Beypazarı Mutfağı

Beypazarı’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, aynı zamanda bu farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan birçok yöresel lezzete de ev sahipliği yapmasına vesile olmuş. Taş fırında toprak kaplarda pişirilen Beypazarı güveci, 80 kat ince yufkadan yapılan baklava, incecik üzüm yapraklarına sarılmış yaprak sarma, uruç kapaması, havuç dondurması, havuç lokumu, höşmerim, göce, yarımca, perçem gibi birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerin tadabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Tarihi Güveç Fırını: Beypazarı merkezde tarihi çarşı içinde sakin bir ara sokakta kalan bu tarihi fırın sade ortamın ve ilgili çalışanlarıyla hoş bir yemek tecrübesi yaşamanız için ideal. Bu tarihi fırında pişen güveçler sokaktaki masalarda servis ediliyor. Mutlaka buranın etli pilavlı güvecini ve yaprak sarmasını denemelisiniz. Ana yemek yanında ayran ve turşu ardından da tatlı olarak höşmerim ya da baklava yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bağ Evi Anadolu Mutfaği: Beypazarı’ndaki neredeyse tek içkili restoran olan bu mekân oldukça hoş ve otantik havasıyla hem akşamları oturup yemek yiyebileceğiniz hem de gün içinde çay kahve içebileceğiniz bir yer. Kapalı bir bölümü de olan bu işletmede yaz ve bahar aylarında bahçesindeki çardakları tercih edebilirsiniz. Yazın düzenlenen canlı müzik ve eğlencelere ev sahipliği yapan bu mekânda hafta sonları açık büfe kahvaltı edebilirsiniz.

Taşmektep Restoran: Tarihi bir mekân olan Taşmektep Restoran’ın oldukça hoş bir atmosferi var. Eski bir konak olan bu restoranda oldukça iddialı oldukları Beypazarı güveci ve yaprak sarma denerken harika manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Zindancık Restoran İnözü Vadisi Tesisleri: Zindancık Restoran, İnözü Vadisi’nde ağaçlıklar içinde, ferah ve tertemiz havada çardaklarda ya da masalarda oturabileceğiniz hoş bir tesis. Fiyatları turistik yerlere göre uygun. Elma ağaçları arasında, harika manzarası ve çocuklar için oyun alanıyla havaların sıcak olduğu bahar ve yaz aylarında keyifli zaman geçirmeniz için ideal bir ortam sağlıyor.

Değirmencioğlu: Lezzetli Türk yemekleri ve muhteşem ev yapımı Beypazarı baklavasını tadabileceğiniz güzel bir mekân olan Değirmencioğlu’nda özellikle yaprak sarma, Beypazarı güveci, kiremit köfte, turşu, tatlı olarak da baklava ya da kabak tatlısını öneriyoruz. Burası şehir merkezinde geç saatlere kadar açık olan iki mekândan birisi.

Diğer restoranlar: Köroğlu Kebap, Meva'ların Konağı Restoran, Bey Konak Restoran, Müjgan Abla'nın Yeri, Hünkar Sofrası