Yedigöller’de Gezilecek Yerler

Yedigöller Milli Parkı, gezilecek yerlerin tamamını bünyesinde toplamış bir yeryüzü cennetidir. Parktan içeriye adımınızı attığınız anda, yeşilin belki de hiç görmediğiniz tonları sizi kuşatır. Bu parkın içinde devasa büyüklükte ağaçlar, o güne kadar sadece dergilerde, gazetelerde fotoğrafını gördüğünüz hayvanlar, kuşlar gözünüze ilk çarpanlar olacaktır. Sonrasında da sıra parka adını veren irili, ufaklı 7 göle gelecektir.

Büyükgöl

img_4019.jpg

Milli Park'ın en büyük gölüdür ve 24.895 metrekarelik bir alanı kaplar. En derin noktası 16 metredir. İçinde barındırdığı balık türleri, gökkuşağı, mercan, Abant alası ve kadifedir.

Seringöl

1.758 metrekare büyüklükteki gölde de Büyükgöl’de olduğu gibi, gökkuşağı adlı balık türü yetişir. Bir heyelan gölüdür ve Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alır.

Deringöl

Derinliği birçok noktada 10 metreyi bulan gölün etrafındaki patika alanda doğa yürüyüşü yapılabilir. Bu gölde avlanmak serbesttir. 15.063 metrekarelik göl, Büyükgöl’e bağlıdır.

İncegöl

4.jpg

Uzun ve ince olduğu için bu adı almıştır. 1.036 metrekare genişliğindedir.

Sazlıgöl

İncegöl'ün hemen bitiminde yer alır. Tamamen sazlıklardan oluşan bir göldür ve 5.950 metrekare genişliği vardır.

Nazlıgöl

15.780 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelale oluşturduğu için, "Şelale Gölü" adı da verilir.

Kurugöl

Nazlıgöl'ün suları fazla olduğunda, yılın belli aylarında su ile dolan göl sadece 150 metrekare genişliğindedir. Yılın birçok ayında kuru olduğu için adını bu fiziki yapısından almıştır.

Kapankaya Tepesi

Kapankaya Tepesi’nde manzara seyir bölümüne çıkıldığında, bölgedeki gölleri ve vadideki eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde yol kenarında anıt ağaç levhası ve pisagor ağacı bulunmaktadır. Levhanın bulunduğu yerden patika takip edildiğinde, anıt ağaca ulaşılır. Bölgede ayrıca geyik üretim alanı, gülen kayalar, şelaleler ve dilek çeşmesi de görülebilir.

Geyik Üretme Çiftliği

Milli Park olmadan önce, bu bölgede büyük geyik sürülerinin yaşadığı belirtilmektedir. Zamanla bu sürüler bitmiş ve buradaki geyik nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bunun üzerine, geyikler koruma altına alınmış ve bu çiftlik kurulmuştur.

Yığılca Saklıkent Şelalesi

Düzce’nin Yığılça ilçesi sınırları içinde bulunan Saklıkent Şelalesi, Yedigöller yolu güzergâhındadır. Düzce’ye 40 km mesafedeki şelale, trekking ve foto-safari yapmak için çok uygundur.Bölgede piknik-mesire alanı ve alabalık tesisi de bulunmaktadır. Şelaleyi ağaçlar içinde yer alan ahşap çatılı seyir teraslarından izlemek mümkündür. Mangal ve diğer ihtiyaçlar için korunaklı alanların da bulunduğu Yığılca Saklıkent Şelalesi, doğa turizmiyle ilgilenen kampçıların tercih edeceği bir yerdir.

Yorumlar

Profile picture for user ahmetalkan
12 Haz 2024, Çarşamba - 23:59
Yedigöller icinde bulunan goller harici; özel olarak, dağ cileği yaylaları, yılan çatı kanyonları, yedigöller 7 tepe dağları, Ayı kayası zirve dağları, Aşıklar yepesi, Sarı mustan şelaleleri ve kanyonları, gezmek isterseniz yardım için 0532 364 81 74' ü arayınız