Merhabalar tüm gezginlere... Bu yazıyı yazmamdaki amaç daha önce gittiğim ülke ve şehirlerde herkesin yazmış olduğu şeyleri değil, gördüğüm, yaşadığım farklı şeyleri paylaşmak. Bir şehirde nereleri gezmeniz gerektiğini zaten heryerden bulabilirsiniz, burada her yerde bulamayacağınız bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

En son gezimden başlayalım...

Amerika / New York: Dediğim gibi size Özgürlük Heykeli'ni görün demenin bir anlamı yok. Ama Özgürlük Heykeli'ne gitmek için biletini en az 1 hafta önceden al arkadaşım. 3 tip bilet çeşidi var. Heykelin en tepesine (Crown Ticket) (taç kısmına) çıkabileceğiniz 28 $'lık bilet alabilmeniz için en az 1 hafta ya da daha uzun bir süreden önce biletinizi almanız gerekir dostlar. Maalesef biz Türkler işimizi son dakikaya bırakırız. Türk olmanın en güzel taraflarından biride budur. Biletini 1 ay önceden alan sıkıcı bir Alman olmak istemezdik değil mi : ) Eğer geç kaldıysan üzülme kardeşim, 3 $ daha ucuza Pedestrian ticket al. Bu biletle heykelin ayaklarının olduğu yere kadar çıkarsın ve inan ki hiçbir fark yok. Hem manzara aynı manzara hem de arkadaşlara hava atmak için çekeceğin fotoğraf, aynı fotoğraf : )

- Otel yerine ev tutun abiler ablalar. www.airbnb.com ev kiralamak için işinize yarayacak bir sitedir. Yanlız önce Apple Store'dan NYC SUBWAY uygulamasını indir. Hatta bu uygulamayı indirmeden New Yorka gitme ha. Sonra New York haritasını iyice bir çalış ve metro istasyonlarının yerlerini öğren. Emin ol ev tutarsan hem daha rahat edeceksin hem de daha ucuza kalacaksın. Özelikle 1 hafta ve daha uzun süreli gidenler evde kalmaktan daha karlı çıkacak ve daha memnun olacak. Ev için Brooklyn'i tercih edebilirsin. Kız kıza giden hatun kişiler için de güvenlidir. Sıkıntı yok. Hem Manhattan'a göre daha ucuzdur hem de 20-30 dakikada metro ile Manhattan'ın göbeğine varırsın.

- 1-2 yemek alternatifi vereyim acıkmış kardeşlerime... Şimdi bu kardeşinizi dinleyip de Brooklyn'de kalırsanız ya da Brooklyn Köprüsü'nü gezmeye gidecekseniz ki mutlaka gidin, Brooklyn Bridge Park'ı da gezin. Oraya gitmek için de Court Street metro istasyonuna gidin. Metrodan çıktıktan sonra sola dönün Montague Street'e çıkacaksınız. O yol sizi dogrudan Brooklyn Bridge Park'a oradan da Brooklyn Köprüsü'ne çıkaracak. Her neyse bu Montague Street üzerinde çok tatlı restoranlar var. Çoğunlugu İtalyan / İspanyol  konseptli. Sabah kahvaltısı zamanında ya da brunch zamanı gidecekseniz, benim önerim Terassa's Restaurant. New York'ta hiçbir yerde 13 $'a çorba, kahvaltı tabağı, omlet/krep/sandwich seçenekli, sınırsız çay/kahve veren hatta üzerine bir de alkollü kokteyl veren bir yer bulamazsınız. Sonuçta biz çorba, sulu yemek, pilav kültürünün çocuklarıyız. Birbirmize Fransız pozu kesmenin alemi yok. Günlerce yiyeceğiniz kuru yemeklerden sonra burası hele 13 $'a size iyi gelecek. Özellikle patates çorbasını tavsiye ederim. Çok lezizdi dayı. Eğer öglen yemeği ya da akşam yemeği zamanı gittiyseniz Brooklyn Köprüsü'nün sizin yürüdügünüz istikamet tarafında Grimaldi's Pizza var. Ben hiç yemedim ama methini çok duydum. Kapısında her daim sıra olan bu mekanda beklerim diyorsanız burada yiyin. Köprüye giderken etrafta kahveci ya da herhangi bir market yok. Köprüde yürürken bir kahve içmek çok güzel olacağından erkenden tedarik edin derim ben. Ha bu arada köprünün üzerinde sigara içmek yasaktır diye bir uyarı yok. Bu ne demek. Biz içici Türkler için sigara içebilirsiniz demek. Muhtemelen yasaktır da o güzel manzaraya karşı sigara içmek karşı konulmaz bir istek. Sigara içmiyor musunuz? O zaman blogun geri kalanını okumanıza gerek yok. Devamı sıkıcı insanlar için fazla bilgi ihtiva ediyor.

- Diğer yemek mekanları, bu can ciğer kardeşinizden sizlere kıyak. Times Square'e gittin karnın aç. Etraf kazık yerlerle dolu. Napçan? 40 Street ve Fashion Avenue'nun buluştugu yere gideceksin. Şimdi Times Square 42. caddede, yani bu ne demek, 2 sokak yürüyeceksin demek. Orada 99 Cent'e pizza yiyeceksin. Evet yanlış duymadın, dilim pizza 1 $, içecekler 1 $. İçinde et yok, dolayısyla domuz riski yok. Çok temiz. Basit ve bizim damak tadımıza çok uygun. Gidince göreceksin usta. Yine 41. Cadde'de, yani 1 sokak ötede, hemen caddenin üstünde solda Sushi mekanı var. 2 $'a sushi alternatifleri yiyebilirsin. Adını hatılamıyorum ama franchise zincirine benziyor. Yedim güzeldi.

En son alternatifimiz de Broadway müzikaline gidebilme ihtimaline dayanıyor. Git kardeşim, erkenden ayarla biletini 75-80 $'a denk getirmeye çalış. Özellikle Mamma Mia öneririm ya da Kinky Boats da fena değildi. Ama ortalama bir İnglizceye sahip yurdum insanı için Mamma Mia çok eğlenceli ve anlaşılır. "Money, money, money must be funny in a richman's world" diye çıkışta yürürken hemen 8th Avenue üzerinde New York Steak House adında bir yer var. 25 $'a ye bifteğini iç şarabını keyfine bak. Ha bu arada rica ederim pizza yemeye Little Italy'e gitme. Hatta Little Italy'e hiç gitme. Gereksiz zaman kaybı. Pizzalar dondurulmuş, pasta 20 $ falan... Altı üstü makarna, dalga mı geçiyonuz. Giderseniz görürsünüz. Benden söylemesi. Laf dinleyin.

- Sıkıcı bilgilerden sonra gelelim keyifli şeylere... Ne kadar ararsanız arayın, müziğin ülkesi Amerika'da doğru düzgün canlı müzik dinleyecek bir yer bulamazsınız. Ama Toshi kesinlikle canlı müzik dinlemek için gidilmesi gereken bir mekan: http://www.yelp.com/biz/toshis-living-room-new-york

- Empire State binasına 25 $ verip yukarı çıkayım demeyin. Böyle basit Japon turist işlerine girmeyin. Valla vatandaşlıktan çıkarttırırım. Aynı manzarayı mı görmek istyorsun, Manhattan'da çok güzel roof barlar var. Listesine internetten ulaşabilirsin. Benim bir tavsiyem; The New York Hotel'in terası. İkincisi ve daha güzelinin adı aklıma gelince yazacağım. Hemen yukarıda yazdığım Toshi'nin karşısında zaten. Kokteyller 15 $. Manzara 10 numara. Empire State tam karşında, ayrıca  bütün Manhattan ayaklarının altında. Lütfen o Empire State binasına, Rockefeller Binası'na çıkma, yalvarıyorum lütfen...

- Neyse zevkli konulara geri dönelim. Şimdi ayıbı yok. New York dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz zevk alternatifleriyle dolu. Mesela daha önce bir BDSM - S&M mekanında bulunmadıysan biraderim, doğru şehirdesin. PADDLES gidilebilecek doğru bir adres. Çekinme ve korkma sakın, kimse kimseyi yemiyor. İster kenarda oturup insanları izleyebilir, istersen katılabilirsin. Geniş bir mekan farklı bölümleri var. İnternet sitesini incele dostum, farklı gecelerde farklı etkinlikler var. Birader yazdığıma bakmayın, kadınlar için de uygun bir mekan. Birçok kadın geliyor. Ayaklarına masaj yaptıranlar, köle olmaya hazır erkekleri kullananlar falan var. Bu hayat tarzını biraz araştırın, ilginizi çekse de çekmese de hayatında fazladan bir tecrübe edinmiş olursun, nereden göreceksin bir daha. Ayrıca bedavadan bir ayak masajına, hırsını kırbaçlayarak çıkarcağın bir erkeğe kim hayır der. Sevgilisinden yeni ayrılmış, kafa dağıtmaya New York'a gitmiş hatunlar için birebir : )

- Farklı zevkler arayanlar için her tarz mevcut. Eş değiştirme (swinger) partileri de var özel ev partileride. Ben birkaçında bulundum gerçekten görülmeye değer. Bizim ülkemizde göremeyeceğin şeyler... Hatta Tayland'da hatta Amsterdam'da bile... Gittik de biliyoruz daaa... Araştır, interneti kullan, nice farklı dünyalarla tanışacaksın. Arkadaşınla beraber okuyorsan burun kıvırabilirsin ama tek başına olunca neler varmış diyeceğine eminim : )