Google+

Arama formu

Düzce

Düzce, 1999 yılında il statüsü kazanmış, Batı Karadeniz’de bulunan şirin...
Devamı oku
Düzce, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır....
Devamı oku
Balkanlardan gelen soğuk hava ve tam bir Karadeniz iklimine sahip olan...
Devamı oku
Düzce’ye kara yolu ile ulaşım mümkündür. Otobüs şirketlerinden her gün...
Devamı oku
Düzce merkez ve sahil taraflarında 3, 4 ve ya 5 yıldızlı oteller...
Devamı oku
Düzce’de şehir içi ulaşım halk otobüsleri, dolmuş ve taksiler ile...
Devamı oku
Yaz ve kış turizminin merkezlerinden biri olan Düzce, her mevsim doğa...
Devamı oku
Düzce ilinin damak tadı genellikle hamur işi ürünler ve yeşil...
Devamı oku
Düzce’de aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Fakat sohbet edip çayınızı...
Devamı oku
Düzce'ye seyahat ettiğiniz sırada alınabilecek en güzel şey fındık ve...
Devamı oku
Nisan Turizm Haftası (Merkez - 15-22 Nisan) Düzce’nin yayla, şelale,...
Devamı oku
Acil Yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155 Belediye: 0380 524 58 21
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 5℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 219.533 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Düzce Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düzce, 1999 yılında il statüsü kazanmış, Batı Karadeniz’de bulunan şirin ve yemyeşil bir şehirdir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 370.371 kişinin yaşadığı Düzce, Karadeniz kıyısına paralel dağlara sahiptir. 1999 yılında yaşanan yıkıcı deprem sonucunda şehir ekonomik açıdan büyük darbe almıştır. Güzümüzde, sanayi faaliyetlerinin yanı sıra tarım, hayvancılık ve ormancılık halkın temel geçim uğraşları arasında yer almaktadır. Şehrin iki metropol kent arasında yer alması da ekonomik yapısını daha dinamik kılmaktadır. Batı Karadeniz’de ayakta kalan tek antik kent olması Düzce’yi tarihî açıdan da ayrıcalıklı bir konuma getirmektedir.

 

Düzce, MÖ 1390-800 yılları arasında Hititlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olmuştur. Bu kadar eskilere dayanan bir tarihi bulunan Düzce, tarihî açıdan dört döneme tanıklık etmiştir. Bu devirler; Britanyalılar Devri, Roma ve Bizans Devri, Osmanlı Devri ve Cumhuriyet Devri olarak isimlendirilmektedir. Düzce ve çevresinin bilindiği dönem ise 15. yüzyıldır. Özellikle Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinin ikinci cildinde Düzce’de bulunan bir Tuz Pazarı’nın adı geçmektedir. Britanyalılar Devri’nde Düzce neredeyse ortada yoktur. Britanyalıların yaşadığı yerin doğusunda geniş bir ova ve bataklıktan meydana gelmektedir. Roma ve Bizans Devri’nde ise ilk döneme nazaran gelişmeler görülmeye başlanmıştır. Britanyalılar Devri’nde mevcut olan bataklıklar Romalıların eliyle ıslah edilmeye başlanmıştır. Romalıların ardından Bizanslılar gelmiş ve bu dönemin sonunda Düzce parlak devrini yaşamaya başlamıştır. 1323 yılında Osmanlı Devri’ne gelindiğindeyse bölgeye Konsopa adı verilmiştir. Bu dönemde Düzce aşama aşama gelmişmiş ve 1871’de ilçe merkezi konumuna gelmiştir. Cumhuriyet Devri ile birlikte ise Türkiye’nin diğer bölgeleri gibi Düzce de gelişim göstermiş; D-100 ve TEM otoyolları ile ulusal ve uluslararası düzeyde önem kazanmıştır.

Düzce, antik zenginlikleri, doğa harikaları ve kültürel varlıkları ile gezip görmeye değecek yerler arasında değerlendirilmektedir. 

Tanıtım Videosu:
 

 

Düzce Nerededir?

Düzce, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin batısında, Bolu ilinin batı ve kuzeyinde, Sakarya’nın doğusunda ve Zonguldak’ın güneybatısında yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz ile sınırlı olan Düzce, deniz seviyesinden 160 metre kadar yüksektir. Karayollarına göreyse doğu-batı yönünde uzanmakta olan D-100 ve TEM otobanı üzerinde yer almaktadır. 

Düzce’ye Nasıl Gidilir?

Düzce’ye karayolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. İstanbul ve Ankara tarafından otoban kullanılarak Düzce’ye rahatça gidilebilmektedir. Türkiye’nin bazı illerinden Düzce’ye ortalama yolculuk süresi ise şöyledir: Zonguldak; 2 saat, Sakarya; 1 saat 10 dakika, Kocaeli; 1 saat 40 dakika, Ankara; 2,5 saat, İstanbul; 3 saat ve Bursa; 3 saat 15 dakika. 

Düzce’de Yapılacaklar

Düzce’nin merkezine 21 kilometre mesafede, şehrin kuzeybatısında yer alan Cumayeri, sal yarışı yapmak için ziyaret edilebilir. Türkiye’deki 3. büyük sal yarışı parkuru olan Cumayeri, orta zorlukta ve 13 kilometre uzunluktadır. Cumayeri, eşsiz doğa güzelliklerinin içinde adrenalinin yaşanabileceği ender yerlerden biridir.

Kaynaşlı ilçesinde bulunan 150 dönümlük arazide ise motocross aktiviteleri yapılabilmektedir. Burası Enduro, ATV, dağ bisikleti ve Off-Road yarışlarının düzenlendiği bir yerdir.

Darıyeri Yörükler Yaylası ve Kocayayla’da ise off-road yarışları düzenlenmektedir. Burada hız ve gösteri amaçlı parkurlar ilgili çok sayıda kişiyi kendine çekmektedir. Yemyeşil yaylalar, yarışçıların yanı sıra kamp, dağ yürüyüşü ve foto safari yapanlar için de cezbedicidir.

Gölyaka ilçesinde bulunan hava parkı ise havacılık sporlarına imkân sağlamaktadır. Park, doğal yapısı itibari ile yamaç paraşütü ve yelken kanat uçuşları için elverişlidir.

Düzce aynı zamanda yelken sporları ve su altı sporları gibi aktiviteler için de birçok imkânı bünyesinde barındırmaktadır. 

Düzce’de Görülecek Yerler

Prusias Ad Hypium (Konuralp), Konuralp beldesinde bulunan, tarihi MÖ 3. yüzyıla dayanan bir antik kenttir. Bölge, tarihte ilk olarak Hypios adı ile ortaya çıkmıştır. Bölgedeki yerleşim Küçük Melen ve Tabak çayları yakınında kurulmuş, Hypios adının ardından Kieros olarak anılmaya başlanmıştır. Antik kentte mezar mermerleri, paralar, mimari eserler, Tanrıça Tyche heykeli ve Roma Köprüsü görülebilir.

Antik Tiyatro (40 Basamaklar), Konuralp’in etnik zenginliğine işaret eden en önemli kalıntılardan biri olarak değerlendirilmektedir. Milattan sonra birinci yüzyıla kadar bölgede hâkimiyet kurmuş olan Prusias Krallığı’na dair sanatsal zenginliği simgeleyen en canlı eser olan tiyatro, halk arasında 40 Basamaklar olarak bilinmektedir. Yaklaşık 2000 yaşında olan tiyatro, günümüzde festival ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

İlin kuzeyinde Karadeniz kıyısında yer alan Akçakoca ise popüler bir tatil cennetidir. Berrak ve pırıl pırıl denizi, ince ve kara kumu yaz mevsiminde birçok turisti kendine çekmektedir. Doğal ve geniş plajlar, ormandan akan dereler ve ormanlık alandaki piknik imkânları Akçakoca’yı dinlenmek ve eğlenmek için elverişli kılmaktadır.

Düzce’de Gezilecek Yerler

Yaz ve kış turizminin merkezlerinden biri olan Düzce, her mevsim doğa ile baş başa kalıp, şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşmak için tercih edilebilecek nadide yerlerdendir. Özellikle dağ yürüyüşü, salcılık, safari gibi doğa sporlarına ilgi duyuyorsanız Düzce’de vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

 

 

Efteni Gölü

Efteni Gölü

Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde ve Düzce Ovası mevkiinde yer alan Efteni Gölü, Düzce'nin 14 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Ekolojik açıdan oldukça zengin olan göl, Büyük Melen aracılığıyla Karadeniz’e dökülmektedir. Efteni Gölü’nde toplam 150 çeşit kuş türü bulunur.

Düzce şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Fenerbahçe Serkan Acar Resort Spor Topuk Yaylası, Hızel Otel, Livadi Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Grand Beyaz Saray Otel, Düzce Anıl Hotel, Düzce Han Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Livadi Otel, Akçakoca Eftelya Butik Otel, Kuray Konuk Evi tesislerini incelebilirsiniz.

Düzce otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Düzce otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi

Antik Roma Kenti üzerine konumlanmış Düzce'nin Konuralp beldesinde bulunan bu müzede Roma İmparatorluğu’nun günümüze bırakmış olduğu nadide eserler sergilenmektedir. Yapımı 1992'de biten müze, iki yıl ara ile ziyaretçilere açılmıştır. Konuralp Müzesi'nde toplam 6118 eser sergilenmektedir.

Melen Çayı

Melen Çayı

Rafting sporunun merkezi sayılabilecek Melen Çayı, Düzce'nin Yığılca ilçesinde bulunmaktadır. Senenin belirli dönemlerinde amatör ve ya profesyonel kano sporcularının uğrak noktalarından biridir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Düzce Nerededir?

Düzce, Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. İlin doğusunda ve güneyinde Bolu, batısında Sakarya, kuzeyinde Zonguldak ve Karadeniz illeri bulunmaktadır.

Düzce’ye Ne Zaman Gidilir?

Balkanlardan gelen soğuk hava ve tam bir Karadeniz iklimine sahip olan Düzce, bol yağışlı bir iklim yapısına sahiptir. Bu nedenle Düzce’ye turizm amaçlı seyahat edilecek en iyi aylar yaz aylarıdır.

Düzce’ye Nasıl Gidilir?

Düzce’ye kara yolu ile ulaşım mümkündür. Otobüs şirketlerinden her gün Düzce’ye sefer düzenlenmektedir. Otomobil ile seyahat edecekler için; İstanbul 217 kilometre, Ankara 236 kilometre, Antalya 639 kilometre, Adana 722 kilometre, Artvin 1084 kilometre mesafededir.

Düzce şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Düzce’de Nerede Kalmalı?

Düzce merkez ve sahil taraflarında 3, 4 ve ya 5 yıldızlı oteller mevcuttur. Bunların yanında Fenerbahçe’ye ait sosyal tesisler, pansiyonlar, apart otellerde ve kamp alanlarında da konaklayabilirsiniz.

Düzce pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Düzce Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Düzce Otelleri
En Uygun Fiyatlı Düzce Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Düzce Otelleri

Düzce Şehir İçi Ulaşım

Düzce’de şehir içi ulaşım halk otobüsleri, dolmuş ve taksiler ile sağlanmaktadır. Belediyenin otobüs saatlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Düzce Mutfağı

Düzce ilinin damak tadı genellikle hamur işi ürünler ve yeşil sebzeler üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlardan bazıları Arnavut böreği, şıl börek, göbete ve mantısı, katlama, sarı burma ve su böreği, Boşnak böreği ve tatlısı, gözleme, höşmerim ve tavuklu keşkeği, lepsi, mamursa ve halujları, kara lahana yemeği ve mısır ekmeğidir.

Popüler Restoranlar

Çiftlik Restoran: Arkadaşlarınızla günün yorgunluğu atabileceğiniz bir mekandır. Yemekleri ve mezeleri ile meşhur bu yer, Düzce merkez Gaziantep Caddesi’nde bulunmaktadır.

Aydınpınar Alabalık: Güveçte alabalık ve mantarı ile ünlü olan mekan, Düzce Aydınpınar Koyu’nda bulunan gürül gürül akan bir derenin yanında hizmet vermektedir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Düzce Gece Hayatı

Düzce’de aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Fakat sohbet edip çayınızı, kahvenizi içebileceğiniz güzel kafeler mevcuttur. Bunlardan bazıları Yeşil Köşe, Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi, Lavinya Cafe’dir.

Düzce Festivaller

Düzce Festivaller

Nisan Turizm Haftası (Merkez - 15-22 Nisan) Düzce’nin yayla, şelale, mağara, piknik yerleri, rafting alanları, denizi gibi turizm varlıklarına dikkat çekmek amacıyla kutlanan haftadır.

Yayla Şenlikleri:Yayla şenliklerinde halk oyunları gösterileri, mahalli sanatçılardan müzik konserleri, çeşitli etkinlikler ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Kardüz Yayla Şenliği (Gölyaka/Temmuz birinci haftası)

Çınardüzü Köyü Odayeri Geleneksel Yayla Şenliği (Beyköy/Temmuz dördüncü haftası - Ağustos birinci haftası)

Sinekli Yayla Şenliği(Beyköy/Temmuz dördüncü haftası)

Kirazlı Köyü Kiraz Şenliği (Merkez - Mayıs 3. haftası)

Düzce’de Alışveriş

Düzce'ye seyahat ettiğiniz sırada alınabilecek en güzel şey fındık ve tütün kolonyasıdır. Bu gibi ürünleri Düzce merkez çarşıda bulabilirsiniz.

Düzce İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0380 524 58 21