Cruise ile Dünyanın Keşfi: Rio De Janeir0

Dünyanın en güzel denizden seyredilesi şehri Rio’dur. Dünyanın cruise ile tüm muhteşem tepelerini, tüm koylarını ve şehrin serpildiği yeşil dağlarını ve dünyanın en büyük şehir ormanı Tijuka’yı gözlemleyebileceğiniz şehir girişi Rio’dadır. Hele bir de geminiz o sabah, kimine acı, kimine tatlı olaylara sahne olacak günün doğumunu yaparken, güneşin kızıllığını arkanıza alarak limana doğru süzülüyorsa, bu ana tanıklık eden siz, dünyanın en şanslı insanısınız. “Cruise ile Dünyanın Keşfi” işte böyle bir şey… Denizden şehir bir başka görülür. Mesela Venedik, Valletta, Lisbon, Miami, İstanbul’da da geminizin şehre girişini seyretmek bir keyiftir. Sırf limana yanaşmak değil, o kanallardan veya boğazdan geçerken tüm şehri elinizin altında hissetmeniz muhteşem bir duygudur.

İşte ben bu duygular içersindeyken, gemimiz bir taraftan Rio limanına giriş yapıyor, bir taraftan da biz bu  manzaralar eşliğinde kahvaltımızı yapıyorduk. Aaa önümüzde havalimanı! Uçaklar inip kalkıyor. Aaaa karşımızda Kurtarıcı İsa heykeli, koca bir dağın tepesinde bize kucak açıyor, hoşgeldiniz diye, ve işte körfez girişinde kimbilir kaç savaşta şehri korumuş olan Tamandare Kalesi, hepsi önümüze sıralanmış bizi selamlıyorlar.

Şimdi artık gemimiz limana yanaştı ve hep birlikte yolcular terminale giriyoruz. Geminin şehir turunu alanlar öncelikle tur otobüslerine bindiler bile. Bakalım bizi neler bekliyor ve Rio’da nereleri gezeceğiz. Üstüne üstlük bugün (şimdilik) 5 kişiyiz ve gemide herhalde biraz fazla konuşmuşum ki Oğuz Bey biz de size takılacağız diyen Halime Hanım ve şürekası da bizimle. Gemide 6 saatlik rehberli Rio turu 159 € idi. Büyük para. Yabancı bir yerde üstelik ilk defa geliyoruz ve bir de rehberlik yapacağız tamam mı, haydi bakalım hayırlısı. Benimki de büyük cesaret. Ama şansıma ve burnuma (!) güveniyorum. Daha terminalden çıkmadan 8 kişi oluyoruz. İşte bir turizm acentesi terminalde stantkurmuş, şehir turu 60$ biraz daha bilgi alıyoruz ve pazarlık sonucu 40$’a 6 saat rehberli bizi dolaştırmayı teklif ediyor. Güvenelim mi acaba? Hele bir de dışarıya çıkalım, neler var bakalım diyorum. Çıkıyoruz 10 dakikalık gözlem sonucu haydi biz o acenteye gidelim diyoruz ve 40$’lık tur için 9 kişi, rehberli yeni bir mercedes minübüsün içerisinde buluyoruz kendimizi. 3 kişi de gemiden (İtalyan) bize dahil olunca, buyrun size 12 kişilik şehir takımı. 
Haritadan gezdirecekleri yerleri öğreniyoruz ve İngilizce bilen Brezilyalı tur rehberimiz başlıyor anlatmaya, ben de ekibe Türkçe tercümede bulunuyorum. İlk durağımız 2014 Dünya Kupası Finali’nin oynandığı (Almanya 1 - Arjantin 0) Maracana stadyumu. İşte Almanya’nın  son dünya şampiyonu olduğu o stadyum. Tabii Brezilya da bu stadda 1958 ve 1986 yıllarında dünya şampiyonu olmuş ama 1950 yılında (Brezilya 1 - Uruguay 2) açılış maçında kırdığı rekoru çoğu kimse bilmiyordur. Bakın söylüyorum 183.000’i resmi, 200 bin üstü biletsiz seyirci dahil insanı nasıl buraya sığdırabilmişler!! Bu rakam o zamanın Rio nüfusunun 10 katıymış. Buradaki futbol endüstrisini bir tahayyül edin bakalım.

Zaten FİFA da aynı şeyi düşünmüş ki daha sonraki yıllarda stadyum kapasitesi 90 milyon dolar harcanarak 80 binlere düşürülmüş. 15 dakikalık molamız bitti ve yine aracımıza biniyoruz ve Kurtarıcı İsa heykelinin bulunduğu Corcovado Tepesi’ne doğru aracımız ile 20 dakikalık bir tırmanış yapıyoruz.
 

Yolumuz üzerinde karnavalın yapıldığı ve samba okullarının geçit töreni için inşa edilmiş 80.000 kişilik trübünlerin bulunduğu Sambodromo’yu da görüyoruz. Karnaval zamanı burasını düşünemiyorum. Eğer bir gün kısmet olur da gelirsek, interneten hangi tirübünün daha iyi seyir için avantajlı ve ucuz olduğunu araştıracağım. Çünkü bu yazılarım için yaptığım araştırmalarımda bir bilseniz bende neler öğreniyorum neler…

Yazı dizisinin diğer yazıları:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/izmir-santos-transatlantik-seyahatine-baslangic
http://gezimanya.com/GeziNotlari/gemi-ile-malta-gezisi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-lizbon
http://gezimanya.com/GeziNotlari/lizbonu-kesif
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-tenerife-la-laguna-orotava
http://gezimanya.com/GeziNotlari/kanarya-adalarinin-baskenti-santa-cruz-de-tenerife
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-atlantik-okyanusu-seferi
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-denizdeki-gunler
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/pelourinho-meydani-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/mercado-modelo-pazari-salvador-de-bahia
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyanin-kesfi-rio-de-janeir0
http://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-corcovadohttp://gezimanya.com/GeziNotlari/rio-de-janeiro-sugarloaf

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.