Chinatown, dünyaca ünlü Manhattan semtinin Lower Manhattan bölgesinde bulunan bir mahalledir. 2014 yılı rakamlarına göre mahallenin nüfusu yaklaşık 107,000'i bulmuştur. Chinatown aynı zamanda New York'un bilinen en eski Çin mahallesidir. Yine Batı Yarımküre'de bulunan en yoğun Çinli nüfusuna sahip bölge de Manhattan semtinde bulunan Chinatown'dur.

New York'un Manhattan semti, insan çeşitliliği açısından çok dikkat çeken bir bölgedir. Dünya haritasının ufak çapta vücut bulmuş hali gibi olan bu bölgede çok farklı coğrafyalardan çeşitli kültürlerden çok sayıda insan yaşamaktadır. Ülkelere göre bölünen mahalle mantığı da bunun en güzel göstergesidir. Ülkelerinden kilometrelerce mesafe uzaklıkta bir mahallede bir araya gelen aynı ülkenin vatandaşları, birlikte kendi dünyalarını yaşıyorlar.

Dünyanın dört bir yanından büyük oranda göç alan New York, doğal olarak farklı milletlerin bir arada buluştuğu noktalardan birisidir. Chinatown ve benzeri mahalleler tüm dünya halklarının bir arada dostça yaşamasına da vesile oluyor. Bu mahalleler hep bir arada aynı bölgeyi paylaşan kültür beşikleridir.

Chinatown Lower Manhattan bölgesinde SoHo ve Little Italy'ye yakın bir konumdadır. Bu açıdan turistler için çokça keyifli vakitler geçirilecek yerlerdir. Chinatown'ın bu ismi alma vaktinin 1800'lere dek dayandığı düşünülüyor. 1800'lerin ikinci yarısında Çinlilerin ABD'ye göçü ile beraber Çin Mahallesi tanımı da ünlenmiştir. Bu bölgeye yerleşen Çinlilerin sayısı ilk zamanda yalnızca 200 kişi iken her geçen yıl hızla artmıştır. İlk yıllarda işçi olarak mücadele veren halk zamanla teknolojinin de gelişmesiyle farklı alanlarda ilerleme katetmiştir. Bu sayede günümzde teknoloji alanında gelişen Çin pazarının etkisi Chinatown'da da aynı şekilde görülmektedir.

Metro ile kolayca ulaşılabileceğiniz Chinatown'a güzel günlerde tatlı bir yürüyüş ile gitmeniz de hoş olacaktır. Adresi karıştırmanız da çok bir problem olmaz. En nihayetinde Latince tabelalar yerini Çince tabelalara bıraktığında doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız. New York'un ve Manhattan'ın tüm hareketliliğini aynı şekilde yansıtan Chinatown, özellikle yılbaşı zamanlarında çok daha renkli ve hareketli bir yapıya bürünüyor. Bu dönemde gerçekleştirilen kutlamalarda bölgede yaşayanların haricinde çok sayıda turist kitlesi de aktif katılım gösteriyor.

Chinatown gezisinde mahalleye ismini veren Çinliler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için adres MOCA (Museum of Chinese in America). Bu müzede Amerika'da yaşamını sürdüren Çinliler hakkında ve genel olarak Çin hakkında kapsamlı bilgiler öğrenebilirsiniz. 215 Centre Street'te bulunan müzede tura katılmak için ise 8-15 Dolar ödemeniz yeterlidir.

Chinatown'ın bir diğer özelliği de Çin'in artık ismiyle müsemma olmuş bir özelliği olan Çin malı kavramının çok yoğun hissedilmesidir. Dünyaca ünlü markaların orijinalinden neredeyse ayırt edemeyeceğiniz benzerlerine Chinatown'da çokça rastlayabilirsiniz. 

Adres: Canal Street to Bayard Street, New York City, NY 10013.

Yakın Yerler: African Bruial Ground National Monument, Brooklyn Köprüsü, City Hall Park Visitor Information Center, Woolworth Binası, Aziz Paul Şapeli, Century 21, FDNY Memorial Wall, New York Federal Rezerv Bankası.

Yol Tarifi: Otobüs: BXM18, M103, M15-SBS, M9; Tren: PATH; Metro: B, D, Q, R. Otobüsle gidenler; Ippudo Westside’dan sırasıyla önce M50’ye binin. Sonra M103’e binin. Great Lawn’dan BXM9 ve M103’e binin.