Google+

Beypazarı

AVRUPATürkiyeBeypazarı
Beypazarı - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 47,582 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Sıcak ve ılıman iklim  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün

hb_b_06192141_i-b.jpg

Tarihte Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden birisi olan kent, bu yöredeki ticari ve ekonomik hayatın da yoğunluğu ile beraber Bey-Pazarı adını almıştır. Tarih boyunca farklı birçok hâkimiyet altında kalarak çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Beypazarı, topraklarında farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır. Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir. Selçuklular döneminde ise, İstanbul - Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Günümüzde ise bir çok kültürü ve tarihi barındıran turistik bir kent olmasının yanında Türkiye'nin yüzde 60 havuç ihtiyacını karşılamaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=owFr6V2jKTI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Beypazarı tarihi evleri ve Osmanlı döneminin nostaljisini barındıran mimari yapısıyla geçmişe açılan bir kapı gibi. Beypazarı tarihi ve kültür müzesi, Halk evi, Suluhan Kervansarayı, Cahide Gürsoy müze evi, Abbasların Konağı, Beypazarı Kent tarihi müzesi gibi buranın kültürünü ve tarihini yakından tanımanıza imkân sağlayacak bir çok müze ve konak var. Hıdırlık Tepesi’ne çıktığınızda şehrin tüm doğal ve mimari güzelliklerini görebileceğiniz bir manzara sizleri bekliyor. Bununla beraber buranın simgelerinden biri olan gümüş işçiliği ile yapılmış birbirinden güzel el işi takıları bir çok mağazada bulabilir, ya da İmaret Meydanı'nda size bu konuda destek olacak güler yüzlü zanaatkârlarla beraber hediyelik eşyaları kendiniz yapabilir ve sonrasında satın alabilirsiniz.

Beypazarı Yaşayan Müze:

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Beypazarı Yaşayan Müze:

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı, 19. yüzyılda Beypazarı'nın ileri gelen tüccarlarından Büyük Abbas Ahmet'in oğlu Abbaszade Mustafa Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde ise, Türk kültüründe kahve, ebru, ıhlamur baskı, hat sanatı, Türk masalları anlatımı ve Hacivat ile Karagöz perde oyunu görebileceğiniz çeşitli aktivitelerin de bulunduğu bir müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin gururla belirttiği küçük bir dip not; bu müzede eşyalara dokunmak ve fotoğraf çekmek serbest.

-

Alaaddin Sokak

206 Oca 2017Gezilecek Yerler

Alaaddin Sokak

Beypazarı'nda yer alan yaklaşık 3500 Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan evin büyük kısmı, aynı zamanda restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış birçok Tarihi Konak bu sokaktadır. Yöresel ürünlerin de satıldığı stantları gezerken, bölgede yaşayan ev hanımlarının yaptığı cevizli tatlı sucuk, tarhana, ev makarnası, bazlama gibi el emeği ürünlerini tadarak alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca müzeye dönüştürülmüş olan iki adet konak bu sokakta bulunmaktadır.

-

İnözü Vadisi:

3906 Oca 2017Gezilecek Yerler

İnözü Vadisi:

Doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile turistik bir doğa yürüyüşü adına oldukça zengin bir bölge olan İnözü Vadisi, Beypazarı´nın kuzeyinde bulunmaktadır. İki tarafı dik ve balıksırtı yükselen bu dar vadi, İnözü Çayı´nın aşınmasıyla meydana gelmiş. Bu vadinin her iki tarafında kayalıklar içine oyulmuş birçok mağara bulunmakta, ancak bu mağaraların bir bölümü çok yükseklerde bulunduğundan ziyaretleri pek mümkün değil.Aynı zamanda Türkiye'nin 184 önemli doğal kuş alanından birisi olan bu vadi 100’ün üzerinde kuş ve 60’ın üzerinde kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

istanbul-umraniye-ankara-beypazari-harita-km-uzaklik-mesafe.jpg

Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir, Ankara'nın 100 Km kuzeybatısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Beypazarı’nda her mevsimin ayrı güzelliği olduğu söyleniyor. Ayrıca ne aman giderseniz lezzetli yöresel yemeklerinden yiyebilir, el sanatlarına yönelik dükkânları gezebilir keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ancak bunların yanında İnözü Vadisi gibi doğal güzelliklerinden de üşümeden ve ıslanmadan faydalanmak adına bahar ya da yaz aylarını tercih etmek yararlı olacaktır.

15010171.jpg

Beypazarı, Ankara’ya 100 kilometre, İstanbul'a 320 kilometre uzaklıktadır. Beypazarı’na arabayla gitmek isteyenler, Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş-Beypazarı yoluna çıkarak Beypazarı’na ulaşabilirler. Eğer otobüs kullanmak isterseniz öncelikle Ankara’ya ulaşmanız gerekiyor. Ankara´da bulunan otobüs terminalinden Beypazarı’na otobüs ve minibüsler hareket etmekte.

YPN.jpg

Beypazarı’nda 15’ten fazla otel, pansiyon ve konuk evi bulunuyor. Bölgede genelde ortalama fiyatlara bulabileceğiniz pansiyon ya da butik otele dönüştürülmüş eski konaklar var. Fiyatlar ortalama kişi başı 60-150 TL arası değişiyor.

beypazari-ilcesi-ankara.jpg

Her ne kadar Beypazarı’nın nostaljik yapısı ve temiz havasının keyfini çıkarmak adına sokakları yürüyerek gezmenizi tavsiye ediyor olsak ta, ulaşım için halk otobüsleri, minibüs ya da taksi kullanabilirsiniz. Ancak şimdiden belirtelim, Beypazarı’nda, İnözü Vadisi dışında her yer yürüme mesafesinde. Eğer arabanızla gidecekseniz ana caddelerin üstüne park yapılamıyor olduğunu bilmeniz gerekiyor, şehre ulaştıktan sonra arabanızı otoparka bırakmalısınız.

Beypazarı’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, aynı zamanda bu farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan birçok yöresel lezzete de ev sahipliği yapmasına vesile olmuş. Taş fırında toprak kaplarda pişirilen Beypazarı güveci, 80 kat ince yufkadan yapılan baklava, incecik üzüm yapraklarına sarılmış yaprak sarma, uruç kapaması, havuç dondurması, havuç lokumu, höşmerim, göce, yarımca, perçem gibi birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerin tadabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Tarihi Güveç Fırını: Beypazarı merkezde tarihi çarşı içinde sakin bir ara sokakta kalan bu tarihi fırın sade ortamın ve ilgili çalışanlarıyla hoş bir yemek tecrübesi yaşamanız için ideal. Bu tarihi fırında pişen güveçler sokaktaki masalarda servis ediliyor. Mutlaka buranın etli pilavlı güvecini ve yaprak sarmasını denemelisiniz. Ana yemek yanında ayran ve turşu ardından da tatlı olarak höşmerim ya da baklava yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bağ Evi Anadolu Mutfaği: Beypazarı’ndaki neredeyse tek içkili restoran olan bu mekân oldukça hoş ve otantik havasıyla hem akşamları oturup yemek yiyebileceğiniz hem de gün içinde çay kahve içebileceğiniz bir yer. Kapalı bir bölümü de olan bu işletmede yaz ve bahar aylarında bahçesindeki çardakları tercih edebilirsiniz. Yazın düzenlenen canlı müzik ve eğlencelere ev sahipliği yapan bu mekânda hafta sonları açık büfe kahvaltı edebilirsiniz.

Taşmektep Restoran: Tarihi bir mekân olan Taşmektep Restoran’ın oldukça hoş bir atmosferi var. Eski bir konak olan bu restoranda oldukça iddialı oldukları Beypazarı güveci ve yaprak sarma denerken harika manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Zindancık Restoran İnözü Vadisi Tesisleri: Zindancık Restoran, İnözü Vadisi’nde ağaçlıklar içinde, ferah ve tertemiz havada çardaklarda ya da masalarda oturabileceğiniz hoş bir tesis. Fiyatları turistik yerlere göre uygun. Elma ağaçları arasında, harika manzarası ve çocuklar için oyun alanıyla havaların sıcak olduğu bahar ve yaz aylarında keyifli zaman geçirmeniz için ideal bir ortam sağlıyor.

Değirmencioğlu: Lezzetli Türk yemekleri ve muhteşem ev yapımı Beypazarı baklavasını tadabileceğiniz güzel bir mekân olan Değirmencioğlu’nda özellikle yaprak sarma, Beypazarı güveci, kiremit köfte, turşu, tatlı olarak da baklava ya da kabak tatlısını öneriyoruz. Burası şehir merkezinde geç saatlere kadar açık olan iki mekândan birisi.

Diğer restoranlar: Köroğlu Kebap, Meva'ların Konağı Restoran, Bey Konak Restoran, Müjgan Abla'nın Yeri, Hünkar Sofrası

8632913470_eeb18b48ce_b.jpg

Beypazarı merkezinde pek hareketli bir gece hayatı yok ancak merkezin batısına doğru 4 km uzaklıkta bir gazino bulunmakta.

Beypazarı Kızak Şenliği (Şubat)

Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali (2-3-4 Haziran)

beypazar.jpg

Beypazarı Çarşısı’nda Telkari işletmeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan dokumacılığa her türlü zanaat alanından bir şeyler bulabilmek mümkün. Özellikle Beypazarı´nın önemli simgelerinden birisi olan telkari gümüş işlemeciliğinin birbirinden güzel el işi takılarını Gümüşçüler Çarşısı’nın yanı sıra şehir merkezinde de bir çok gümüş mağazasında bulmak mümkün. Ayrıca çarşamba, cuma ve cumartesi günleri kurulan semt pazarında reçel, bazlama ekmeği, tarhana, havuç ve ürünleri, yörede yetişen taze veya kurutulmuş otlar, cevizli sucuk ya da tekstil ürünlerinin satıldığı tezgâhlardan çok çeşitli ev yapımı yöresel ürün bulabilirsiniz.

Yılbaşı (1 Ocak)Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)Emek ve Dayanışma günü (1 Mayıs)Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)Ramazan Bayramı Demokrasi ve Özgürlükler Günü (15 Temmuz)Zafer Bayramı (30 Ağustos)Kurban Bayramı

Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim (yarım gün) - 29 Ekim)

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Beypazarı’na gitmek için herhangi bir vize işlemi yapmanıza gerek yok.