Google+

Arama formu

Bilmeniz Gereken 10 Heykel

Bilmeniz Gereken 10 Heykel

Öğrenmek, belki de gezip görmenin en güzel tarafı. Dünya'nın en önemli heykelleri hangi şehirde veya hangi müzede yer alıyor? Gidip görmek istediğiniz şehirlerin, kültürlerini daha derinden tanımak isterseniz sanat tarihi size bir çok ipucu verecektir...

1) ÖZGÜRLÜK ANITI
İlk olarak akla gelen özgürlük anıtı, New York'ta bulunuyor. Fransız sanatçı Frederic Auguste Bartholdi, 1870'de başlayan Fransa-Prusya Savaşı sonrasında ulusal duygulara hitap eden heykeller yaptı. Fransa'nın Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na destek vermesiyle, Amerikan halkına hediye olarak düşünülen 'Özgürlük Anıtı'nı daha önce Süveyş Kanalı'na yapımı reddedilen heykelin benzeri olarak tasarlandı.

Bilmeniz Gereken 10 Heykel

2) NEFERTİTİ BÜSTÜ
Eski Mısır sanatçılarından Thutmose, M.Ö 1351-1334 yılları arasında hüküm süren Akhenaton'un heykeltıraşıydı. 1912'de Amarna'da yapılan kazı çalışmaları ile Thutmose'nin atölyesinde bulunan büstlerin en ünlüsü Akhenaton'un karısı Nefertiti'ye ait olanı. 1924'ten itibaren Berlin'de sergilenen Nefertiti Büstü, iade talep eden Mısır ile bunu reddeden Almanya arasında çekişmelere neden oldu. Berlin'deki Neues Museum'da sergilenen büst Berlin'in simgelerinden biri.

Bilmeniz Gereken 10 Heykel

3) İSA HEYKELİ
Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde bulunan İsa Heykeli, 653 ton ağırlığı ve yaklaşık 40 metrelik boyu ile dünyanın en büyük heykellerinden biri. 2006'da heykelin altına 75. yıl şerefine bir şapel açıldı. Şapel, evlenmek isteyenlerin ilk tercihlerinden. 2008'de ise yıldırım düşmesi ile zarar gören heykel restore edildi.