Adatepe Genel Bilgiler / Rehber

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinde, Kaz Dağları’nın yamacında bulunan bir köydür. Köyün tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Köyün batı tarafında Roma döneminden buluntular yer almaktadır. Denize bakan tarafında Zeus Altarı bulunmaktadır.
Adatepe kayalık bir arazide konumlanmış olup mimari olarak taş yapı geleneğine sahiptir. Bütün evlerin taşları çevredeki taş ocaklarından getirilmektedir. Köy 1980 yıllarında kent yaşamından kaçan bir grup tarafından keşfedilmiştir. Köye gelen grup, harabe olan evleri alıp geleneksel mimariye sadık kalarak kendileri için yaşanacak mekanlara dönüştürmüşlerdir.

1

Adatepe, tarihi Truvalılara dek giden bu köy, Kaz Dağları’nın ortasında deniz yakın, masalsı bir köydür. Köyde birçoğu restore edilmiş pembe ve mavi pencereli, büyük avlulu, bahçeli, taştan evler bulunur. Evlerin oluşturduğu görüntü görülmeye değerdir. Köyün taş yollarında gezmek, tarihi çınarların altında keyifle kahve içmek, Zeus Altarı’na çıkmak, Taş Mektep’i görmek, restore edilmiş şirin evleri seyretmek ve fotoğraflamak, virane halde olup restore edilmeyi bekleyen tarihi evleri dolaşmak, zeytin sütünün tadına bakmak ve Hoca Kayası’ndan manzarayı seyretmek Adatepe’de yapabileceğiniz aktiviteler arasında sıralanabilir. Sadece bunları yapabilmek için bile Adatepe'ye gidilir.

Köy sit alanı olduğu için taş yolların yenilenmesine izin verilmemektedir. Bu da köyün doğal havasının korunmasına önayak olmaktadır. Köyün meydanında bulunan iki tane devasa çınar ağacının altına konmuş masalarda oturup muhakkak bir şeyler için. Hatta açsanız yanında çiğ börek de yiyebilirsiniz.

Köyde bulunan Taş Mektep, mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır. 1996 yılına kadar köyün okulu görevini gören bu bina şu anda sanat atölyesi olarak kullanılmaktadır. İsterseniz buradaki sanatsal çalışmalara katılabilirsiniz.
Köyün meydanından 200 metre ilerde bulunan Zeus Altarı’na gitmeden Adatepe’den ayrılmamalısınız. Altarın kapısından geçip 800 metre yürürseniz Zeus'a adak adanan sunağa varırsınız. İşte burada hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaralardan biri sizi beklemektedir. Edremit'ten Assos'a kadar her yer ayaklarınızın altındadır.

Küçükkuyu'da bulunan Zeytinyağı Müzesi de Adatepe’ye gitmişken görebileceğiniz yerler arasında. Buraya giderken uçsuz bucaksız zeytin ağaçlarının arasından geçersiniz. Müzenin alt tarafındaki geleneksel taş değirmen de görülmeye değer. Müzede kasım ve aralık aylarında toplanan zeytinin işlenmesi, altın sarısı yağa dönüştürülmesi gibi tüm evrelere tanık olabilirsiniz. Ayrıca müzede her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan bulunmaktadır.

Adatepe, ismini üç yamaç arasında bulunan bir tepe üstünde konumlanmasından almıştır. Köyün yerleşimi antik çağlarda başlamış, İlyada Destanı’nda "Gargaros” olarak adı geçen bölgede yer alan köy binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Köy sırayla Truvalılar, Lelegler, Midillililer, Persler, Atinalılar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Selvi, badem, çam ve zeytin ağaçları ile çevrelenmiş köy uzaktan bakıldığında adeta bir tablo görünümündedir.  
Köyde bulunan caminin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Söylentilere göre Zağanos Paşa'nın eşi tarafından yaptırılmıştır. Kareye yakın dikdörtgen planlı cami, kesme taş ve tuğladan yapılmış olup, ahşap bir çatı ile örtülmüştür. Mihrap ve minberi mukarnaslı olup üzerinde Rumi motifler bulunmaktadır. Haziresinde de Osmanlı taş işçiliğini yansıtan mezar taşları bulunmaktadır. Caminin altında da bir sarnıç bulunmaktadır.

Adatepe’de Nerede Kalınır?

Köyde toplamda 45 odalı dört tane butik otel vardır.
Zeushan: Adını Zeus Altarı’ndan alan bu han ziyaretçilerine doğa yürüyüşleri, at gezileri, deniz, fayton gezileri gibi etkinlikler sunmaktadır.
Hünnap Han: 260 yıllık bir Osmanlı konağıdır. 9 standart ve bir suit odası bulunmaktadır.
Adatepe İda Blue: Restore edilmiş tarihi Rum evinde hizmet veren tesis, doğa ve tarihi şık bir şekilde dengelemektedir.
Ayrıca köye 4 kilometre uzaklıkta olan Küçükkuyu'da her bütçeye göre oteller, moteller, pansiyonlar bulunmaktadır.

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul, Bursa gibi büyükşehirlere oldukça yakın olan Adatepe, Çanakkale'ye bağlı bir turistik belde olmasından dolayı buraya varmak için önce Çanakkale'ye gelinmesi gerekir. Hemen hemen her şehirden Çanakkale'ye otobüsle veya özel aracınızla gelebilirsiniz. Çanakkale - İzmir yolundan Küçükkuyu'ya ulaşıp 4 kilometre sonra Adatepe'ye varabilirsiniz.
Gelibolu'dan kalkan feribotla Lapseki veya Çardak'a gidip 30 kilometre sonra Çanakkale'ye ulaşabilirsiniz. Adatepe'ye giderken Ayvacık'ı geçip Kazdağları’nı aşınca önce Küçükkuyu'ya ulaşacaksınız. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe tabelalarını takip ederseniz 4 kilometre sonra Adatepe sizi taş evleriyle karşılayacaktır.

2

Adatepe ile İlgili

Adatepe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa