Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri 9,8 milyon kilometrekare yüzölçümüyle dünyanın toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en popüler göç destinasyonu olan ülke, çok sayıda kültürü de içinde barındırmaktadır. Çin ve Hindistan’ın ardından gelerek dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda olan Amerika, 50 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Amerika federal bölgesi ise Washington DC’dir. 48’i bir arada, diğeri ikisi Hawaii Adaları ve Alaska’dan oluşan eyaletlerin kendi yasalarını yapma ve yönetme hakları vardır. Ülkenin resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır.

Dünyanın en büyük ve modern ulaşım ağına sahip ülkede, kara, hava ve demiryolu ulaşımı oldukça gelişmiştir. Önemli limanlara sahip olan ABD, dünyanın en büyük ticaretini gerçekleştiren ülke konumundadır. Ülkede turizm de önemli bir ekonomik faaliyettir. New York, Los Angeles, Miami, ulusal parklar ve Hawaii adaları önemli turizm merkezleridir. Ayrıca Los Angeles’ta bulunan “Hollywood”, dünyanın en büyük film stüdyolarına sahip şehridir ve bu özelliğiyle çok sayıda turist çekmektedir. Petrol üretiminde de dünyada birinci sırada yer alan ülke, yer altı kaynakları bakımından da en zengin ülkelerden biri konumundadır; Petrol, doğalgaz, taş kömürü, demir, bakır, manganez, kurşun, uranyum, boksit, kalay, altın, gümüş, çinko madenleri bakımından zengindir.

Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika'da yaşayan herkes eşit haklara sahiptir. Eğlence hayatının oldukça gelişmiş olduğu ülkede büyük yerleşim yerlerinde sabaha kadar hizmet veren bar ve diskolar bulunmaktadır. Alkol alım yaşı 21'dir ve kural ihlalinde ceza uygulanmaktadır. Kapalı alanlarda sigara içmek kesinlikle yasaktır. Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 49. sırada yer alan ABD, uluslararası iş insanları, bilim insanları için en önemli ülkelerden biridir. Amerikan Üniversiteleri eğitim almak için en çok tercih edilen okullardır.