Google+

Yedigöller

AVRUPATürkiyeYedigöller
Yedigöller - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: - / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Yedigöller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu il sınırları içinde, oldukça engebeli bir yörede bulunan Yedigöller Milli Parkı, heyelanın oluşturduğu gölleriyle "Orman Denizi"ni andıran zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bolu'nun Mengen ve Yığılca ilçeleri sınırında bulunan ve yaklaşık 2.020 hektarlık bir alana yayılarak Yedigöller'i de içine alan park, 1965'te milli park ilan edilmiştir. Milli parkta irili ufaklı 7 adet doğa harikası heyelan gölü, bu göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli, ana kaynakları oluştururlar. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada, zaman zaman göçük yer hareketleri sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir. Yedigöller havzası; güneyden kuzeye 1500 metrelik bir alan içinde sıralanan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl gibi yedi heyelan gölünden oluşmuştur. Bu göllerden bazıları dip kaçaklar ile birbirine bağlantılıdır.

Göller, aralarında 100 m yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m yükseklikte bulunan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl'dür. Büyükgöl'ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m uzunluğundaki akan bölümüyle Büyükgöl'e bağlıdır. Büyükgöl'ün kuzeyinde ise Seringöl bulunmaktadır. Diğer platodan 100 m yükseklikte bulunan bu platonun en geniş gölü Nazlıgöl'dür. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Kurugöl bulunur.
 

Tanıtım Videosu:

Yedigöller Milli Parkı, gezilecek yerlerin tamamını bünyesinde toplamış bir yeryüzü cennetidir. Parktan içeriye adımınızı attığınız anda, yeşilin belki de hiç görmediğiniz tonları sizi kuşatır. Bu parkın içinde devasa büyüklükte ağaçlar, o güne kadar sadece dergilerde, gazetelerde fotoğrafını gördüğünüz hayvanlar, kuşlar gözünüze ilk çarpanlar olacaktır. Sonrasında da sıra parka adını veren irili, ufaklı 7 göle gelecektir.

Büyükgöl

1119 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Büyükgöl

Milli Park'ın en büyük gölüdür ve 24.895 metrekarelik bir alanı kaplar. En derin noktası 16 metredir. İçinde barındırdığı balık türleri, gökkuşağı, mercan, Abant alası ve kadifedir.

-

Yedigöller lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Matışlar Konağı, Hampton By Hilton Bolu, Doğa Köşkü Abant Bungalow Evleri. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Pavlu Kaplıcaları, Bolu Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Bolu Suits, Gold Suites, Koroglu Hotel Bolu otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yedigöller aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Seringöl

7119 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Seringöl

1.758 metrekare büyüklükteki gölde de Büyükgöl’de olduğu gibi, gökkuşağı adlı balık türü yetişir. Bir heyelan gölüdür ve Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alır.

-

Deringöl

2619 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Deringöl

Derinliği birçok noktada 10 metreyi bulan gölün etrafındaki patika alanda doğa yürüyüşü yapılabilir. Bu gölde avlanmak serbesttir. 15.063 metrekarelik göl, Büyükgöl’e bağlıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde, Zonguldak ilinin güneyinde ve Düzce ilinin doğusunda yer almaktadır. Bolu ilinin sınırları içindeki Yedigöller, Bolu merkeze 42 km uzaklıktadır. Yedigöller’e Bolu’nun Mengen ilçesinden ulaşmak mümkündür.

Geolocation

1448028151_6_yedi.jpg

Batı Karadeniz iklim kuşağındaki havzada ilkbahar serin, yazlar sıcak, sonbahar kısmen ılık, kışlar ise oldukça soğuktur. En soğuk ay ortalama 1 derece ile ocak, en sıcak ay ortalaması 19 derece ile temmuzdur. Yıllık yağış ortalaması 629 mm’dir. Bu nedenle Yedigöller’i ziyaret içi en uygun zaman nisan-kasım aralığıdır.

Kışın beyaz elbisesini giyen Yedigöller’in eşsiz manzarası, parkın bu mevsimde de ziyaretçilerle dolup taşmasını sağlamaktadır. Ancak, kış mevsimi süresince Bolu-Yedigöller güzergâhı kar nedeniyle kapalı olduğu için, ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık ya da Devrek-Yazıcık üzerinden yapılmaktadır.

20130505_072921.jpg

Yedigöller’e hem özel araçla hem de otobüslerle ulaşım mümkündür. Özel aracıyla İstanbul’dan ve Ankara’dan çıkacak olanlar, TEM otoyolunu kullanarak Bolu sapağına kadar ilerlemeliler. Bundan sonra iki seçenek var. Birincisi, Bolu-Yeniçağa ayrımından saparak, Mengen üzerinden gitmektir. Bu yolu seçenler, yeşilin her tonunu görebilecekleri keyifli bir yolculuk yapabilirler. İkinci seçenek, Bolu merkezden kuzeye ayrılan yollarla gitmektir. Bu yolun ilk etabının tadilatı, 2015’in sonbahar aylarında tamamlanmış ve ulaşıma açılmıştır. Ancak yine de bu yolu kullanan sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir. Her iki yolun da yaklaşık 30 km'lik bölümü stabilizedir. Kışın Bolu-Yedigöller güzergâhı karla kaplı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır.

Otobüsle gitmek isteyenler için, özellikle büyük şehirlerin hemen hepsinden, Bolu’ya otobüs seferi yapılmaktadır. Ancak, Bolu’dan sonra Yedigöller’e ulaşım sadece taksilerle yapılmaktadır ve oldukça pahalıdır. Bu nedenle özel aracı olmayanların, “tur organizasyonu” kapsamında yolculuk yapmaları daha uygun olacaktır.

Yedigöller Milli Parkı’nda çadırla ve karavanla kamp yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ayrıca, ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve birkaç günlük konaklama hizmeti sunmak amacıyla, park içinde, mütevazı yatak sayısına sahip bir misafirhane ve bungalovlar da mevcuttur. Bolu merkezde ise çok sayıda 3-4-5 yıldızlı otel ve motel bulunmaktadır.

Yedigöller onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Yedigöller Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Yedigöller Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Yedigöller Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Yedigöller Otelleri

Yedigöller’e ne Bolu’dan ne de başka bir merkezden toplu ulaşım söz konusu değildir. Bu nedenle ya özel araçla ya da tur otobüsleriyle gitmek gerekir. Zaman zaman genç maceracıların “otostop” yaptıkları gözlense de, ulaşım için oldukça zayıf bir alternatiftir.

Yedigöller’de tek seçenek alabalıktır. Buradaki göllerde, son derece lezzetli alabalıklar yetişmektedir. Balıkçıların, Abant’tan getirdikleri alabalık türü, buranın doğal alabalığının yumurtalarını yiyerek, yok olma noktasına getirse de, 1969’da Milli Park kurulunca alabalıklar kurtulmuştur. Türkiye’nin ilk alabalık üretim istasyonu olan merkez, hala faaliyetini sürdürmektedir. Mangalda güzel bir alabalık ziyafeti için, buradan alabalık satın almak da mümkündür. Eğer satın almak yerine kendi balığınızı tutmak isterseniz, ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. Yeter ki, yanınızda olta takımınız ve biraz ekmek içi olsun.

Popüler restoranlar

Milli park alanı içinde, pikniğe gelen günübirlikçiler için tahta masalar ve ocaklar mevcuttur. Yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka yanınızda götürmelisiniz. Çünkü Yedigöller’deki tek yemek seçeneği alabalıktır. Kamp alanları ve bungalovların olduğu bölgede kır gazinosu ve büfe gibi tesisler de mevcuttur. Ancak menüler, alabalık ve tost çeşitleri ile sınırlıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Yedigöller’de gece hayatı deyince akla güneşin batışıyla kızıla boyanan gökyüzünün altında yürüyüş ve hava karardıktan sonra yıldızları seyredip sessizlikte kaybolmak gelir.

Yedigöller’e giden yol üzerinde, yörenin insanları çeşit çeşit meyve ve el iş örnekleri satmaktadırlar. Mevsiminde alıç ve çilek en sık rastlanan meyvelerdir. Bu yörenin alıçları Napolyon kirazı büyüklüğünde, dağ çileği ise mis kokulu oluyor.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Bolu Belediyesi: 444 26 58