Beypazarı Gezisi

Tarihi evleri, lezzetli yemekleri, müzeleri ve doğal güzellikleriyle dolu Beypazarı... Ankara'ya yakın olmasından dolayı da turist akınına uğrayan yer.

Ben bir İstanbul'lu olarak, ama Ankaraya sık giden biri olarak hep merak ediyordum Beypazarı'nı ve sonunda Kurban Bayramı'nı fırsat bilip gidip görme şansı buldum.

Öncelikle ulaşımdan bahsedeceğim. Ankara'dan gidecekler için; Ankara'da Etlik otobüs terminalinden ve Akköprü Migros'tan otobüsler geçiyor. Kendi aracı ile gidecek olanlara da 100 km yol, Sincan yönünden devam ediyor. İstanbul'dan gidecekler için; kendi araçları ile gidecekler 320 km yolu var ya da Ankara'ya otobüs ile giderek buradan otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Beypazarı'nda Nerede Kalınır?Beypazarı'nda kalmak isterseniz eğer çok güzel taş konaklar mevcut. Merkezde yer alan taş konaklardan herhangi birinde kalabilirsiniz.

Beypazarı'nda Ne Yenir?
Öncelikle Beypazarı'nda meşhur güvecini yemeden kesinlikle dönmeyin. 80 katlı baklavası, kurusu, havucu (havuç suyu), karadut suyu, cevizli-havuçlu ve karadutlu sucuğunu yemeyi unutmayın. Ayrıca gözleme ve ayranı da denenmeli.

Beypazarı'nda AlışverişYemek bölümünde yazanlardan alışveriş yapıp hediyelik alabilirsiniz. Ayrıca tarhanasını mutlaka alın. Bunların dışında el işi örtüler, çeyizlik seçenekler mevcut.

Beypazarı'nın sodası da meşhurdur. Alım yapabileceğiniz dükkanlar var ama çok fazla fiyat farkı olmadığını söylemeliyim.

Biz Derin ile gittik bu geziye. Çocuklu bir aile olarak yurt içinde her yere çocuğumuzla gitmeye çalışıyoruz. Ama yurt dışında durum değişiyor :) (tabi güvenli bırakacak yerimizin olması avantajını kullanıyoruz)

Beypazarı çocukla gitmek için gerçekten uygun. Sokakta gezerken standlar ilgilerini çekiyor zaten. Bir sürü de çocuklar için oyuncaklar satılıyor. Bir tek olumsuz olarak söyleyebileceğim çocuk arabası ile biraz zor olabilir. Çocuğunuz yürüyorsa sorun yok :) Gezi kısmına gelecek olursak... Beypazarı sokaklarında kendinizi rahat bırakıp tarihi sokakların tadını çıkarmak gerek. Müzeleri mutlaka gezin derim.

Sokakta bir çok tadım yapabilir, sıcak kanlı insanları ile sohbet edebilirsiniz.

Fotoğrafları görünce insana sıcaklık veren bu güzel yeri gezmenin gerekliliğini anlayacaksınız.