Ege’nin incisi İzmir’in eşsiz güzellikteki Kordon boyu yazın iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık olan keyifli bir sahil şerididir. Havalar biraz ısındığı andan itibaren Kordon öğrencilerin, bölge halkının, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Yemyeşil çimlerde oturup çekirdeğinizi çitleyip bir şeyler içerken denizin tadı bir başka çıkar. Buraya gittiğiniz zaman sohbet eden arkadaş grupları, müzik yapan gençler, yürüyüşe çıkan teyzeler, romantizm yapan çifte kumrular ve sokak satıcılarını görüp kendinizi bu sıcacık Ege atmosferine bırakıverirsiniz.

1
  İzmir Kordon Boyu Hakkında Bilgi
İzmir Kordon nerede diyecek olursanız cevabımız Alsancak olacak. Tüm İzmirlilerin bildiği ve buluşma noktası yaptığı yerlerden biridir. Alsancak’taki randevularda “Kordon’da buluşalım” cümlesi bir rutin olmuştur.
İzmir Kordon yeşil ve maviden oluşmaktadır. Bir taraf çimenlik hemen yanı denizdir. Yeşillik alandan sonra dizi dizi kafeler bulunur. Bu atmosferde alışveriş yapmanıza olanak veren mağazalar da yer alır. Son zamanlarda yapılan su temizleme çalışmaları ve sahil şeridinin düzenlenmesiyle iyice adından bahsettirmeyi başaran İzmir Kordon Boyu keyifli zaman geçirebileceğiniz sıcacık bir alandır. Sakin bir pazar gününü renklendirmek için siz de bir alternatif arıyorsanız yapacağınız etkinliklerin başına Kordon’a gitmeyi ekleyebilirsiniz.
İster sahil yürüyüşü yapın ister ailecek güzel bir kahvaltı… Trafikten uzak bir yeşil alanda çocuğunuzla oyun oynamak, top koşturmak isterseniz yine en elverişli yer şüphesiz burası olacaktır. İzmir Kordon gece çimenlerde uzanıp yakamozu seyrederken, teknelerin ve gemilerin sahilden usulca geçişine tanıklık edebileceğiniz bir yer. Buraya gelirseniz huzur ve keyfi zirvede yaşayacak ve geri dönmek istemeyeceksiniz.
Ayrıca Ege sıcaklığını yaşayabileceğiniz, deniz manzarasında iştahla güzel yemekler yiyip, arkadaşlarınızla serin bir şeyler içebileceğiniz çeşit çeşit kafelerin olduğu bir yer burası.

İzmir Kordon Mekanlar
İzmir Kordon’a gidecek olursanız gecesinin ayrı, gündüzünün ayrı güzelliğine tanık olursunuz. Farklı ruh halleriniz ve tarzınıza göre de çeşit çeşit mekanlar var diyebiliriz. Mekanların tamamını sayabilmek mümkün olmasa da en çok tercih edilen birkaç taneyi şöyle sıralayabiliriz…
Köşebaşı Kordon: Kültürel sentezi ve iç mekan dekorasyonu ile ön planda olan Köşebaşı Kordon oldukça merkezi bir konumda. Türk mutfağının lezzetlerini nezih bir ortamda tadabileceğiniz gibi, deniz manzarası ile bu zevki daha da güzelleştirebilirsiniz. Mekanın kapasitesi yaklaşık 100 kişilik.
Sakız Adası: Buraya geldiğiniz zaman menüden içeceğinizi seçerken bir yandan Yunan şairlerin şiirlerini ve hayatlarını okuyabilirsiniz. Komşumuz Yunanistan ila iç içe bir kültür görecek, belki de kendinizi Yunanistan’da gibi hissedeceksiniz. Öyle ya baktığınız deniz aynı, okuduğunuz şiir aynı, sakızlı kahveniz ortak… Daha ne olsun!

Deniz Restoran: Kordon’un en iyi manzaralarından birine sahip olan yerlerden biri de Deniz Restoran. Adı Deniz olunca haliyle muhteşem deniz ürünleri menüsüne de sahip oluyor. Lezzet konusunda da oldukça iddialılar. Tanınmış kişilerin favori mekanı olmakla birlikte mutfağı ile birçok otorite tarafından da ödüle layık görülmüş bir mekan. Buraya gittiğiniz zaman iş toplantılarınızı veya ailenizle balık ve manzara keyfini gerçekleştirebilirsiniz.

Kordon Boyu Balık Pişiricisi: Neredeyse 15 yıldır halkın hizmetinde olan bu mekanda organik ve lezzetli deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Kaliteli bir hizmet için tercih edebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Kordon Cafe Bar: Kahvaltı, bira, meze, yemek, nargile gibi birçok seçeneği bir arada sunan Kordon Cafe Bar, geniş ürün yelpazesiyle müşterilerinin beğenisini kazanmış bir işletme. Daha salaş bir mekan arayanlar için ideal bir nokta.
İzmir Kordon Boyu’nda didebileceğiniz diğer restoranlar arasında Manje, Yengeç Restoran, Shotzy Kordon, Nicci Lounge, Denizatı ve niceleri bulunuyor. Zevkinize ve yemek tercihinize göre birini tercih edebilirsiniz.

3

İzmir Kordon Gezilecek Yerler
İzmir Kordon Boyu’na gitmişken civardaki görülmesi gereken yerleri de atlamayın. İlk olarak Kordon Boyu’ndaki Atatürk Evi müze olarak ziyaret edilebilecek, zamanın orijinalliğine göre korunmuş bir mekan olarak sizi bekliyor. Bu kültürel özelliğinin dışında İzmir Kordon Boyu Kıbrıs Şehitleri Caddesi ile de ünlü. Bu cadde, hem kültürel anlamda hem de eğlence anlamında İzmir’in atardamarıdır, diyebiliriz.
İzmir turuna çıktıysanız Konak’taki Saat Kulesi’ni de görmelisiniz. Belki oradan Kent Ormanı’na geçebilirsiniz. Kent Ormanı’nın içinde sizi flamingolar karşılıyor olacak.
Kordon’dan sonra buraya yakın mesafede olan İzmir Fuarı’na da gidebilirsiniz. Fuarın açık olduğu zamanlarda programı takip edebilirsiniz. Burası fuar açık olmadığı zamanlarda ise doğa yürüyüşü yapıp, temiz hava alabileceğiniz büyük bir park oluyor. Ayrıca içerisindeki İzmir Sanat Sahnesi’nin programlarını takip ederek tiyatro da izleyebilirsiniz. Fuara giderken yürümeyi tercih ederseniz içinden geçeceğiniz Gül Sokak’ta kumpir yiyip hediyelik ürünler bakmayı da ihmal etmeyin.

İzmir Kordon Nerede?
Otobüs: İzmir Otogar’dan 163 hat numaralı otobüs ile Kordon’a ulaşabilirsiniz.
Metro: İzmir Havaalanı’ndan metroya binip Alsancak durağında inerek Kordon’a yürüyerek geçiş yapabilirsiniz.