Rio De Janeiro: Sugarloaf

Rehberimiz eşliğinde şimdi şekli şeker çuvalına benzediği ve yanındaki Fora Koyu’nda koloniler zamanında şeker kamışından üretilen çuval çuval şekerlerin yüklendiği koy olması dolayısıyla ismi Sugar Loaf konan Rio’nun bir başka manzaralı tepesine gidiyoruz. Buraya 2 kademeli teleferikle çıkılıyor ve gidiş-dönüş bedeli 62R$. Rehberimiz uyarmıştı 60 yaş üstü olanlar kimlik göstererek yarı fiyatlı bilet alsınlar diye. 15 gün önce gemide 60 yaşımı kutladığıma göre eh artık ben de yukarıya indirimli çıkabilecektim.

Gerçekten burada da manzara çok güzel ve hele teleferik ile çıkış manzarası bir ömre değer. Rio’nun diğer ucundayız ve bir başka görsel şölen yaşıyoruz. Yukarıda kafe ve hediyelik eşya satan dükkanlar da var. İnenler çıkanlar burası kalabalık ve aaaaaa aşağıya inen gurubun içersinde geminin 160€’luk turu giden arkadaşlarımıza da rastlamaz mıyız! İşte onlar bizim fotoğrafımızı çekiyor biz de onların. Onlar 160€’luk ekip biz ise 40$. Aynı yerleri dolaşıyoruz. Farka bakar mısınız? Biz onları kıskandırmayacağız da kimi kıskandıracağız canım.

Evet gelelim konumuza… Şimdi Rio’nun yine sembolü olmuş tepelerinden birisindeyiz ve etrafımızda bu sefer Rio’nun diğer koyları ve dağlarının manzarası var. Hep işte bunun için diyorum ya Rio başka bir yer diye. Bu manzaralar size de aynı şeyi söyletiyor mu acaba merak ediyorum. Dünyada dantel gibi örülmüş koyları tek tek elle şekillendirilmiş tepeleri ve elekle elenmiş kumlara sahip plajları olan doğa harikası bir yer. Bu kadar methettim yeter artık.

Artık gezimizin sonuna geldik. Yaklaşık 6 saattir geziyoruz ve Allah nazardan saklasın rehberimiz, şoförümüz ve arkadaşlarımız hep bir uyum içersinde. Rio’yu tanıdık ve şahane gezdik. Dönüş yolumuz üzerinde şehrin eski mahalleleri ve Centro dedikleri merkezinden geçiyor ve yolumuzun üstündeki Theatro Municipal ile Candelaria Kilisesi’ni de sizler için görüntülüyorum.

Gemimize geldik, rehberimize teşekkürlerimizi ettik ve grubumuzla hep birlikte bu pozu da vermeden ayrılmak istemedik. Oleeeeeyyy!!

Artık gemimizdeyiz ve akşam için hazırlıklarımızı yapacağız. Artık 22 günlük deniz seyahatimiz yarın Santos’ta sona erecek. Bu akşamdan bavullarımızı hazırlayıp gece 12’den önce kabinlerimizin önüne koyacağız ki yarın Santos terminalinde onları teslim alabilelim. 
Yarın sizlere geminin Santos’a yanaşmasını, terminal olaylarını ve taksi ile nasıl otelimize geldiğimizi ve Santos hatıralarını anlatacağım. Anlatacak çok şey var. Gemiyi yarın terk ediyoruz ama biz sizi Santos, Sao Paulo ve İzmir dönüşü 4 gün mola verdiğimiz Frankfurt anılarını anlatmak için terk etmeyeceğiz sevgili dostlarım.
 
Sağlıcakla kalın.
 
H. Oğuz Esen
[email protected]

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-rio-de-janeir0
http://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-corcovadohttp://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-sugarloaf

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.