Türkiye'de Sonbahar Rotaları

Yaz tatili deyince akla deniz, kum, güneş geliyorsa, sonbaharda da doğa, tarih ve kültür üçlemesi geliyor. Sonbaharda bir kaç günlük tatil yapmak isterseniz, işte size bir kaç rota.

Kapadokya

Kapadokya’daki volkanik patlamaların günümüzden 12 milyon yıl önce başladığı kabul ediliyor. Bölgedeki tüf katmanı, yağmur, kar, rüzgar gibi doğa olayları neticesinde erozyona uğrayarak burada nefis görüntüler ortaya çıkarmış. Bu tür yeryüzü oluşumları dünyada çok nadir görülmekte. Bolivya’daki ay vadisi de bunlardan biridir.Kapadokya’yı keşfetmenin en güzel yolu balon turu alarak bu harika manzaranın kuşbakışı keyfini çıkarmak. Gün doğumunda güneşin peribacalarını aydınlatması asla unutulmayacaklar listesinde yer alıyor. Bölgedeki taş evleri dolaşmak, Kızılırmak kıyısında bir mola verip Avanos’ta çay içmek burada  yapılabilecek etkinliklerden sadece bir kaçı.

Abant

Sonbahar ve kış turizmi denildiğinde Abant ilk akla gelenlerden olmalı. Günübirlik veya bir gece konaklamalı olarak gidebileceğiniz Abant, özellikle sonbaharda müthiş bir görsellik sunuyor ziyaretçilerine. Sarı, kırmızı, yeşil ve turuncu tonlarının oluşturduğu bu renk cümbüşüne eşlik eden doğanın göldeki yansıması gelenleri kendine aşık edecek türden.Abant Milli Parkı’nda bu eşsiz doğa içinde saatlerce yürüyebilir veya faytonla dolaşabilirsiniz.

Kaz Dağları

Kaz Dağları da sonbaharın en gözde rotalarından biri. Tanrıların dağı olarak tanımlanan Kaz Dağları oksijen bolluğu ve bitki çeşitliliği bakımından dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Bugün altın aramak için siyanürle kirletilme riskiyle karşı karşıya olmasına rağmen geç olmadan gitmekte fayda olabilir. Tertemiz akan şelaleleri, sarı, turuncu ve yeşilin her tonunun hakim olduğu ormanları, endemik türleri ve termal tesisleri ile doğa sevenler için alternatif bir rota.  

Amasra

Sakinlik isteyenler, hem tarih hem de doğa arayanlar için Amasra bulunmaz bir fırsat. Yarımada üzerine kurulmuş olan küçük ve şirin bir balıkçı kasabası havasında. 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan Amasra, antik dönemden beri önemli bir liman kenti olmuştur. Cenova Şatosu, kale ve müze gezilecek en önemli yerleri. Amasra Kalesi, kule ve burçları, surlarını süsleyen Ceneviz armaları ile Ortaçağı anımsatıyor. Bakacak tepesinden çok güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Bir zamanlar 36 çeşit malzeme kullanılarak yapılan Amasra salatasını yemeden dönmeyin. Günümüzde daha az malzeme kullanılarak yapılan bu salata oldukça lezzetli. Yerel dilde “bağırya” dedikleri pavurya ve “Moluska” dedikleri deniz salyangozunu da tadabilirsiniz.  

Safranbolu

Safranbolu ismini burada yetişen dünyanın en pahalı baharatı olan safran çiçeğinden alır. 1994 senesinde koruma altına alınmış ve Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne girmiş olan Safranbolu klasik Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ile ünlü. Alt katları taş, üst katları ahşap-kerpiç karışımı olan, beyaz renkli 3 katlı bu evler, Safranbolu’nun simgesi durumundalar. Cinci Hanı, Yeni ve Eski Hamam’ı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Kazdağlıoğlu Camii, İzzet Mehmet Paşa Camii, Saat Kulesi, Kent Tarihi Müzesi, Bulak Mağarası, Yemeniciler Arastası, Demirciler ve Manifaturacılar Çarşısı, tarihi kemer ve çeşmeleri ile turistik bir çekim merkezidir. Şehir çevresindeki kaya mezarları ve tümülüsler de ilçenin ilgi çekici güzelliklerinden. Safranbolu’dan dönmeden meşhur lokumunu, cevizli yaprak helvasını, bükme denilen Safranbolu pidesini, piruhi denilen süzme yoğurtlu mantısını ve çavuş üzümünü tatmalısınız.  

Cumalıkızık

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olan Cumalıkızık da güzel bir sonbahar rotası. Osmanlılar’ın Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden biri. Osmanlı sivil mimarisinin en iyi korunmuş evlerinin bulunduğu bu şirin beldede Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen cami, hamam ve çeşmeler görülebilir. Rengarenk cumbalı kerpiç evleri, kesme taşlarla döşenmiş daracık sokakları ile çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bu şirin beldede 270 ev bulunuyor ve bu evlerin 180 tanesi günümüzde kullanılıyor. Restorasyon çalışmaları ise halen devam ediyor. Beldenin sembolü ahududu. Cumalıkazık’tan dönmeden mutlaka ahududu reçeli almalısınız.

Nemrut

Nemrut Dağı ve çevresi 1987 senesinde Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yerini almış. Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenebileceği noktalardan biri. Nemrut Dağı Tümülüsü MÖ 60’lı yıllarda Kommagene kralı 1. Antiochos tarafından denizden 2.150 metre yükseklikte bir tepede inşa edilmiş. Doğu ve batı teraslarında kum taşından yapılmış 9 – 10 metre boyundaki tanrı heykelleri gerçekten görülmeye değerler.  

Şanlıurfa

3 semavi dinin buluşma noktası olan Şanlıurfa, dünyanın en kutsal köşelerinden biri kabul ediliyor. Tarihi binaları, kutsal balıkları, puşisi, mırrası, isotu ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutlaka görülmesi gereken noktalarındandır. Balıklı göl, İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinmektedir. Urfa çarşısı, Halil-ür Rahman camisini görmeli ve Urfa gecelerinin vazgeçilmezi olan sıra gecelerine katılmalısınız. Şanlıurfa’ya 45 kilometre mesafede konumlanan Harran konik kubbeli evlerini (karınca evler, kovan evler) görmeli ve yerel kıyafetler ile fotoğraf çektirmelisiniz.