Google+

Arama formu

OSMANLI MİRASI SAFRANBOLU

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Türkiye'de Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlığımızdan biridir. Safranbolu ismini, bölgede yetişen ve nadir bir bitki olan safrandan alır. Günümüzde ise oldukça turistik bir merkez halini almıştır. Safranbolu coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca idari ve ticari bir merkez olmuş. Nüfusu 47.257 kişidir.

Bölgede tarih boyunca birçok medeniyet yaşaması nedeni ile pek çok tarihi ve turistik yapı mevcuttur. Biz gezimize ilk Kazdağlı oğlu camisinden başladık Tarihi çarşı içinde hatta girişinde yer alan cami köşeli ve kiremit örtülü kubbesi ile dikkat çekiyor. 1779 senesinde yapılmış ve bulunduğu meydana adını vermiş.

Sonraki durağımız ise Ulu Camii. Eski ismi ile Ayestefenos Kilisesi 1872 senesinde Rumlar tarafından yapılmış. Gerçekten görülmesi gereken değişik bir yapı.

Safranbolu

Safranbolu bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bir başka tarihi ve değişik mimariye sahip olan Camii ise Kaçak Lütfiye Camii. Burası Akçasu mahallesinde Akçasu deresi üzerine yapılan bir kemere inşa edilmiş. 1880 yılında yapılan caminin altından geçen dere ilginç bir görünüm oluşturuyor. Hacılarobası, Çavuşlar, Üçbölük, Akören ve Aşağı Güney köylerinde çok sayıda Kaya Mezarı varmış. Biz oralara gidemedik ancak şehir merkezinde de eski tarihlere ait bir çok kalıntı var. Adeta her yerden tarih fışkırıyor.

Safranbolu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Aygür Hotel, Leyla Hanım Konağı, Zalifre Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Yılmaz Pansiyon, Yavuzlar Otel Safranbolu, Germia Uni Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Aygür Hotel, tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Safranbolu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camii'nin hemen yanında 48 ahşap dükkandan oluşan, eskiden ayakkabı üretilen ancak günümüzde turistik olarak kullanılan bir çarşı var. Oldukça keyifli bir ortam. Çarşıda bulunan Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesinde çarşının tarihini ve o günün üretim şartlarını görebilirsiniz.

Safranbolu-1

İzzet Mehmet Paşa Camii avlusundaki güneş saati’nin 19.yy ortalarında yapıldığı sanılmaktadır.

Meşhur Safranbolu Saat Kulesi ise İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 senesinde yaptırılmıştır. Şehrin hemen her yerinden görülebilen yapı kare biçimindedir.

Son durağımız ise Hıdırlık Tepesi oldu. Burası Türkler'in Safranbolu'yu kuşattığı tepedir. Ve açık namazgah biçimindedir. Yağmur duası ve hıdralez kutlamaları burada yapılıyormuş. Ayrıca burada Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, Hızır Paşa’nın ve Kurtuluş Savaşımız kahramanlarından Dr.Ali Yaver Ataman’ın mezarları bulunuyor. Şehre hakim olan tepede, fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Safranbolu-2

İlçe’de yapılan başlıca festivaller ise Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali (20-23 Eylül), Safranbolu Kaymakamlığı Fotoğraf Yarışması (Ağustos), Uluyayla Şenlikleri (Ağustos), Çıraklar Köyü Çörek Şenlikleri (Ağustos), Yörük Köy Şenlikleri (1 Eylül) dir.

Biz gittiğimizde bu kadar çok lezzet ile karşılaşabileceğimizi düşünmemiştik. Çok lezzetli Türk mutfağı örnekleri yanında yöreye özgü Kuyu Kebabı, Safranbolu Bükmesi, Peruhi, Höşmerim ve Safranlı Zerde mutlaka denemeniz gereken tatlar.

Eski şehri gezerken, kendinizi eski Osmanlı döneminde hissedeceksiniz. Tarihi konakları ve eski eserleri, lezzetli yemekleri ile mutlaka görmeniz gereken bir yer Safranbolu...


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...