sporlara ilginiz varsa tırmanış duvarını da kullanabilirsiniz. Vadi içerisinde bulunan restoranları da dinlenmek için tercih edebilirsiniz.

Dikmen Vadisi'ne Nasıl Gidilir?

Dikmen Vadisi şehrin merkezi bir noktasında konumlandığı için rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Atatürk Bulvarı ve Sıhhiye’den Dikmen Vadisi’ne sefer yapan otobüslerle alana ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Güvenpark’tan İlker ya da Sinan Caddesi yönüne doğru giden otobüslere binerseniz Polis Evi durağında indikten sonra yürüyerek varabilirsiniz.

Dolmuş: Güvenpark’tan kalkan ve İlker ya da Keklik yönüne doğru sefer yapan dolmuşlarla Polis Evi durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otomobil: Dikmen Vadisi’ne şahsi aracınızla gidecek olursanız Ayrancı semtinden, Hoşdere Caddesi’ne doğru çıkarken sağ tarafta kalan ve Atakule kavşağına yakın bölümde bulunan kavşaktan sapabilirsiniz. Buradan devam ederken karşınıza çıkan çelik köprünün üzerinden devam ederek kısa sürede ve kestirme yoldan vadiye ulaşabilirsiniz. Dikmen Vadisi otopark, köprünün sağ tarafından inerseniz sizi karşılayacak.

Dikmen Vadisi Giriş Ücreti

Dikmen Vadisi’ne giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yalnızca kafelerde oturmak ve bir şeyler yemek, içmek isterseniz harcama yapabilirsiniz.