Aynı isimli eyaletle karıştırılmaması için New York City ya da kısaca NYC olarak anılan dünya şehri New York, medya, sanat, ticaret gibi birçok alanda önde gelen bir şehir olmuştur. Aynı zamanda ticaret ve finans merkezi olan bu önemli şehir Birleşmiş Milletler Genel Konseyi binasının da burada bulunması dolayısıyla dış ilişkiler açısından da olmazsa olmaz bir yerdir. 18.7 milyon nüfusuyla New York Amerika'nın en önemli şehirlerindendir. 

1524 yılında Fransızların önderliğindeki Avrupa tarafından keşfedilen New York, Manhattan adasını yerlilerden satın alan Hollanda yönetiminde New Amsterdam isimli önemli bir ticaret kolonisi olmuştur. "New Amsterdam" 1664 yılında York Düküne babası tarafından 18. yaş hediyesi olarak vermiş o da koloniyi "New York" olarak isimlendirmiştir. 18. yüzyılda New York, büyük bir liman şehri olarak önemini arttırmıştır.

New York

Dünya üzerindeki en meşhur ve büyük gökdelenlerin yer aldığı New York her alanda önde gelen bir şehirdir. Manhattan, Brooklyn, Queens, the Bronx ve Staten Island olmak üzere 5 bölgeden oluşan New York, her bölgenin kendine ait kültürüyle büyük bir zenginliğe sahiptir. Öyle ki, New York'ta nerede yaşadığınız, çalıştığınız ve zaman geçirdiğiniz, New York'lulara sizin hakkınızda bir şeyler anlatmış olur.

Güneybatıdan gelen sıcak ve nemli, kuzeybatıdan gelen soğuk ve kuru karasal hava dalgasının etkisinde olan New York, genelde nemli karasal bir iklime sahiptir. Yazları hava sıcaklığı 25-30 derece arasında değişirken, kışın büyük çoğunluğunda kuzey bölgelerde -25 derecelere kadar düşebilir. Ayrıca New York'ta kar fırtınaları ve torpik fırtınalar da görülmektedir.

New York sürekli hareket halindeki bir şehirdir. Şehir için toplu taşıma, taksi ve bisikletlerle ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda dünyanın en eski ve en geniş alana yayılan metrolarından biri olan metrosu 24 saat hizmet vermektedir. Birçok film ve diziye konu olan şehir Özgürlük Heykeli ve Brooklyn Köprüsü gibi ikonik yapılarıyla bilinmektedir. Sayısız müzeleri, galerileri ve performans merkezleriyle New York Amerikan rüyasının doğduğu şehirlerdendir.