Her Mevsimde Ayrı Renk: Düzce Güzeldere Şelalesi

Düzce’nin Gölyaka İlçesi yer alan Güzeldere şelalesi, adını bulunduğu Güzeldere Köyü’nden almaktadır. Düzce’ye uzaklığı 28 kilometre, Gölyaka ilçesine ise 16 kilometre uzaklıktadır. 

Bıçkı deresi üzerinde yer alan şelaleye oldukça dar bir yolla ulaşılmaktadır. Yol boyunca durup fotoğraflayabileceğiniz muhteşem bir manzara yolculuğu keyifli kılmaktadır. Şelale, orman içi dinlenme yeri olarak koruma altına alınmıştır ve Düzce gezilecek yerlerin en güzellerinden biridir.

Yolculuk esnasında Eftene Gölü’nü de gezmenizi öneririm. Şelale çevresi oldukça gür ve heybetli ağaçlardan oluşan bir orman yapısına sahiptir. Ayrıca bölgede doğal hayat oldukça canlıdır. Pek çok kare yakalayabilirsiniz. Bölgede, Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler görülebilir.
 
Güzeldere Şelalesi yaklaşık 130 metre yükseklikten dökülmektedir. Bu yönüyle büyük şelalelerden sayılmaktadır. Parkın altyapısı tamamlanmış olup şelaleye giden yol düzenlenmiştir.


Her yaştan gezginin kolayca ulaşmasını sağlayan küçük yollar şelale etrafında ve yakın orman alanında yürümeyi kolaylaştırıyor.  Kamp alanı, yeme içme imkanı ve doğa yürüyüşüne uygun parkuru ile adeta saklı cenneti andırmaktadır. Alan girişi ücretlidir. Alanda kamp dışında konaklama imkanı veren bungalovlar da vardır.
 
Hafta sonu dinlenmek ve oldukça ilginç bir keşif yapmak için ideal. Tabelaları takip ederek yaklaşık on dakikalık bir gezinti ile şelaleye ulaşılıyor. Şelalenin kenarı oldukça dar olduğu için yoğun zamanlarda beklemek istemezseniz uygun saatleri sorabilir ve güzel kareler yakalayabilirsiniz.


Gecelemek isterseniz bahar yaz aylarında serin olabileceğini unutmayın.  Şelaleye giden patikalar, özellikle şelaleye girerken merdivenler korkuluklarla desteklenmiş. Gerek şelale, gerekse orman gezintileri oldukça keyifli. Dev ağaçların arasında yapacağınız gezinti doğanın muhteşemliğini gözler önüne sermekte. Uygun mevsimde değişik renk tonları yakalamanız da mümkün.

EROL AYANLAR

Yazar Hakkında

EROL AYANLAR

Gezmeyi yaşamın bir parçası olarak görmekten çok yaşamın kendisi olduğuna inanıyorum. Gezmek keşfetmek resimlemek en büyük tutkum.