Amerika Birleşik Devletleri Mutfağı

Amerikan mutfağı hemen hemen tüm dünya mutfaklarının sentezi gibidir. Özellikle fast-food ile ünlü olan mutfakta ülkeye özgü geleneksel tatlar bulmak da elbette mümkündür. Amerika'nın en önemli geleneklerinden biri, büyüklüğü nedeniyle bereketi simgelediği düşünülen şükran gününde yaptıkları hindidir. İngilizlerin çedar peyniri ve İtalyanların makarnasının birleşiminden oluşan Mac&Cheese adındaki sarı soslu makarna ünlüdür. Barbekü yapmalarıyla ünlü Amerikanlarda Barbekü Soslu Kaburga en çok tercih edilen yemekler arasındadır. New England’ın kıyı bölgelerinden çıkan midye ile yapılan çorba Clam Chowder da Amerikan mutfağının ünlü yiyeceklerindendir. Ayrıca çorba, patatesle koyulaştırılarak ve domates eklenerek de bazı bölgelerde tüketilmektedir. Ülkedeki en çok tercih edilen bir diğer çorba çeşidi Louisiana'nın bamya çorbasıdır.

Amerikan ürünleriyle geleneksel Meksika yemeklerinin birleşmesinden oluşan Cal-Mex ve Tex-Mex yemekleri vardır. Bunlar arasında nachos, guacamole, burrito, fajita, chili con carne gibi pek çok Meksika mutfağından seçenekler bulunmaktadır. Buffalo TavukKanatları çok sayıda restoranda kolayca bulunan bir yemektir. Genelde kereviz sapı ve rokfor ya da ranch sos ile servis edilen yemeğin özelliğiyse sosun acılığının 1'den 10'a kadar yükselmesidir.

Ülkenin büyüklüğünden dolayı mutfağı da bölgelere göre farklılık göstermektedir. New York'tan San Francisco'ya her otoyolda sıra sıra restoranlar bulunmaktadır. Her eyalette yöresel yemek sunan restoran bulmak mümkündür. En fazla biftek Orta Batı ve Texas'ta tüketilirken, balık ve deniz ürünleri Florida, Louisiana, New England ve California gibi sahil bölgelerinde tüketilmektedir. Güneyde ise fasulye, tahıl ve mısır ekmeği meşhurken İtalyan, Meksika ve Çin restoranları çok yaygındır.

Sıradan bir kahvaltı kültürüne sahip olan ülkede kahvaltılar genelde mısır gevreği ve kahveden oluşmaktadır. Kahvaltıda mısır gevreği ve kahve, öğle yemeğinde sandviç, akşam yemeğinde et ve iki çeşit sebze yenir. Hafta sonları geç bir saatte yapılan kahvaltı olan “brunch” eski bir Amerikan geleneğidir. Brunchlar mısır gevreği, meyve, yumurta, et ve kek çeşitlerinden oluşmaktadır. Her türlü çeşidi olmakla birlikte en bilinenleri çikolatalı, içi Boston kremalı, çilekli ve glazed denilen şeker kaplaması olan “Doughnut” en bilinen atıştırmalık çeşididir. Pancake ve Elmalı Turta da diğer bilinen yiyeceklerdendir.

Bahşiş:

Bir Amerikan restoranında en az yüzde 15, servis iyiyse yüzde 20 oranında bahşiş vermek gerekmektedir.