Google+

Arama formu

Abant

Bolu iline bağlı Abant, Batı Karadeniz’in doğal güzellikleriyle dikkat...
Devamı oku
Hamsi Festivali : Her yıl 13 Aralık’ta düzenlenen ve gelenek haline...
Devamı oku
Yangın: 110 Polis: 155 Belediye: (0374) 421 34 47
Devamı oku
Abant Gölü, Bolu'nun Mudurnu ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda...
Devamı oku
Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı olan Abant Gölü, Türkiye'nin...
Devamı oku
Abant Gölü yılın her mevsimi ayrı güzelliğe sahip olan bir turizm...
Devamı oku
Abant’a direkt olarak otobüsle ulaşım mevcut değildir. Bolu merkez ve...
Devamı oku
Abant Gölü kenarında özel tesisler ve Bolu Valiliği İl Özel İdaresi'nin...
Devamı oku
Abant'ın çevresini dolaşmak için üç seçenek mevcuttur: Bisiklet, at ve...
Devamı oku
Abant Gölü ve çevresi gezilecek yerler açısından doğal...
Devamı oku
Bolu ve çevresi tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra...
Devamı oku
Abant’ın gece hayatı sakinliği ile bilinse de göl kenarındaki otellerin...
Devamı oku
Abant’ta alışveriş yapmak için seçenek çok fazladır. Yöreye özgü...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 5℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 16℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 19℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 144.964 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karadeniz iklimi ve Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Abant Hakkında Bilinmesi Gerekenler

abant_golu.jpg

Abant Gölü, Bolu'nun Mudurnu ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan yaklaşık 1350 metre yüksekliğinde ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. Abant Gölü'nün suları tatlıdır ve en derin yeri 18 metredir. Abant Gölü çevresindeki 1150 hektarlık kısım bitki örtüsü zenginliğinden dolayı Tabiat Parkı olarak 1988 yılında koruma altına alınmıştır. Gölü çevreleyen asfalt yol, gezinti amacıyla kullanılır. Dört adet günübirlik piknik alanı yer alır.

Abant Gölü, Batı Karadeniz bölümü dağlarının ikici sırasını oluşturan, Abant ve Keremali dağları üzerinde yer alır. Abant Deresi’nin vadisinde bir heyelan gölü oluşmuştur. Bu gölün çevresinde 1400-1700 metreye varan tepeler vardır. Gölden taşan sular Abant Deresi ile Bolu Çayı’na dökülür.

Abant Gölü çevresindeki 1150 hektarlık kısım bitki örtüsü zenginliğinden dolayı Tabiat Parkı olarak 1988 yılında koruma altına alınmıştır. Sarı ve karaçam, meşe, kavak, dişbudak ve söğüt ağaçları ile ormangülü, ılgın, fındık, kuşburnu, muşmula, çilek, ısırgan ve çayır otları başlıca bitki türlerindendir. Ayrıca Abant Gölü’nün yüksek yamaçlarında bulunan Abant Çiğdemi ve gölde bulunan Abant Alabalığı endemik türlerdendir.

Gölü çevreleyen asfalt yol, gezinti amacıyla kullanılır. Dört adet günübirlik piknik alanı yer alır. Samat yaylası yakınlarında günde 330 çadırın kullanabileceği kamp alanı da bulunmaktadır.

Abant’ta Gezilecek Yerler

Abant Gölü ve çevresi gezilecek yerler açısından doğal güzellikleriyle bilinir. Abant’ta turizm 1970’lerden sonra Yeşilçam’ın sık sık Türk filmlerinde kullandığı bir yer haline gelince canlanmıştır. İnsanların beğenisini toplayıp günümüze kadar turizm değerini kaybetmemiştir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Yedigöller Milli Parkı, Seben Kaya Evleri, Yıldırım Beyazıt Camii, Süleyman Paşa Camii, Saraçhane Camii, Akşemseddin Türbesi, Orta Hamam, Yıldırım Beyazıt Hamamı.

Örmeci Yaylası


Ahşap evleri ve taş kaldırımlı sokakları ile öne çıkan Örmeci Yaylası, özellikle yürüyüş yapmak ve çadır kurmak isteyenler için idealdir.

Abant şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Abant Köşk Oteli, Vonresort Abant, Abant Lotus Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Abant Bahçeli Köşk, Abant Aden Boutique Hotel Spa, Abant Hayalim Pansiyon. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Büyük Abant Oteli, Bolu Koru Hotels Spa Convention, Abant Köşk Oteli tesislerini incelebilirsiniz.

Abant otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Abant otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Abant Doğal Yaşam Müzesi

Abant Doğal Yaşam Müzesi

Tamamen ahşap mimaride olan Abant Doğal Yaşam Müzesi Abant Gölü’nün girişinde bulunur. Bu müzede Abant bölgesinde yaşayan vahşi hayvanların, yetişen bitki ve çiçeklerin örneklerini görebilirsiniz.

Sinekli Yaylası

Sinekli Yaylası

Kampçılara uygun alanlar bulunan bölgede doğal mantarlar toplanabilir ve doğa yürüyüşü yapılabilir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Abant Nerededir?

Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı olan Abant Gölü, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alır. İstanbul-Ankara yolunun ortalarında bulunur. 5 yıl önce açılan Bolu Karayolu Tüneli ile daha fazla gezginin uğrak noktası olmuştur.

Abant’a Ne Zaman Gidilir?

Abant Gölü yılın her mevsimi ayrı güzelliğe sahip olan bir turizm bölgesidir. Abant’ta kışın karın yağmasıyla ağaçlar ve göl bembeyaz bir örtüyle kaplanır. Yaz ve bahar aylarında ise kamp kurmak, doğa yürüyüşü yapmak mevcut aktiviteler arasındadır.

Abant’a Nasıl Gidilir?

Abant’a direkt olarak otobüsle ulaşım mevcut değildir. Bolu merkez ve ilçelerinden Abant’a dolmuş, minibüs ve taksi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kara yolu ile Ankara-Abant arası 225 kilometre (yaklaşık 2 saat), İstanbul-Abant arası 280 kilometre (yaklaşık 3 saat), Bolu-Abant arası 35 kilometredir (yaklaşık 40 dakika). Hava yolunu kullanarak Abant’a gitmek isteyen ziyaretçiler 230 kilometre mesafedeki Ankara Esenboğa Havaalanı’nı kullanabilirler.

Abant şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Abant’ta Nerede Kalmalı?

Abant Gölü kenarında özel tesisler ve Bolu Valiliği İl Özel İdaresi'nin konaklama tesisleri mevcuttur. Göl çevresinde bulunan Abant Palace Otel ve Büyük Abant Otel her türlü konfora ve aktiviteye sahip otellerdir. Ayrıca, özel idareye ait Göl Gazinosu ve kendin pişir kendin ye şeklinde hizmet sunan tesisler mevcuttur. Ayrıca İstanbul-Bolu yolu üzerindeki Abant sapağına dönüldükten sonra yol üzerinde pansiyon ve benzeri işletmeler görülür.

Abant İçi Ulaşım

Abant'ın çevresini dolaşmak için üç seçenek mevcuttur: Bisiklet, at ve fayton. Bisikletinizi kendiniz getirmeniz ve trafiğe dikkat etmeniz gerekir. At ve faytonu ise Abant'tan kiralayabilirsiniz. Göle ulaşım ise şehir merkezindeki terminalden her iki saatte bir kalkan dolmuşlarla mümkün olmaktadır. Gölden Mudurnu'ya doğru giden yokuş yolu tırmanıp tepeden göl manzarasını izleyebilirsiniz.

Abant Mutfağı

1302352923_400.jpg

Bolu ve çevresi tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra yemekleriyle de oldukça ünlü ve zengindir. Bolulu aşçıların ünü, padişah mutfaklarından Atatürk’ün mutfağına kadar uzanır. Günümüzde de ülkemizde olduğu kadar dünya mutfağında da büyük bir üne sahiptir.

Ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, nohutlu çorba, yayla çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, kedi batmaz, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, mengen pilavı, höşmerim, mengen kuzu güveç, kaşık atmaç, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı ve palize yöresel tatların başında gelir.

Popüler Restoranlar

Yarışkaşı Konağı: Bolu’da yemek yemek için sık tercih edilen bir yerdir. Kabaklı gözlemesi ile meşhurdur.

Hotel Yurdaer - Mutfak Sanatları Merkezi: Hünkar beğendi ya da ördek sarması gibi lezzetlerin öne çıktığı bir restorandır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Abant’ta Gece Hayatı

Abant’ın gece hayatı sakinliği ile bilinse de göl kenarındaki otellerin barları konukların eğlence ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Geyikli Bar, Göl Cafe Bar & Restaurant, Köroğlu Bar, Köşk Bar, Abant Göl Gazinosu, Abant Kır Gazinosu ise çevrede eğlence için gidilebilecek mekânlar arasındadır.

Abant Festivaller

Hamsi Festivali : Her yıl 13 Aralık’ta düzenlenen ve gelenek haline gelen Hamsi Festivali’nde Türkiye’nin pek çok üniversitesinden katılım olmaktadır. Her yaşa hitap eden festivalde Karadeniz’e özgü halk oyunlarını izleyebilirsiniz. Ücretsiz dağıtılan hamsiden de tatmayı unutmayın.

Abant’ta Alışveriş

headline.jpg

Abant’ta alışveriş yapmak için seçenek çok fazladır. Yöreye özgü eşyalar ve giysiler bulabileceğiniz küçük ama otantik dükkânlar bulunmaktadır. Abant Gölü girişinde bulunan Köy Pazarı’ndan yöre halkının doğal ürünlerle üretmiş olduğu dağ reçellerinden, peynirlerden, baldan, tereyağından, erişte ve tarhanadan, yöreye özgü fındık ve pestillerden alabilirsiniz.

Abant İçin Faydalı Bilgiler

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: (0374) 421 34 47