New York'un sembolik yerlerinden birisi olan Modern Sanat Müzesi (bilinen kısa adıyla MoMa), 7 Kasım 1929 tarihinde bayan Rockefeller'lar Abby Aldrich Rockefeller, Lillie P. Bliss ve Mary Quinn Sullivan tarafından Avrupa menşeili modern sanat eserlerinin tek bir yerde toplanması amacıyla kurulmuştur. Şu an 6 kattan oluşan ve 59 bin metrekarelik bir alana yayılan müze, ilk yapıldığı tarihte daha küçük bir ebata sahipti.

Hayli büyük bir sergi alanı bulunan MoMa, New York'un sembollerinden biri olup çok sayıda turist ağırlamaktadır. Her yıl yaklaşık 2,5 milyon turist, MoMa'yı ziyarete gelir. Batı Modern Sanatı'nın dünyadaki en görkemli yansımalarından birisi olan MoMa, aynı zamanda bünyesinde çeşitli sanat eğitimlerinin de verildiği okul niteliğinde bir yer. Oldukça zengin bir koleksiyonun da bulunduğu müzede 22 film ve 4 milyon film karesinin yanı sıra 150 bin ayrı parça yer alıyor. Genelde resim ağırlıklı olan MoMa'da Modern Avrupa Sanatı'na dair çok kapsamlı bir eser yelpazesi bulunmaktadır.

MoMa'da sergilenen dünyaca ünlü eserlerden bazıları şunlardır: Van Gogh’un ünlü eseri, “The Starry Night”-Paul Cezenne’nin ünlü eseri “The Bather” (Yıkanan) - Pablo Picasso’nun ünlü eseri “Les Demoiselles d’Avignon” (Avignon’un Genç Kızları)-Salvador Dali’nin ünlü eseri, “The Persistence of Memory” (Belleğin Azmi) - Henri Mattise’nin ünlü eseri, “Dance”Pablo Picasso – The Reservoir, Horta de Ebro-Piet Mondrian’ın ünlü eseri, “Broadway Boogie Woogie” (Broadway Boogie Woogie’si) - Frida Kahlo’nun ünlü eseri “Self Portrait With Cropped Hair” (Kesilmiş Saçlı Otoportre) - Claude Monet’in “” (Nilüferler) Dünyaca ünlü bu eserlerin yanı sıra dev koleksiyon içerisinde Sindy Cherman, Jackson Pollock, Edward Hopper, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Chuck Close, Jasper Johns, Georgia O’Keefe ve Ralph Bakshi gibi çok ünlü sanatçıların da eserleri yer alıyor.

Modern Avrupa Sanatı denince akla gelen ilk yerlerden birisi olan MoMa, her yıl milyonlarca sanat severe kapılarını açmaya devam ediyor. Yıllık turist sayısı açısından çok başarılı olan New York'un başarısını borçlu olduğu sembol yerlerden birisi de kesinlikle MoMa. New York gezisi planlayanların gezi öncesinde listelerine MoMa'yı kesinlikle eklemeliler. Sanatın en tepe noktalarına varılacak bu eşsiz mekan, tüm gezginlerin hatıralarında çok tatlı bir yere sahip olacak.

Adres: 11 West 53rd Street, New York City, NY 10019-5401

Yakın Yerler: New York City Center Tiyatrosu, Radio City Music Hall, Broadway Tiyatrosu, Spyscape, Studio 54.

Yol Tarifi: Otobüs: Q32, QM10, QM5, X37, X64; Tren: Babylon, Far Rockaway, Port Washıngton; Metro: D, E, M. Otobüsle gidenler; Arthur Ashe Stadyumu'ndan Q23'e binin. Queens'te inin. QM10'a binin. Kew Gardens'tan X64'e binin. Metroyla gidenler; Arthur Ashe Stadyumu'ndan 7 numaralı metroya binin. Sonra M metrosuna binin.