New York Şehir İçi Ulaşım
wikimedia.org

Gerçekten büyük olan New York şehrinde merkez bölgelerdeki gezilecek yerlere herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek gidebilirsiniz fakat daha uzak gezi rotaları belirlediyseniz buralara toplu taşıma araçları kullanmadan ulaşmanız zor ve mantıksız olacaktır. Ayrıca şehirde özellikle metro olmak üzere ulaşım imkanı çok gelişmiştir. Ayrıca hem şehirdeki vizaret ve aktivitelerininzde hem de seyehat  etmek için kullanabileceğiniz seyehat kartı New York Pass edinip şehirde daha kolay ve uygun gezebilirsiniz. Kart ile ilgili daha fazla bilgiyi bölümün altında görebilirsiniz.

Metro ile ulaşım:

Şehirde gelişmiş bir ulaşım ağı bulunmakta ve şehir içi ulaşımın temelini metrolar oluşturmaktadır. Metro kullanacağınız ilk istasyondan bir harita edinerek gideceğiniz yerleri kolaylıkla kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Metro istasyonundan aldığınız tek veya çok kullanımlı biletlerle şehir içi ulaşımınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 
Metro haritası için tıklayınız.

 • Tek Ride MetroCard: 3 $ ücreti var ve 2 saat sınırsız kullanım sağlıyor.
 • Pay-Per Ride MetroCards: $5.50 ile $80 arasında değişen fiyatları var. Bu kartın içerisine para yükleyerek şehir içinde yolculuk yapabiliyorsunuz. Tek seferlik metro ve otobüs kullanımı $2.75, ekspres otobüs hatları $6.50 kartınızdan düşüyor. Ayrıca bu kart ile 2 saat içerisinde iki kere metro ve otobüs yolculuğu yapacaksanız biri bedavaya geliyor.
 • Sınırsız Ride MetroCard: 7 ve 30 günlük kullanım imkanı sağlayan bu kart şehirde uzun süre konaklayacaklar ve yoğun şekilde toplu taşıma kullanacaklar için tasarlanmıştır. 7 günlüğü $31, 30 günlüğü $116.50
 • 7-Day Express Bus Plus: $57.25 tutan bu kartla otobüsler, metrolar ve ekspres otobüslerini 7 gün boyunca sınırsız olarak kullanabiliyorusunuz. 

** Şehir içi ulaşımda araç kiralamış bile olsanız yine de şehir merkezine yakın yerlerde metro kullanmanız önerilmektedir çünkü şehirde yoğun bir trafik ve park sorunu yaşanmaktadır. Park yerleri de çok yüksek fiyatlı ücretler istiyorlar. Ayrıca metrolar 24 saat hizmet vermektedirler. 

Taksi ile ulaşım:

Havaalanı ve Manhattan dışındaki bölgelerde taksi bulmak zorken bu ikisi arasında gönül rahatlığıyla sarı taksileri kullanabilirsiniz. Taksimetre 2.5 doalr ile açılırken her kilometre için 0.5 cent ödersiniz gece ise taksi ücretleri değişmektedir.

**Resmi bir taksi öncelikle sarı renkli olmalı ve kaputunda madalyonu çatısında da taksi numarası ile ışık bulundurmalıdır ve taksinin meşgul olup olmadığını anlamak için tepesindeki ışığa bakmanız yeterlidir. Taksinin ışığı yanmıyorsa meşgul, yanıyor ise yolcu alabilir demektir.

** Bazı taksilerde ödemeyi kredi kartı ile yapabiliyorken bazıları kredi kartı kabul etmezler ve arabalarına 3 kişiden fazla yolcu almazlar. Bu konuda net bir tavırları olan taksilere 4 kişi iseniz binemez ikinci bir taksi tutmak zorunda kalırsınız.
** Özellikle iş çıkış saatlerinde Manhattan bölgesinde taksi bulmak çok zordur hatta imkansız.

Otobüs ile ulaşım:

Metro gibi şehrin her yerine 24 saat otobüsle gidebiliyorsunuz. Metroya göre daha yavaş olan bu seçeneği metro istasyonlarından uzaktaysanız tercih edebilirsiniz. Ayrıca aldığınız MetroCard’lar otobüslerde geçmektedir.

Tren ile Ulaşım:

Daha çok merkezden şehir dışındaki bölgelere gitmek için tercih edilen trenler şehir içinde de bazı noktalara gitmek için kullanılabiliyor. 

Vapurla Ulaşım:

Battery Park ile Staten Adası arasında bir yolculuk yapmak isterseniz ücretsiz hizmet veren vapurları kullanabilirsiniz. Adaya gitme niyetinde olmayanlar dahi şehri denizden görmek için bu vapurlara biniyor ve hoş New York manzarasını izliyorlar. Ayrıca Manhattan’ın bazı yerlerine götüren deniz taksiler de mevcuttur ve aynı taksi görüntüsündedirler.
Ayrıca turistik gezi arabaları ile şehri gezebilirsiniz.

New York Pass Hakkında:

Turistler için özel hazırlanmış bir kart olan New York Pass; şehirde yaklaşık 70 aktiviteye katılmanızı, müze ve gezilecek önemli yerlere sıra beklemeden girmenizi sağlayan öncelikli bir gezi kartıdır. Kartla birlikte verilen kitapçıkta ekstra ücret ödemeden gezebileceğiniz yerler ve haritaları bulunuyor. Ayrıca yararlanacağınız hizmetler için saat sınırı konulmaması da kartın ayrı bir güzelliği.

Size çok kolaylık sağlayacak bu kartın ücretleri:

 • 1 günlük New York Pass: 85 dolar
 • 2 günlük New York Pass: 130 dolar
 • 3 günlük New York Pass: 180 dolar
 • 7 Günlük New York Pass: 230 dolar 

Pass kart ile Özgürlük Heykeli’ni, Ellis Adası’nı, Empire State Binası’nı, Amerikan Tarih Müzesi’ni ve daha birçok yeri ziyaret edebiliyorsunuz. 

Havaalanından Ulaşım:

Şehirde üç adat havaalanı bulunmaktadır. Bunlar John F. Kennedy Havaalanı, Newark Havaalanı ve LaGuardia Havaalanı’dır. İçlerinde en büyüğü ve Türkiye’den direkt seferlerle gelinebilen havalimanı ise John F. Kennedy Havaalanı’dır yine de bu ve diğer havaalanından şehir merkezine gidiş alternatiflerinin şu şekildedir:

 • JFK Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Havaalanından bineceğiniz taksiye 50 ila 60 dolar arasında bir meblağ ödeyerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırarak Shuttle servisleri ile de kişi başı 20 dolara merkeze götürülüyorsunuz. Yine metro kullanarak buradan istediğiniz bölgeye gidebilirsiniz
Metro için havaalanından “Air Train” oklarını takip ederek havaalanı içi ring seferler yapan trene biniyorsunuz ve ardından Jamaica İstasyonu’nda iniyorsunuz. Buradan da metroya binerek Manhattan’a gidebiliyorsunuz. Yolculuk süresi 30 dakika kadar. Tren ücreti 5 dolar ve idikten sonra aldığın metro kartından basarak ödeniyor, metro ücreti ise tek yön 2.5 dolar.

 • Newark Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Newark’tan da yine JFK havaalanıyla aynı şekilde bir ulaşım alternatifiniz bulunmaktadır. Taksiyle Manhattan’da gideceğiniz yere göre 50 ila 65 $ arasında bir ücret öderken havaalanı terminalinden bineceğiniz AirTrain ile 10 dakikada Newark Airport Raineay’e ulaşabiliyor buradan da Penn Station’a giden trene binip Manhattan’a gidebiliyorsunuz. Yol 30 dakika kadar sürüyor ve tek yön ücreti 12.50 $.

 • LaGuardia’dan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehirdeki diğer iki havaalanına bakarak daha az kullanılan bu havaalanından şehir merkezine gitmek için en iyi seçenek taksilerdir çünkü havaalanı tren istasyonuna uzak bir mesafede bulunuyor. Taksi ücretleri de Manhattan’a 25 ila 40 $.