Balıklıgöl, Şanlıurfa ilinin merkezinde bulunan ve İbrahim peygamberin ateşe atıldığı zaman düştüğü yer olarak bilinen bir gölettir. Civarda tıpkı Balıklıgöl gibi gezilebilecek daha pek çok yer vardır. Bu sebeple de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyarete gider. Geniş ve yeşilliklerle dolu alanda Şanlıurfalı çocukların gelip “Urfalıyam ezelden” şarkısıyla girizgah yapıp ardından Balıklıgöl’ün tarihi hakkında bilgi vermelerine tanıklık edebilirsiniz.

Yöresel ürünleri satın alabileceğiniz bir çarşı da alanın içinde bulunuyor. Dileğinizi diledikten sonra kutsal kabul edilen balıklara yem atmanız için, balık yemi satan tezgahları tercih edebilirsiniz. İbadet için bölgeye gelen pek çok kişiyi görebileceğiniz Balıkgöl‘den sonra baharat alışverişi yapmak isterseniz yürüme mesafesinde olan Baharatçılar Çarşısı’na gidebilirsiniz.

Tarihi mekanların olduğu yerde çay içip, bir şeyler atıştırabileceğiniz kafeler de bulunuyor. Şanlıurfa kalesinden inerek de ulaşabileceğiniz Balıklıgöl’ün çevresinde çok sayıda mağara bulunuyor. Bazı kafeler mekan olarak mağaraları kullanıyor. Büyüleyici atmosferi ile Balıklıgöl, henüz gitmediyseniz güzel havalarda gidip gezmeniz gereken ilk yerler arasında bulunuyor. Ziyarete gidecekseniz 150 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip gölde yaşayan sazan balıklarını avlamanın yasak olduğunu ve göldeki balıklara saygı duymanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Balıklıgöl’ün çevresinde farklı tarihî eserler de yer almaktadır. Örneğin, Balıklıgöl platosu içerisinde Urfa Kalesi de yer alır. MÖ 9500 yıllarına ait neolitik bir yerleşim höyüğü üzerine kurulmuştur.

Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenen 11.500 yılık Balıklıgöl heykeli, Kale dahil Balıklıgöl Havzası'nın tarihini bilimsel olarak vermektedir.

Kale'nin üzerindeki korinth başlıklı iki sütun Edessa Karalı IX. MANU döneminde, MS 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır. Urfa Kalesi'nin, üç tarafı kayadan oyma derin savunma hendeği ile çevrilidir, kuzey tarafı ise sarp kayalıktır.

Balıklıgöl Hakkında Bilgi

Balıklıgöl, İslam tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde turistik açıdan da rağbet gören Balıklıgöl, Halil-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinden meydana gelir. Gölün çevresinde büyüleyici mimarisi ile Halil-ur Rahman Camii bulunur. Özellikle yaz aylarında çevresinde bulunan oturma alanları sürekli olarak dolan Balıklıgöl, güzel fotoğraflar çekebileceğiniz çevre düzenlemeli bir yerdir. Çevresinde gezebileceğiniz yerler de yine mistik atmosferi ile ilgi çeker.

Balıklıgöl Hikayesi

Balıklıgöl’ün tarihi İslam mitolojisinde büyük yere sahiptir. Hikayeye göre Balıklıgöl, İbrahim peygamberin ateşe atılarak düştüğü yer olarak biliniyor. Balıklıgöl balıkları da kutsal kabul ediliyor.

Efsaneye göre zamanın kötü kalpli kralı olan Nemrut, yaratıcının bir olduğunu düşünen Hazreti İbrahim’i kalenin en yüksek noktasından ateşe atar. Çünkü İbrahim peygamber putları tanrı kabul eden halkla da mücadele eder. Daha sonra Allah’ın İbrahim’e yardım gönderdiği ve ateşin bir anda suya dönüştüğü söylenir. Ateşin içinde bulunan odunlar ise balığa dönüşür. Ateşin göle dönüştüğü yer Halil-ur Rahman olarak bilinir. Diğer Balıklıgöl olan Aynı-ı Zeliha gölünün ise, İbrahim’e inanan Nemrut’un kızının gözyaşlarından oluştuğu rivayet edilir.

Böyle bir hikayesi olan Balıklıgöl‘ün balıkları yenir mi diye soracak olursanız, İslamiyet’in balığı yenebilir bir hayvan olarak kabul ettiğini söyleyebiliriz. Ancak kutsal bir alan olduğundan ve balıkların odundan dönüştüğü rivayet edildiğinden bu balıklar yenmiyor. Ayrıca gölet korunuyor. Yemek için civardaki kafeleri tercih edebilirsiniz. Balıkları da büfelerden yem alıp besleyebilirsiniz. Ayrıca Balıklıgöl’deki balıkların özellikleri arasında şifa vermesi de biliniyor.

Balıklıgöl Ulaşım

Balıklıgöl, şehrin merkezinde olduğu için her yerden kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Otomobil: Balıklıgöl’e şahsi aracınızla gidecek olursanız Eyyübiye ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Adres bilgileriyle navigasyondan kolaylıkla gidebilirsiniz. İlçedeki Balıklıgöl tabelaları da size yardımcı olacaktır. Farklı bir şehirden gidecek olursanız İstanbul’a yaklaşık olarak 1263 km, Ankara’ya 810 km, İzmir’e ise 1251 km uzaklıkta bulunduğunu hatırlatalım.

Minibüs: Eyyübiye’ye sefer yapan tüm otobüs ve minibüslerle Balıklıgöl’e gidebilirsiniz. Şehrin merkezine çok yakın olduğu için taksi ya da yürüme ile bile rahatlıkla bulabilirsiniz.