Şile Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sile3.jpg

Şile, İstanbul’dan gelen tatilciler için tercih sebebi olan Karadeniz kıyısında şirin bir ilçedir. İstanbul’a yaklaşık 60 kilometre mesafededir ve bu sebeple gerek hafta sonları günübirlik gelenler gerekse burada yazlığı bulunanlar tarafından yoğun rağbet görmektedir. Şile ismi Antik Yunanca’da yaban çiçeği anlamına gelmektedir. Uzun, büyüleyici sahilleri ve yemyeşil doğası şehirden kaçıp biraz dinlenmek için ideal bir yer yapıyor Şile’yi.

Şile'nin tarihi eski çağlara kadar uzanmaktadır. Çevrede yapılan arkeolojik çalışmalar Şile'nin Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı sonrası dönemde iskân edildiğini göstermektedir. Kıyı şeridi boyunca geçmiş zamanlarda pek çok koloninin yerleşim yerlerinin bulunduğu düşünülmektedir. Ayrıca Şile'de Roma dönemi ve Selçuklu Türklerinin de izlerine rastlanmaktadır.

Sadece merkezi, sahilleri ve ormanlarıyla değil çevre köyleri ile de önemli bir turizm odağıdır Şile. Akçakese, Kabakoz ve Ağva Şile’nin görülmeye değer çevre beldelerindendir.

Tarihi Evleri, Kalesi, Feneri Şile’de Gezilecek Yerler hakkında ipuçları vermektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=fLY6690IrvE

Şile ile İlgili

Şile nerededir?

SILE_LIMAN.jpg

Şile, İstanbul’un Anadolu Yakasında, Karadeniz kıyısındadır. Anadolu Kavağı ve Anadolu Feneri’ni takip eden şeritte Riva’nın ilerisindedir.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye otomobiliniz ile 1. ve 2. Köprüden “Şile” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. TEM’den gidecekseniz eğer Sarıgazi-Şile yönünü takip etmeniz gerekiyor. Harem’den kalkan 139 numaralı İETT otobüsleri veya Şile-Ağva Turizm otobüsleri ile de ulaşmak mümkün.

Şile’ye Ne Zaman Gidilir?

DSC_0109.JPG

Şile yazı-kışı, ilkbaharı-sonbaharı birbirinden güzel olan kasabalardan. Bulutluluk oranı yüksek olmasına rağmen, kış mevsimi çok sert geçmez. Hava sıcaklığı kışları eksi dereceleri görmez. Deniz kenarında olduğu için, kuzey rüzgârları bu mevsimde çok fazladır.

Karadeniz kıyısında olduğundan kuzey rüzgarlarının etkisi altındadır. Özellikle sert rüzgarlarla birlikte yağmur daha fazla görülür. Sonbahar ve ilkbahar ayları ise yumuşak geçişlere sahne olur.

Şile’de yazlar 30 dereceyi aşmayan stabil sıcaklıklarla geçer. Hafif esen rüzgarı ile bunaltmayan bir yaz iklimine sahiptir bu nedenle yazları sahilleri ve plajları kalabalıktır.

Şile’de Nerede Kalmalı?

Şile, ziyaretçisine konaklama imkânı açısından geniş bir yelpaze sunuyor. Lüks otellerden pansiyonlara ve camping alanlarına kadar pek çok farklı konaklama imkânınız bulunmaktadır. Best Western Sile Gardens & Spa Şile de yer alan temiz, huzurlu ve popüler bir 5 yıldızlı otel ancak butik otel tercih edenler Tilia Butik Pansiyonu ya da Violet Park Hotel’i tercih edebilirler. Sarikonaklar Garden Village, Değirmen Hotel gibi tercihler de daha sakin bir konaklama isteyenlerin seçenekleri olacaktır.

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile yüzde seksenini kaplayan ormanlar ve tertemiz deniziyle tam bir doğal cennet. Yaz aylarında uzun sahillerinde denize girebilir, baharda uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yoğun yağışa sahip olması ormanlarda mantar toplamak için elverişli bir ortam sağlasa da türünü bilmediğiniz mantarlardan uzak durmanızı öneririz. Mevsimlere ve dönemlere göre bazı plajlarda denizin belirli bir seviyesinden sonra uzaklaşmanın tehlikeli olabileceğine dair uyarılar yapılıyor. Bu uyarıları dikkate almakta fayda var, dalgalar özellikle yüzme bilmeyenler için çok tehlikeli olabildiği gibi yüzme bilen birçok kişinin de bu uyarılara uymayarak kaybolduğunu göz önünde bulunduralım.

Bunca doğal güzelliğin yanında tarihsel bir geçmişe de sahip Şile. Yapılan araştırmalar Cilalı Taş Devrinde Şile’de yaşam olduğunu gösteriyor, Şile de bulunan bir çok mağara bu araştırmaları doğrular nitelikte. Şile’de yaşayan köylülere ve balıkçılara sorarak sualtı mağaralarını ve orman/tepelerdeki mağaraları bulmak mümkün alternatif bir Şile tatili olarak mağara gezisi de bir seçenek olabilir.

Devamını Oku

Şile Mutfağı

HnIP.jpg

Şile eşsiz doğasının hem sebze-meyve yetişmesine el vermesi hem de Karadeniz kıyısında olması sayesinde sahip olduğu balık çeşitleriyle özel bir mutfağa sahip. Yerel mutfaklar sebze yemeği ağırlıklı olup genellikle balık restoranlarıyla karşılaşılmakta. Tabi ki dünya mutfağına ait yemekler yapan restoranlarda bulunmakta.

Popüler restoranlar

Deniz Restaurant: İsminden de anlaşılacağı üzere harika bir deniz manzarasına sahip bu mekan lezzetli balıklarını yiyebileceğiniz ve yanında rakınızı içebileceğiniz, Şile’nin en çok tercih edilen mekanlarından.

İskorpit Restoran: Yine çok güzel bir deniz manzarası ve lezzetli balıklarıyla hizmet veren bir mekân ancak belediyeye ait bir tesis olduğu için alkol bulunmuyor. Fiyatlar oldukça makul oluyor haliyle.

Tadım Gözleme Evi: Gözlemeleri ve Boşnak Mantısıyla meşhur bu mekânın ancak sipariş üzerine yaptığı Boşnak Böreğinin Vedat Milor tarafından tavsiye edildiğini unutmayalım.

Diğer restoranlar: Vira Restaurant, Lavanda Restaurant, Papatya Kır Bahçesi.

Şile’de Alışveriş

Şile denince akla gelen ilk ürün Şile Bezidir. El tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. İlçenin heryerinde Kıyafet ve farklı tekstil ürünleri olarak bulabileceğiniz Şile bezlerini farklı hediyelik eşya türleri olarak da bulabilirsiniz. Aynı zamanda semt pazarlarında kurutulmuş otları ve çeşitli sebze ve meyveleri taze ve kuru olarak bulabilirsiniz.

Her cumartesi-pazar açılan Şile Doğal Ürünler Pazarında Şile’ye ait pek çok yerel lezzete ulaşabilirsiniz. Bu pazar uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food ilkeleri çerçevesinde İstanbul’un ilk Yüryüzü Pazarı. Slow Food, dünyayı saran Fast Food alışkanlığının doğal lezzetleri ve yerel üreticileri yok etmesine tepki olarak ortaya çıkmış bir örgütlenme.

Şile Gece Hayatı

Şile’de gece hayatı yaz aylarında canlılığını koruyor. “Tatil Sezonu” kapandıktan sonra bu hareketi görmek pek mümkün olmuyor. Ancak Şile’nin enfes deniz manzarasına karşı rakı-balık yapabileceğiniz meyhaneler yaz-kış açık bulunuyor. Sadece yaz veya yaz-sonu döneminde Şile’deyseniz de eğlenebileceğiniz birçok bar, pub, gece kulübü bulunuyor.

Şile Momentum By Tutal, eşsiz deniz manzarası, lezzetli kokteylleri ve profesyonel ekibiyle bu eğlence mekânlarının başında geliyor.

Devamını Oku

Şile Festivaller

Şile Tohum Takas Şenliği (Kasım)

Bu sene dördüncü kez gerçekleşen etkinliğe sivil toplum kuruluşları, tohum üreticileri ve halk yoğun ilgi gösteriyor. Diğer şenliklerden farklı olarak Tohum Takasını yaşatma amacı güttüğü için bu şenlik biraz daha spesifik katılımcıların ilgisini çekmekte.

Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz)

Devamını Oku

Şile İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Şile Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa