Google+

Safranbolu

image_placeholder
AVRUPATürkiyeSafranbolu
Safranbolu10:16 AM
18℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 60.000 / Dil: / Para Birimi: / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1,5

s_7882.jpg

13. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarında demiryolunun ortaya çıkışına kadar Safranbolu, Doğu-Batı ticaret yolunun önemli bir durağı idi. Eski Cami, Eski Hamam ve Süleyman Paşa Medresesi 1322’de inşa edilmiştir. Safranbolu’nun mimarisi,17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’ndan çok fazla şekilde etkilenmiştir.

Karabük uzun bir süre Safranbolu’ya bağlı bir köy olarak kalmıştır. Daha sonra kömür madenlerine olan yakınlığı ve Ankara-Zonguldak demiryolu üzerinde olması nedeni ile Atatürk’ün talimatı ile Karabük’e demir-çelik fabrikası açılmıştır. 1995’te Yenice, Eskipazar ve Safranbolu gibi birçok ilçenin birleştirilmesi ile il olmuştur. 1950’deki şehirleşme döneminden pek fazla etkilenmemesi nedeni ile tarihi yapısını korumuştur.

Karabük ilinin tarihi ve mimarisiyle ünlenmiş ilçesi Safranbolu, Karabük’ün kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu köklü tarihinde Frigler, Hititler, Persler, Lidyalılar olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Safranbolu; Türk Devletleri’nden Selçuklular, Candaroğulları ve Osmanlı zamanında da önemli bir yer olarak kabul görmüştür. 1196 yılında Selçuklu Dönemi’nde Türklerin eline geçen şehir, 1423 yılından itibaren Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir.

Karabük’ün merkezi denilebilecek olan Safranbolu, Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girdiği dönemde kültürel ve ekonomik açıdan gelişmeye başlamıştır. Şehirdeki ticaretin gelişmesi ile inşa edilen kervansaraylar şehrin bir konaklama merkezi haline getirmiştir. Safranbolu geleneksel Türk kültürünü hem gelenekleri hem mimarisi ile yansıtan, hala tarihi dokusunu korumakta olan bir yerdir. Tarihi mirasını bu denli koruyan Safranbolu’ya ‘Dünya Kenti’ unvanı verilmiştir ve UNESCO tarafından da Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Her köşesi tarihten bir parça olan Safranbolu, adeta bir müze şehri haline gelmiştir. Karabük’e 8 kilometre uzaklıkta bulunan Safranbolu engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Şehrin büyük bir kısmı ormanla kaplı olup en yüksek noktası yüksekliği yaklaşık iki bin metreyi bulan Sarı Çiçek Tepesi’dir. Birçok büyük kanyon bulunan Safranbolu’dan birkaç tane önemli akarsu geçmektedir. Üzerinde bir gölet ve yeraltı nehri olan bir mağaranın bulunduğu Uluyayla, şehre yaklaşık elli kilometre uzaklığındadır. Bölgede birçok mağara ve kanyon bulunmasının yanı sıra, geniş yaylarında kamp ve dağcılık etkinlikleri yapan çok sayıda insan vardır. Bölgede Ağzıkara Mağarası, Hızar Mağarası, 100. Yıl mağarası gibi birçok mağara bulunmaktadır.

Karadeniz iklimi ve karasal iklimin hakim olduğu Safranbolu’da kışlar oldukça sert geçmektedir. Yaz aylarının çok kurak olduğu Safranbolu, en çok yağışı sonbahar ve ilkbaharda almaktadır.

Şehirdeki Yunanlar 1923 mübadelesinde Yunanistan’a göç ettirilmiştir. Bu dönemde nüfusta çok büyük bir düşüş yaşanmıştır. Demir-çelik fabrikasının açılması ile işçi göçleri ile nüfus artışa geçmiştir.

Her şeyden ayrı olarak geleneksel evleri ile ünlenen Safranbolu, dünyanın dört bir yanından turistleri kendine çekmektedir. Evlerin mimarisi dışında dikkat çeken başka özellikleri de bulunmaktadır. Safranbolu evlerinin hiçbiri birbirinin güneşini engellemez ve camlar komşu evinin camına bakmaz. Giriş katlarının genelde erzak deposu olduğu evler, iki üç kattan oluşmaktadır. Eskiden haremlik selamlık olan bu evlerin bir de büyük avlusu bulunmaktadır. Ahşap oymacılığının yaygın olduğu bölgede bu işlemeler evlerin tavanlarına da yansımıştır. Tavanları ile dikkat çeken evlerde her oda da banyo bulunmaktadır. Her tarafında ahşap işlerinin görkeminin yansıdığı Safranbolu evlerinde ısınma ihtiyaçları ocaklarla karşılanmaktadır. Evlerin avluları ve sokaklar Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş olan bölgede taşlar ağaçlarının köklerinin rahatça su almasını sağlamaktadır.

Safranbolu’da 19. ve 20. yüzyıldan kalma çok sayıda Osmanlı mimarisinin etkilerinin yansıdığı evler de bulunmaktadır. Safranbolu aynı zamanda çok gelişmiş düzeyde olan bir şehir planına göre kurulmuştur.

2007 yılında kurulan Karabük Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Balıklar Kayası’nda bulunan üniversitenin 25 bin kişilik bir de stadyumu bulunmaktadır. Karabük’te üniversite açılmasının ardından genç nüfusun arttığı şehir, aynı zaman da tanınmaya da başlamıştır. Tarihsel ve kültürel yapısı ile dikkatleri üzerine toplayan Safranbolu’ya olan ilgi bu sayede artmıştır. Genç nüfusun artması ile hareketlenen bölge de küçük kafeler ve ekonomik pansiyon sayılarında da artış gözlenmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=typAsCYGQ1o&t=3s

Arnavut kaldırımlı sokakları ile çok samimi ve şirin bir yer olan Safranbolu, büyük bir tepenin ortasında kurulmuştur. Eski ahşap evleri ile ünlenen ilçe, eski Osmanlı evleri ile doludur.

Eski Çarşı adı verilen büyük bir çarşıya sahiptir ve bu bölge turistik açıdan oldukça zengindir. Karadeniz Bölgesi’nde olmasından dolayı birçok doğal güzelliğe sahip olan Safranbolu görülmeye değer bir bölgedir.

Kent Tarihi Müzesi

026 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kent Tarihi Müzesi

Osmanlı’nın son dönemleri olan 1904-1906 yıllarında Safranbolu Tepesi’ne inşa edilen Hükümet Konağı, 1976 yılına kadar kaymakamlık olarak kullanılmıştır. Yangın sonrası kullanılamaz hale gelen bina Kültür Bakanlığı tarafından 2006 yılında restore edilmiştir. Restorasyonun ardından Kent Tarih Müzesi olarak kullanılmaya başlanan bina kentin kültürel ve tarihi zenginliğini gösterebilmek için açılmıştır. Osmanlı döneminden kalma eserlerle birlikte müzede çok sayıda Cumhuriyet Dönemi’nden kalma eser de bulunmaktadır. Müzede, Safranbolu evlerinin günümüze kadar olan değişiminin de izlenebileceği müze üç kattan oluşmaktadır. Müzede Safranbolu tarihi görsellerle anlatılmaktadır. Roma ve Bizans Dönemi’nden kalma madeni paralar da sergilenmektedir. Müzenin etnografya salonunda Safranbolu’nun geleneksel yaşamında kullanılan eşyalar sergilenmektedir. Müzenin giriş katında yöresel zanaat ve zanaatkarla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca bu katta şifa eczanesi, lokumcu, yemenici, kunduracı, sayacı, semerci, saraç, ahşap işçiliği, demirci, bakırcı, kalaycı ve esnaf kahvesi gibi Safranbolu’daki önemli esnafların çalışma ortamları da özgün bir canlandırma tekniği ile ziyaretçilere sunulmuştur.

Safranbolu lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hanzade Pansiyon, Rasitler Bag Evi, Avcioglu Konak Otel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Bybaskan Otel, SAFRAN PANSİYON gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Odabaş Otel, SAFRANGOLD PANSİYON, Yıldız Konak Pension otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Safranbolu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tokatlı Kanyonu

726 Nis 2017Gezilecek Yerler

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, dünyanın sayılı kanyonlarındandır. Kanyonun doğal zenginlikleri hala korunmaktadır. Kanyonun bir ucu Tokatlı Köyü’nde diğer ucu ise Gümüş Eski Çarşı’da bulunmaktadır. 9 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru olan Tokatlı Kanyonu manzaranın keyfini yürüyüşle çıkarmak oldukça iyi bir tercihtir. Yaklaşık iki saat süren bu yürüyüşten sonra paintball oynayabilir ya da at binebilirsiniz. Tokatlı Kanyonu’nun kamp alanında özel işletme bulunmamaktadır. Çadır kurmak için kanyon içindeki düzlük yerler tercih edilebilir. Aynı zaman da piknik yapılan alanda içme suyu bulunmamaktadır. İhtiyaçların karşılanması için kanyon girişinde market ve restoran bulunmaktadır. Ağaç gölgesinde oturup dinlemek için kurulmuş masalarda semaverden çayınızı alıp içebilirsiniz. Mangal için de uygun olan alanda kristal teras denen bir yer de bulunmaktadır. Kanyonun iki yakasını birleştiren su kemeri de manzaranın güzelliğini artırmaktadır.

Safranbolu Evleri

026 Nis 2017Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleri

Üç nehir tarafından oyulmuş bir kanyonun içinde yer alan Safranbolu’daki eğimli arazilere uyum sağlayan genelde iki ya da üç katlı olan evler dünyaca bir üne sahiptir. Tarihi Safranbolu evlerinin zemini taşlarla döşenmiştir. Evlerin üst katları genelde dikdörtgen biçiminde ve geniş bir yapıdadır. Evlerin hiçbiri birbirinin güneşini engellemez. Bu açıdan oldukça farklı olan mimari yapısı evin genel hatlarına da etki etmiştir.

Evlerin iç kısmı da dış cepheler kadar zarif ve özel yapılmıştır. Yaz aylarında kullanılan üst katlar yüksek tavanlı ve havadardır. Kışın kullanılan alçak tavanlı orta kat ise daha sıcak ve rahattır. Evin en iyi manzaraya sahip, en güzel odası olan ana yatak odası genelde üst katta bulunmaktadır. Tipik Safranbolu evlerinde her oda küçük bir ailenin kalacağı şekilde yapılmıştır. Her odada banyo bulunmasının nedeni budur. Safranbolu evlerinin her bir odası aslında bir ailenin evi olarak kullanılmaktaydı. Duvarlardaki divanlar sayesinde aynı zamanda gündüz oturma odası olarak kullanılır, odada bulunan ocak sayesinde ise mutfak işlevi görürdü; fakat her birinde bulunan yataklar bu yaşam alanlarının aynı zamanda yatak odası olarak kullanıldığının bir göstergesidir. Odalardaki banyo dolap görünümündedir. Odaların her birine ‘depolama evi’ veya ‘yemekhane’ gibi isimler verilmiştir.

Safranbolu’nun turistler için popüler bir yer haline geldiği yıllarda Safranbolu evlerine ziyaretçi akını yaşanmıştır. Turistlerin ilgisi tam olarak karşılanmadığı için Kültür Bakanlığı’nın restore ettiği Kaymakam Evi bir müze haline gelmiştir ve bu özelliğiyle ziyaretçilere tipik bir Safranbolu evinin nasıl olduğuna dair fikir vermektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Safranbolu Turistik Gezi Biletleri

Safranbolu şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Nüfusu 60 bin civarında olan Safranbolu Karabük’e bağlı bir ilçedir. Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz Bölgesi’nin batısında bulunmaktadır. Yenice, Ovacuma, Cumayanı gibi ilçelere komşudur.

Geolocation

Karabük’ün en büyük ilçesi olan Safranbolu’ya uçakla gitmek için Kastamonu Havaalanı’nı kullanmak gerekmektedir. Nitekim havaalanı bulunmayan Karabük’e en yakın havaalanı Kastamonu Havaalanı’dır. Kastamonu Havaalanı’nda indikten sonra da otobüs ile Karabük’e gidilmektedir. Gün içinde birçok otobüs Kastamonu’dan Karabük’e sefer yapmaktadır. Bunun dışında uygun fiyata da araba kiralanabilmektedir. Doğrudan otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz de her şehirden Karabük’e giden otobüs firmalarını bulabilirsiniz.

Birçok devlete ev sahipliği yapan Safranbolu’nun tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Safranbolu’nun her köşesinde bu köklü tarihin parçaları görülmektedir. Bu tarihi bölgenin korunması için çok fazla çaba harcanmış ve 1975 yılında kentsel sit alanı olarak korunmaya devam edilmiştir. Dünyanın birçok yerinden turistleri kendine çeken Safranbolu’da konaklamak için birçok seçenek mevcuttur.

Üç bölgeye ayrılan Safranbolu’nun en popüler yeri Safranbolu Şehir Merkezi Bölgesi’dir. Otellerin birçoğunun bulunduğu bölge Safranbolu tarihinin en çok hissedildiği yerdir. Bu bölgeyi tercih etmenin diğer bir avantajı da her yere yakın olması ve ulaşım sorununun ortadan kalkmasıdır. Şehir merkezindeki ve oldukça lüks olan Zalifre Otel, ismini Safranbolu’nun geçmişte kullandığı isimlerden birinden almaktadır. 2002 yılında kapılarını açmış olan otel üç yıldızlıdır. Oldukça büyük olan otelin binası Safranbolu evi mimarisine sahiptir. Geleneksel Safranbolu kahvaltısı ile güne başlayacağınız otel merkeze de oldukça yakındır. Merkezdeki popüler konaklama yerlerinden biri de Akçasu Konak’tır. Safranbolu otogarına 1 kilometre uzaklıkta olan otelde ücretsiz wi-fi erişimi de bulunmaktadır. Klasik bir Safranbolu evi yapısında olan binanın iç dekorasyonu da samimi bir ev havasındadır. 150 yıllık bir Osmanlı Konağı olan Hüma Hatun Konağı Otel, 2002 yılında binanın yenilenmesi ile konuklarını ağırlamaya başlamıştır. Aileler için hazırlanmış 3-4 kişilik odaları ve kırk kişilik restoranı ile güzel bir konaklama imkanı sunan otel, toplu taşımaya oldukça yakındır.

Safranbolu’nun tepesi olan Bağlar Bölgesi, benzersiz bir manzaraya sahiptir. Daha sakin ve sessiz olan bölgede genelde yazlık evler de bulunmaktadır. Bu bölgedeki oteller de restore edilerek otel haline getirilmiştir. Bağlar Bölgesi’nde kalmayı tercih edenler Tarihi Saat Kulesi’ni ve Yörük Köyü’nü de ziyaret edebilirler. Bölgenin en iyi otellerinden biri olan Bağlar Saray Otel, geleneksel tarzda döşenmiş olup havuzlu bir avluya sahiptir. Avlusunda akşam yemeklerinin sunulduğu otel, Safranbolu Otogarı’na yaklaşık iki buçuk kilometre uzaklığındadır. Bölgedeki iyi otellerden tercihlerden olan Gülevi Safranbolu, restoran ve barı ile iyi bir konaklama imkanı sunmaktadır. Terası bulunan otelde ücretsiz wi-fi ve otopark da bulunmaktadır.

Safranbolu’nun diğer bir bölgesi olan Eski Kent Merkezi, eşsiz bir manzaraya sahiptir. 1000’in üzerinde tarihi ev bulunan bölge adeta bir müze gibidir. Eski Safranbolu Çarşısı’nın bulunduğu bölgede, el sanatları ürünleri ve birçok yerel ürün satılmaktadır. Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş sokakları ve 19. yüzyıldan kalma konakları ile eşsiz bir görsele sahiptir. Her biri ayrı bir tasarıma sahip 11 odanın bulunduğu Leyla Hanım Konağı, bölgedeki en uygun seçeneklerden biridir. 1912 yılında inşa edilen konakta, ziyaretçilerin kullanımına açık bir de hamam bulunur. 2012 yılında restore edilmiş otelin 200 kişilik büyük bir açık restoranı da bulunmaktadır. 1919 yılında yapılmış üç konak ve bir bahçeden oluşan Havuzlu Asmazlar Konağı Otel’de, geleneksel kahvaltı büyük avluda sunulmaktadır. Safranbolu Yemenciler Çarşısı Arastası, otele yürüyüş mesafesindedir. Her odada wi-fi’nin bulunduğu otelin çok yakınında ücretsiz bir otopark da bulunmaktadır.

Safranbolu onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Safranbolu Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Safranbolu Otelleri

En Uygun Fiyatlı Safranbolu Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Safranbolu Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Safranbolu Otelleri

354019.jpg

Karabük’ün en gelişmiş şehri olan Safranbolu, çok turistik ve popüler bir bölge olduğu için belediye tarafından ulaşım olanakları geliştirilmiştir. Karabük’ten Safranbolu’ya, Safranbolu’dan karabük’e gün için de birçok sefer düzenlenmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri sefer sayılarının azaldığı bölgede Safranbolu Belediye’sinin web sitesinde otobüs saatleri bulunmaktadır.

Bölgede minübüs de çok fazla kullanılan bir ulaşım seçeneğidir. Karabük Safranbolu arası minübüs ücretleri 2.50 TL’dir. Aynı zaman da taksi de kullanabileceğiniz bölgede araba kiralama imkanları da bulunmaktadır.

neyenir3.jpg

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu’nun mutfağı da köklü tarihin etkisi ile oldukça çeşitlidir. Geleneksel Türk mutfağının zengin yemek çeşitlerine sahip olan Safranbolu mutfağı, tatlılarıyla da ünlüdür.

Yöreye özgü tarhana, salça, asma yaprağı, erişte, pekmez çeşitleri, çeşitli meyvelerin kuruları ile yapılan marmelatlar oldukça ünlüdür. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan evde yapılan yufka ekmeği oldukça popülerdir. Kıyma ve kavurmalarla yapılan yemekleri, yeşil fasulye ve bükme makarna yörenin en sevilen yemeklerindendir.

Safranbolu ile ünlenen kuyu kebabı, bölgenin güney bölgesinde yapılan bir yemek türüdür. Özel olarak yapılmış kuyular odun yakılarak hazırlanır ve kuzular kancalarla kuyuya salınır. Çamurla üzeri kapatılan kuyulardaki et, kendi buharında piştikten sonra servis edilir. Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan keşkek ise Safranbolu mutfağında önemli bir yere sahiptir, genelde bayramlarda yapılır. Buğday ve parça etten yapılan keşkek, Safranbolu’da özel fırınlarda pişirilmektedir. Servis edilirken üzerine bolca tereyağı dökülür, yanında ‘pişi’ adı verilen kızartma hamur da bulunur.

Karadeniz Bölgesi hamur işleri açısından oldukça zengindir. Safranbolu’da yapılan ünlü Safranbolu bükmesi, kavrulmuş kıyma, soğan, ıspanak ve pazıdan oluşmaktadır. Özel fırınlarda pişirilen bükme, kahvaltılarda ve öğle yemeklerinde yenmektedir. Sini çöreği ise saçta pişirilmiş hamurdan yapılmaktadır.15 yufkadan oluşan çöreğin içine ıspanak ve kıyma konur.

Safranbolu’nun güzel yemeklerini tadabileceğiniz restoranlardan biri Kadıoğlu Şehzade Sofrası’dır. Kuyu kebabı ve şehzade pilavı ile ünlü olan restoran Kadıoğlu Konakları Oteli’nin restoranıdır. Özellikle bükmesi beğenilen restoranın baklavaları da tadılmaya değerdir. Deniz ürünleri ile meşhur olan Gözü Mavi Restoran Safranbolu merkezinde bulunmaktadır. Ünlü Boncuk Kahvesi ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Çok eski bir mekana sahip olan Ünlü Boncuk Kahvesi’nde akşamları yöresel müzik etkinlileri de yapılmaktadır.

Gündüz vakitlerinde tarihi Safranbolu sokaklarını gezip dolaştıktan sonra akşamları sakin, dinlendirici ve eğlenceli Safranbolu mekanlarına gidebilirsiniz. Arnavut kaldırımlarıyla döşeli, her köşesi tarihle dolu olan Safranbolu’da geceleri yemek yiyip şarap içebileceğiniz, hatta canlı müzik dinleyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Hem kafe hem de bar olarak hizmet veren Aquarius, geceleri konuklarına canlı müzik ile eğlence imkanı sunmaktadır. Şehir merkezine yakın olan mekan, ahşap tarza sahip dekorasyonu ve samimi havasıyla geceleri vakit geçirebileceğiniz mekanlardandır.

Gümüş Konak Oteli’nin barı olan Dam Bar, otelin tarihi binasının dokusunu bozmadan yapılmıştır. İç dekorasyonu da dış cephe gibi tarihi bir biçimde yapılmış olan bar, akşamları eğlenmek için iyi bir mekandır. Bunların dışında şehirde Arasna Otel’in barı, Address Bar, Bar Gülevi ve Türkü Evi gibi mekanları da akşamları tercih edebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında olmakla birlikte yılın her döneminde festivalleri olan Safranbolu, bu dönemlerde oldukça kalabalık ve canlı olmaktadır. Yöresel ürünlerin sergilendiği festivaller Safranbolu kültürünün yayılmasına yardımcı olmaktadır. Kamplar ve film gösterimlerinin de yapıldığı bu festivaller yerli ve yabancı turistlerin ilgini çekmektedir. Karabük’te haziran ayında düzenlenen Aladağ Şenlikleri, Uluslararası Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali ve benzerleri Karabük’ün tanınması ve gelişmesi için önemli etkinliklerdir.

Altın Safran Belgesel Film Festivali (Eylül 30- Ekim 1)

Her yıl Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen festival, 2000 yılında başlamış ve gelenekselleşmiştir. Festivalde profesyonel filmler dışında desteklenmesi gereken filmler olmak üzere iki kategori bulunmaktadır. Türkiye’nin ve Safranbolu’nun kültürel ve tarihi mirasının korunması amacı ile hazırlanmış uluslararası bir festivaldir. Safranbolu’nun dünyaca ünlü olması film festivaline olan ilgiyi de artırmıştır. Festival kentin tanıtımı ve halkın eğlence ihtiyacını karşılamak için de yapılmaktadır.

Safranbolu-17.jpg

Karabük’ün en büyük ilçesi olan Safranbolu, adını bölgedeki safran otundan almaktadır. Safranbolu’ya ismini veren ve birçok hastalığa şifa olan safran otunu her dükkanda bulabilirsiniz.

Safranbolu’ya gelindiğinde kesinlikle ünlü Safranbolu lokumlarından tadılmalıdır. Birçok çeşidi bulunan lokumlar şehrin her yerinde bulunabilir. Yörenin ünlü lokumcusu İmren Lokumcusu’nun lokumları özellikle tadılmaya değerdir. Sevdiklerinize ve kendinize hem lokum hem de bölgeye özel safran kolonyası alabilirsiniz.

Safranbolu’nun şehir merkezi bölgesindeki büyük çarşısında süs eşyaları, hediyelik eşyalar, takılar, yöresel el ürünleri bulunmaktadır. Safranbolu evlerinin önemli bir parçası olan örtüler ve çeşitli perdeler de çarşıda birçok dükkanda mevcuttur. Yine Safranbolu evlerinin dikkat çeken ahşap oymaları, bakır ürünleri de çarşıdan satın alınabilir. Oldukça büyük olan çarşıda gezmek bir günü almasa da geniş bir zaman ayrılması gerekmektedir.

Yakın zamanda açılmış olan alışveriş merkezi Safranpark’ta da birçok mağaza bulunmaktadır. Safranbolu’nun mimari yapısına uygun bir şekilde tasarlanmış alışveriş merkezi binası, bölgenin tarihi dokusunu bozmamıştır. Alışveriş merkezinin Karabük’e ve Safranbolu’ya ücretsiz servisleri de bulunmaktadır.

Karadeniz ve karasal iklimin etkisinde olan Safranbolu, yazları oldukça kuraktır. Yaz aylarında sıcaklığın 20 dereceyi geçtiği bölgede, en çok yağış kış aylarında düşmektedir. Kış döneminin çok soğuk ve karlı olduğu Safranbolu’yu bu dönemde gezmek oldukça zor olacaktır. Ancak karlarla örtülü Safranbolu evlerini, manzarasını ve yaylalarını görmek isterseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında oldukça popüler olan Safranbolu’ya dünyanın dört bin yanından turistler gelmektedir. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti gibi çeşitli ülkelerden gelen turistlerin sayısı yılda yaklaşık 30 bini bulmaktadır. Yazın turistlerle dolup taşan Safranbolu’yu daha sakin bir zamanda gezmek isterseniz havaların da ılık olduğu ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155