Adatepe'de Mitolojik Bir Efsane: Zeus Altarı

Zeus Altarı (Sunağı) Adatepe Köyü’nün denize bakan tarafında yer alıyor. Çok tanrılı eski uygarlıklarda; bütün önemli olaylardan önce ya da sonra sunaklarda veya mabetlerde işlerin iyi gitmesi için adaklar adanır, tanrılara hediyeler sunulurmuş. Bu çok tanrılı dinlerin bilinen en güçlü tanrısı ise tanrıların tanrısı olan Zeus… Zeus Altarı işte adını bu en kudretli tanrıdan almış.

...Ama o Zeus'u da görüyorduçok pınarlı İda'nın en yüksek doruğunda,
görünce de korku kaplıyordu yüreğini...
...Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,
İda'nın en yüksek tepesiydi bu...

İlyada, HOMEROS

Zeus Altarı’nı yaptığı kazılar sonucu ortaya çıkaran Alman Heinrich Schliemann ve arkeolog Judeich buranın İlyada Destanı’nda adı geçen Gargaros Tepesi olduğuna kendisini inandırmış. Gerçi bunu kanıtlayacak herhangi bir veri olmasa da Schliemann’a göre; Hera, uyku tanrısı Hypnos ile birlikte Lekton’dan (Babakale) gelerek Zeus’u burada uyutmuş. Böylece Poseidon’un Truvalılar’a karşı Akhalılar’ın tarafında savaşa müdahele etmesine zemin hazırlamıştır.**

Altarın olduğu tepeye tırmanırken zeytin ağaçlarının yerini yavaş yavaş çam ağaçları alıyor. Efsanelerde Zeus’un karısı Hera’ya burada aşık olduğu söyleniyor. Öyle büyülü bir ortam ki neden olmasın diyorum. Sabahın erken saatleri olduğu için daha ziyarete gelen pek yok. Altara doğru yürürken ağaçların, yerlere dökülmüş çam iğnelerinin kokusunun zevkine varıyoruz. Bu mitolojik dağın adeta her zerresini hissediyoruz.

Zeus Altarı hakikaten öyle bir tepeye hâkim ki tüm Edremit ayaklarınızın altına seriliyor. Halk arasında Zeus Mağarası olarak da bilinen sunağın içinde küçük bir oda büyüklüğünde bir su sarnıcı var. Keyifle fotoğraflıyoruz. 

Dönüş yolunda yavaş yavaş satış tezgâhlarının kurulduğunu görüyoruz. Bu tezgâhlardan birinde ise çok özel biri var. Timuçin henüz 3-4 yaşlarında ama benim çam kozalağı toplamak istediğimi duyunca var gücüyle bana yardım etmek için sağa sola koşturuyor. Bir yandan kozalakları topluyor bir yandan da onunla ayılar, sincaplar bizi takip ediyormuşcasına oyun oynuyoruz.

Adatepe Köyü’ne doğru yollanıyoruz. Ama İlyada Destanı’nda geçen aşağıdaki paragrafı paylaşmadan geçmek istemiyorum.

Homeros İda’yı şöyle anlatır:
“(Zeus) koştu arabaya iki atını,
uçup giden, tunç ayaklı, altın yeleli.
Altınlar kuşandı kendisi de,
Aldı işlenmiş altın kamçısının,
Bindi arabaya, şaklattı sürdü,
Toprakla yıldızlı gök arasında
Uçtu atlar seve seve.
Vardılar hayvanların anası, kaynağı bol İda’ya,
Gargaron’daydı Zeus’un tapınağı, kokulu sunağı.
İnsanların, tanrıların babası durdurdu atları.
Çözüp sardı koyu bir dumanla,
Göz kamaştıran çalımıyla oturdu doruğuna,
Troia’yı, Akhaların gemilerini süzdü.”

**Zeus Altarı girişte bulunan tabelada verilen bilgi.
 
Yazı ve fotoğraflar: Banu Demir
Banuyollarda.wordpress.com     
Banuyollarda.twitter.comInstagram: Banuyollarda

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.