New York’un en dikkat çekici bölgelerinden birisi de Madison Meydanı’dır. Meydanın odak noktası ise doğuda Madison Caddesi (23 Street'teki parkın güneydoğu köşesinde başlayan) olan 6.2 dönümlük (2,5 hektarlık) halka açık bir park olan Madison Square Park’tır. Madison Square Park; güneyde 23. Cadde; kuzeyde 26. Cadde'de; batıda ise Beşinci Cadde ve Broadway’in çevrelediği bölgededir.

Madison Square Park’ın bir diğer tarifi ise Manhattan'ın merkezinde, 7. ve 9. caddeler arasında yer almasıdır. Madison Square Garden'ın dünyanın en ünlü parkı olarak tanınmasının temel nedenlerinden biri, Manhattan'ın tam ortasında çok önemli bir konuma sahip olmasıdır. Ayrıca Madison Square Garden'da gerçekleşen zengin etkinlik geçmişi nedeniyle de bu alan “Dünyanın En Ünlü Parkı” olarak kabul edilir.

Şimdiye kadar dünyaca ünlü pek çok isim Madison Square’de gösteri düzenlemiştir. Bunlardan ilk akla gelenleri; Billy Joel ve Elton John'dur. Özellikle Billy Joel, Madison Square ile özdeşleşmiş çok ünlü bir karakterdir. Bu alanda en kapsamlı gösterilerin altında imzası bulunan kişi de yine ta kendisidir. Öte yandan bir diğer ünlü isim Elton John da bu bölgede 64 gösteri düzenlemiştir. Bu yönüyle Billy Joel ve Elton John, Madison Square’in ününe ün katan hayli göz önünde isimlerdir.

Dünyaca ünlü iki meydan Times Square ile Madison Square Garden arasındaki mesafe 2844 metredir.

Madison Square Garden’ın dikkat çeken özelliklerinden birisi de üç profesyonel spor takımının evi olarak hizmet vermesidir. Üç profesyonel ekibin evi olan bu arena, 1994 Rangers Stanley Cup Şampiyonası ve 1970 Knicks NBA Şampiyonası gibi birçok unutulmaz spor etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Adres: 4 Penn Plaza, New York City, NY 10121-0078

Yol Tarifi: Trenle ulaşım için Hudson, Journal Square ya da 33RD (Via Hoboken) hatlarını kullanmak gerekiyor. Otobüs için M20, M34-SBS, M55 ya da M7 no’lu araçlar uygun. Metroyu tercih ederseniz de A, D, N veya Q hatlarından birine binmelisiniz.

Yakın Yerler: The Museum at FIT, Chelsea, Manhattan Skyline,