Google+

Arama formu

Şile

Şile, ziyaretçisine konaklama imkânı açısından geniş bir yelpaze...
Devamı oku
Şile yüzde seksenini kaplayan ormanlar ve tertemiz deniziyle tam bir...
Devamı oku
Şile eşsiz doğasının hem sebze-meyve yetişmesine el vermesi hem de...
Devamı oku
Şile’de gece hayatı yaz aylarında canlılığını koruyor. “Tatil Sezonu”...
Devamı oku
Şile denince akla gelen ilk ürün Şile Bezidir. El tezgahlarında, pamuk...
Devamı oku
Şile Tohum Takas Şenliği (Kasım) Bu sene dördüncü kez gerçekleşen...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155
Devamı oku
Şile, İstanbul’dan gelen tatilciler için tercih sebebi olan Karadeniz...
Devamı oku
Şile, İstanbul’un Anadolu Yakasında, Karadeniz kıyısındadır. Anadolu...
Devamı oku
Şile yazı-kışı, ilkbaharı-sonbaharı birbirinden güzel olan...
Devamı oku
Şile’ye otomobiliniz ile 1. ve 2. Köprüden “Şile” tabelalarını takip...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Şile Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sile3.jpg

Şile, İstanbul’dan gelen tatilciler için tercih sebebi olan Karadeniz kıyısında şirin bir ilçedir. İstanbul’a yaklaşık 60 kilometre mesafededir ve bu sebeple gerek hafta sonları günübirlik gelenler gerekse burada yazlığı bulunanlar tarafından yoğun rağbet görmektedir. Şile ismi Antik Yunanca’da yaban çiçeği anlamına gelmektedir. Uzun, büyüleyici sahilleri ve yemyeşil doğası şehirden kaçıp biraz dinlenmek için ideal bir yer yapıyor Şile’yi.

Şile'nin tarihi eski çağlara kadar uzanmaktadır. Çevrede yapılan arkeolojik çalışmalar Şile'nin Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı sonrası dönemde iskân edildiğini göstermektedir. Kıyı şeridi boyunca geçmiş zamanlarda pek çok koloninin yerleşim yerlerinin bulunduğu düşünülmektedir. Ayrıca Şile'de Roma dönemi ve Selçuklu Türklerinin de izlerine rastlanmaktadır.

Sadece merkezi, sahilleri ve ormanlarıyla değil çevre köyleri ile de önemli bir turizm odağıdır Şile. Akçakese, Kabakoz ve Ağva Şile’nin görülmeye değer çevre beldelerindendir.

Tarihi Evleri, Kalesi, Feneri Şile’de Gezilecek Yerler hakkında ipuçları vermektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=fLY6690IrvE

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile yüzde seksenini kaplayan ormanlar ve tertemiz deniziyle tam bir doğal cennet. Yaz aylarında uzun sahillerinde denize girebilir, baharda uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yoğun yağışa sahip olması ormanlarda mantar toplamak için elverişli bir ortam sağlasa da türünü bilmediğiniz mantarlardan uzak durmanızı öneririz. Mevsimlere ve dönemlere göre bazı plajlarda denizin belirli bir seviyesinden sonra uzaklaşmanın tehlikeli olabileceğine dair uyarılar yapılıyor. Bu uyarıları dikkate almakta fayda var, dalgalar özellikle yüzme bilmeyenler için çok tehlikeli olabildiği gibi yüzme bilen birçok kişinin de bu uyarılara uymayarak kaybolduğunu göz önünde bulunduralım.

Bunca doğal güzelliğin yanında tarihsel bir geçmişe de sahip Şile. Yapılan araştırmalar Cilalı Taş Devrinde Şile’de yaşam olduğunu gösteriyor, Şile de bulunan bir çok mağara bu araştırmaları doğrular nitelikte. Şile’de yaşayan köylülere ve balıkçılara sorarak sualtı mağaralarını ve orman/tepelerdeki mağaraları bulmak mümkün alternatif bir Şile tatili olarak mağara gezisi de bir seçenek olabilir.

Şile Kalesi

Şile Kalesi

Ocaklı Ada üzerinde konuşlanan kale aynı zamanda bu adı taşımaktadır; Ocaklı Ada Kalesi. Görülmeye değer güzelliği eşliğinde size oldukça iyi bir ev sahipliği yapar. Cenevizliler tarafından yapılmıştır ve sonrasında Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Yapıldığı dönemde gelebilecek saldırılara karşı sahil gözetleme amaçlı kullanılan Şile Kalesi, tarihiyle ve yaşadıklarıyla hala önemini korumaktadır.

Son dönemde geçirdiği yenileme sonrasında, çizgi film karakteri Sponge Bob’a benzetilen kale 100 metrekare genişliğinde ve 12 metre yüksekliğindedir. Liman kalenin bitişiğinde bulunmaktadır. Limanda ve çevresinde oturanlar için kale ve deniz manzarası Şile hakkında akıllarda kalacak görüntüler oluşturmaktadır.

Şile’nin sembollerinden önemli bir tanesi olan kale aynı zamanda Şile’nin çevre köylerinde bulunan diğer kaleleri işaret etmektedir. Bunlardan bazıları; Yeşil Vadi yakınlarında bulunan Heciz Kalesi ve Hasanlı Köyünde bulunan Sarıkavak kalesidir.

Şile şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Violet Park Otel, Doğa Club, Kumsal Butik Otel Şile. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dikçatı Pansiyon Şile, Şeref Hotel Şile, Hotel Grand Şile. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Palm Beach Şile Villa Hotels, Hotel Grand Şile, Şile Resort tesislerini incelebilirsiniz.

Şile otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Şile otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Şile Feneri

Şile Feneri

Ülkemizin en geniş gövdeli feneri olan Şile Feneri, 1859 yılında Fransız tasarımı olarak yapılmış. 60 metre yükseklikteki kayaların üzerinde bulunuyor. Görselliği ön planda olan kule feneri sekizgen biçiminde ve siyah beyaz boyalıdır. Diğer İstanbul fenerlerine nazaran daha uzun bir menzile sahip.

Şile Feneri şu an Türkiye'nin en büyük ve dünyada da halen faal olan en büyük ikinci fener durumundadır. Günümüzde müze olarak da ziyaret edilebilen fener Sultan I. Abdülmecit tarafından yapılmıştır.

Şile Feneri-1

Görenleri büyüleyen bir görüntüye sahip olan fener Şile’nin belki de en büyük sembolü sayılabilir. Karadeniz’e bakan fener yalnızca kendi yapısıyla değil denizle birlikte oluşturduğu manzarasıyla görenleri etkilemektedir. Yağmurlu bir kış günü, feneri gören bir Şile lokantasında soba başında oturup kahve içmenin keyfi bile tek başına İstanbul’un şehir stresinden uzaklaşmak için yeterli bir sebeptir.

Akçakese Köyü

Akçakese Köyü

Şile’nin biraz ilerisindeki bu köy daha sığ ve sakin denizi sayesinde yaz aylarında pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Sahil boyunca bir çok eşsiz koy bulunuyor. Eğer aracınız varsa bu koylarda durup, manzaraya karşı sıcak bir şeyler içmek çok keyifli olacaktır. Konaklama olanakları mevcut ancak eğer mevsim uygunsa bu koylardan birinde kamp kurmanızı öneririz.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün yaptığı aramalarda kumsalda ekonomik değeri olmayan altın tozuna rastlanmış, bu araştırma kumsalın gündüzleri güneşten neden böylesine parladığını açıklar nitelikte. Bu kumsalda eser miktarda altın tozu bulunması mı yol açıyor yoksa bu araştırmanın asıl kaynağımı bilmiyoruz ancak söylentiler arasında Şile ve çevre köylerde orman ve dere yataklarında altın bulunduğu var, bu yüzden “defineciler” sıkça ziyaret ediyormuş ve köylüler bu durumdan hayli mustaripmiş. Hatta gezmek için mağaraların yerlerini soran kimi turistleri jandarmaya şikayet eden köylüler olmuş.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şile nerededir?

SILE_LIMAN.jpg

Şile, İstanbul’un Anadolu Yakasında, Karadeniz kıyısındadır. Anadolu Kavağı ve Anadolu Feneri’ni takip eden şeritte Riva’nın ilerisindedir.

Şile’ye Ne Zaman Gidilir?

DSC_0109.JPG

Şile yazı-kışı, ilkbaharı-sonbaharı birbirinden güzel olan kasabalardan. Bulutluluk oranı yüksek olmasına rağmen, kış mevsimi çok sert geçmez. Hava sıcaklığı kışları eksi dereceleri görmez. Deniz kenarında olduğu için, kuzey rüzgârları bu mevsimde çok fazladır.

Karadeniz kıyısında olduğundan kuzey rüzgarlarının etkisi altındadır. Özellikle sert rüzgarlarla birlikte yağmur daha fazla görülür. Sonbahar ve ilkbahar ayları ise yumuşak geçişlere sahne olur.

Şile’de yazlar 30 dereceyi aşmayan stabil sıcaklıklarla geçer. Hafif esen rüzgarı ile bunaltmayan bir yaz iklimine sahiptir bu nedenle yazları sahilleri ve plajları kalabalıktır.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye otomobiliniz ile 1. ve 2. Köprüden “Şile” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. TEM’den gidecekseniz eğer Sarıgazi-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. Harem’den kalkan 139 numaralı İETT otobüsleri veya Şile-Ağva Turizm otobüsleri ile de ulaşmak mümkün.

Şile şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şile’de Nerede Kalmalı?

Şile, ziyaretçisine konaklama imkânı açısından geniş bir yelpaze sunuyor. Lüks otellerden pansiyonlara ve camping alanlarına kadar pek çok farklı konaklama imkânınız bulunmaktadır. Best Western Sile Gardens & Spa Şile de yer alan temiz, huzurlu ve popüler bir 5 yıldızlı otel ancak butik otel tercih edenler Tilia Butik Pansiyonu ya da Violet Park Hotel’i tercih edebilirler. Sarikonaklar Garden Village, Değirmen Hotel gibi tercihler de daha sakin bir konaklama isteyenlerin seçenekleri olacaktır.

Şile Mutfağı

HnIP.jpg

Şile eşsiz doğasının hem sebze-meyve yetişmesine el vermesi hem de Karadeniz kıyısında olması sayesinde sahip olduğu balık çeşitleriyle özel bir mutfağa sahip. Yerel mutfaklar sebze yemeği ağırlıklı olup genellikle balık restoranlarıyla karşılaşılmakta. Tabi ki dünya mutfağına ait yemekler yapan restoranlarda bulunmakta.

Popüler restoranlar

Deniz Restaurant: İsminden de anlaşılacağı üzere harika bir deniz manzarasına sahip bu mekan lezzetli balıklarını yiyebileceğiniz ve yanında rakınızı içebileceğiniz, Şile’nin en çok tercih edilen mekanlarından.

İskorpit Restoran: Yine çok güzel bir deniz manzarası ve lezzetli balıklarıyla hizmet veren bir mekân ancak belediyeye ait bir tesis olduğu için alkol bulunmuyor. Fiyatlar oldukça makul oluyor haliyle.

Tadım Gözleme Evi: Gözlemeleri ve Boşnak Mantısıyla meşhur bu mekânın ancak sipariş üzerine yaptığı Boşnak Böreğinin Vedat Milor tarafından tavsiye edildiğini unutmayalım.

Diğer restoranlar: Vira Restaurant, Lavanda Restaurant, Papatya Kır Bahçesi.

Şile Gece Hayatı

Şile’de gece hayatı yaz aylarında canlılığını koruyor. “Tatil Sezonu” kapandıktan sonra bu hareketi görmek pek mümkün olmuyor. Ancak Şile’nin enfes deniz manzarasına karşı rakı-balık yapabileceğiniz meyhaneler yaz-kış açık bulunuyor. Sadece yaz veya yaz-sonu döneminde Şile’deyseniz de eğlenebileceğiniz birçok bar, pub, gece kulübü bulunuyor.

Şile Momentum By Tutal, eşsiz deniz manzarası, lezzetli kokteylleri ve profesyonel ekibiyle bu eğlence mekânlarının başında geliyor.

Eğleneceğiniz yerin güzel bir manzarası olmasını ancak biraz daha sakin olmasını arzu ediyorsanız gitmeniz gereken yer; Bibar. Limanda bulunan mekan dostlarınızla günbatımında içkinizi yudumlamak için birebir.

Şile Festivaller

Şile Tohum Takas Şenliği (Kasım)

Bu sene dördüncü kez gerçekleşen etkinliğe sivil toplum kuruluşları, tohum üreticileri ve halk yoğun ilgi gösteriyor. Diğer şenliklerden farklı olarak Tohum Takasını yaşatma amacı güttüğü için bu şenlik biraz daha spesifik katılımcıların ilgisini çekmekte.

Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz)

Her sene Şile’ye karnaval havası estiren festival genelde üç gün sürüyor ve dünyanın her yerinden gelen katılımcılar kendi el işi kültür çalışmalarını, danslarını sergiliyor. Şile bezinin tanıtımı açısından önemli bir etkinlik olan festival süresince konserler düzenleniyor.

Şile’de Alışveriş

Şile denince akla gelen ilk ürün Şile Bezidir. El tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. İlçenin heryerinde Kıyafet ve farklı tekstil ürünleri olarak bulabileceğiniz Şile bezlerini farklı hediyelik eşya türleri olarak da bulabilirsiniz. Aynı zamanda semt pazarlarında kurutulmuş otları ve çeşitli sebze ve meyveleri taze ve kuru olarak bulabilirsiniz.

Her cumartesi-pazar açılan Şile Doğal Ürünler Pazarında Şile’ye ait pek çok yerel lezzete ulaşabilirsiniz. Bu pazar uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food ilkeleri çerçevesinde İstanbul’un ilk Yüryüzü Pazarı. Slow Food, dünyayı saran Fast Food alışkanlığının doğal lezzetleri ve yerel üreticileri yok etmesine tepki olarak ortaya çıkmış bir örgütlenme.

Şile İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155