Beypazarı Gezisi

Tarihi evleri, lezzetli yemekleri, müzeleri ve doğal güzellikleriyle dolu Beypazarı... Ankara'ya yakın olmasından dolayı da turist akınına uğrayan yer.

Ankara'ya sık giden bir İstanbullu olarak hep merak ediyordum Beypazarı'nı. Sonunda Kurban Bayramı'nı fırsat bilip gidip görme şansı buldum.

Beypazarı'na ulaşım:

Ankara'dan gidecekler için; Ankara'da Etlik otobüs terminalinden ve Akköprü Migros'tan otobüsler geçiyor. Kendi aracı ile gidecek olanlar için Sincan yönünden devam eden 100 kilometrelik yol takip edilebilir.

İstanbul'dan gidecekler için; otobüs ile gitmek için yine önce Ankara'ya ulaşmak gerek. Özel araçla 320 kilometre uzaklıkta.

Beypazarı'nda Nerede Kalınır?

Beypazarı'nda kalmak isterseniz eğer çok güzel taş konaklar mevcut. Merkezde yer alan taş konaklardan herhangi birinde kalabilirsiniz.

Beypazarı'nda Ne Yenir?

Öncelikle Beypazarı'nda meşhur güvecini yemeden kesinlikle dönmeyin. 80 katlı baklavası, kurusu, havucu (havuç suyu), karadut suyu, cevizli-havuçlu ve karadutlu sucuğunu yemeyi, gözlemesiyle ayranını denemeyi de unutmayın.

Beypazarı'nda Alışveriş

En güzel hediye kesinlikle yemeklik olacaktır, örneğin tarhanası. Ama yiyecek dışında da bir şeyler götüreyim derseniz el işi örtüler, çeyizlikler gibi seçenekler de yok değil.

Beypazarı'nın sodası meşhurdur. Alım yapabileceğiniz dükkanlar var ama çok fazla fiyat farkı olmadığını söylemeliyim.

Biz Derin ile gittik bu geziye. Çocuklu bir aile olarak yurt içinde her yere çocuğumuzla gitmeye çalışıyoruz. Ama yurt dışında durum değişiyor :) Tabi güvenli bırakacak yerimizin olması avantajını kullanıyoruz.

Beypazarı çocukla gitmek için gerçekten uygun. Sokakta gezerken bir sürü oyuncağın satıldığı standlar ilgilerini çekiyor zaten. Bir tek olumsuz olarak söyleyebileceğim çocuk arabası ile biraz zor olabilir. Çocuğunuz yürüyorsa sorun yok :)

Gezi kısmına gelecek olursak... Beypazarı sokaklarında kendinizi rahat bırakıp tarihi sokakların tadını çıkarmak gerek. Müzeleri mutlaka gezin derim.

Beypazarı sokakları birçok ürünün tadına bakmak ve sıcakkanlı insanlarla sohbet etmek için harika yerler.

Sadece fotoğrafları görünce bile insana sıcaklık veren bu güzel yeri gezip gördüğünüzde bana hak vereceksiniz.