Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli, dünyanın en çok tanınan anıtları arasında yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan heykel 1884 - 1886 yıları arasında inşa edilmiştir. Heykel aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılmaktadır. Bir kadın heykeli olan Özgürlük Heykeli’ne modellik yapan kişinin kim olduğu konusunda farklı iddialar mevcuttur.

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun 100. yılında Fransa’dan aldığı bir hediyedir. Bakır ve çelikten yapılma heykelin sağ eli bir meşale, sol eli ise bir kitabe tutmaktadır. Bakır malzemenin zamanla oksitlenmesinden dolayı heykelin rengi yeşildir. Sol eldeki tabletin üzerinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan July IV, MDCCLXXVI (4 Temmuz 1776) yazmaktadır. Bağımsızlık Bildirgesi’nin heykel üzerindeki bu temsili ile hukukun üstünlüğüne de bir gönderme yapılmaktadır. 46 metre uzunluğa sahip heykel, kaidesi ile birlikte 93 metredir. Ağırlığı ise yaklaşık 205 tondur. Heykelin başındaki 7 sivri uçlu taç; 7 kıtanın ve 7 denizin sembolüdür. Amerika kıtası güney ve kuzey olmak üzere 2 adet sayıldığından kıta sayısı 7 kabul edilmektedir. Heykelin içinde 168 adet merdiven bulunmaktadır. Bu merdivenler tırmanılarak, heykelin meşale tuttuğu sağ eline çıkılabilmektedir.

Osmanlı Devleti’nin Süveyş Kanalı’nın girişine böyle bir heykel sipariş ettiğine dair kimi kaynaklar mevcuttur. Sipariş edilen söz konusu heykelin Özgürlük Anıtı ile ortak özelliğinin elinde meşale tutuyor olmasıdır. Fakat Osmanlı, halktan gelecek tepkilerden endişe duyduğu için bu heykeli yaptırmaktan vazgeçmiştir.

Özgürlük Heykeli’nin yapımında kimi sıkıntılar yaşanmış, inşasına bir süreliğine ara verilmiştir. Tamamlanabilmesi için bağış kampanyaları düzenlenmiştir. Özgürlük Heykeli’nin yapımında, Eyfel Kulesi’nin tasarımcısı Gustave Eiffel de yer almıştır. Heykelin Paris, Pekin, Bordeaux, Priştine ve Osaka’da küçük boyutlu kopyaları yer almaktadır.

Yüzüncü yılını geride bırakan devletin istikrarını ve gücünü simgelemek üzere dikilmiş olan Özgürlük Heykeli’nin, sağ elinde tuttuğu meşale ile ilerleme ve gelişmeye model olması amaçlanmıştır. Kadının aşağılanması ve yok sayılmasına karşı da kadın bir figür seçilmesi, cinsiyet eşitliğine vurgu yapmaktadır.

Birçok metaforu bünyesinde barındıran, sanat dünyasında yankıları bulunan, dönem dönem para üzerine bastırılan ve popüler bir sembol olan Özgürlük Heykeli, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’nde, New York şehrinde (New York City), Liberty Adası üzerinde yer almaktadır.

Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek için önceden bilet alınması gerekmektedir. Adaya genellikle New York şehrinin beş ana bölgesinden biri olan Manhattan’dan ulaşım tercih edilmektedir.

Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu adaya çıkmaktansa, Hudson Nehri’nden feribot ile heykeli uzaktan izlemek tercih edilebilmektedir. New York- Staten Island seferi yapan ücretsiz feribotlar ile böyle bir seçenek değerlendirilebilir.

Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu adaya ulaşmak için ise birçok farklı tur şirketinin düzenlediği seferlere katılmak mümkündür. Kimileri çok lüks araçlarla yemekli turlar sunarken kimileri daha uygun fiyatlı programlar sunmaktadır. New York ve New Jersey’den iki durağa sahip ve en ekonomik seçenek olan Statue Cruises, Liberty Adası ve Ellis Adası’na uğramaktadır. Tur şirketinin New York’taki durağı Battery Park South Ferry’de; New Jersey’deki durağı ise Libertty State Park’ta yer almaktadır.