Umudun ve gözyaşının adası Ellis Island  Hudson Nehri ağzında yer almaktadır. 1892’den 1954’e kadar 12 milyon göçmenin ülkeye ilk ayak bastıkları yerdir. Bu göçmen sayısının içerisinde 200.000 ‘i ise Osmanlı vatandaşıdır. Amerika'ya gelen göçmenlerin bu adada kontrolu yapılır ve ona göre geçip geçemeyeceklerine karar verilirmiş. Ada daha önceleri ise donanma cephanelik deposu olarak kullanımıştır. 

Amerikalılar için Ellis Adası'nın ayrı bir önemi vardır. İronik bir şekilde Özgürlük Heykeli'yle karşılıklı duran Ada, uzun yıllar boyunca Amerikan Rüyası ile göç eden insanlara yuva oldu. Çoğunluğu italya'dan gelen göçmenler yeni hayatlarına başlamak için Ellis Adası'nda göçmenlik başvurularının kabulünü bekliyorlardı. Ellis Adası, bu amaçla kullanıldığı 60 yıl boyunca tam 12 milyon göçmen, Amerika'da yaşama olanağına kavuştu. 12 milyonluk bir göçmen sayısı elbette oldukça fazla, bu sebeple günümüzde Amerika nüfusunun yarısının Ellis Adası'na göç etmiş bir akrabası olduğuna inanılmaktadır.

Adada birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapılar içinde ana bina olarak adlandırılan Ellis Adası Ana Binası, 1900 yılında inşa edilmiştir. Binanın mimarları olan Willam Alciphron Boring ve Edward Lippincott Tilton yapıyı, Rönesans mimarisiyle dizayn etmişlerdir.

Ellis Adası Ana Binası, 1950’lerden sonra göçmen müzesine dönüştürülmüştür. Müzede “umudun adası, gözyaşının adası” adlı film gösterisini izleyebilir, yeni bir yaşam umuduyla adaya gelmiş göçmenlerin hem korku hem de ümit dolu fotoğraflarını görebilirsiniz. Müzeye ve Ellis adasına giriş biletleri, Özgürlük Adası'na ziyaretin de içinde olduğu paketler halinde satılmaktadır.

Immigration Museum (Göçmen Müzesi) Giriş Ücretleri:

  • Yetişkin: 25.50 $
  • 4 – 12 yaş arası için: 16.00 $
  • 62 yaş üstü: 21.00 $