Beypazarı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hb_b_06192141_i-b.jpg

Fotoğraf: Barış Hasan Bedir

Tarihte Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden birisi olan kent, bu yöredeki ticari ve ekonomik hayatın da yoğunluğu ile beraber Bey-Pazarı adını almıştır. Tarih boyunca farklı birçok hâkimiyet altında kalarak çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Beypazarı, topraklarında farklı kültürlerin izlerini taşımaktadır. Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu bilinmektedir. Selçuklular döneminde ise, İstanbul - Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Günümüzde ise bir çok kültürü ve tarihi barındıran turistik bir kent olmasının yanında Türkiye'nin yüzde 60 havuç ihtiyacını karşılamaktadır.
Beypazarı'nı ünlü yapan ise Beypazarı evleri ve konaklarıdır. Meşhur Beypazarı’nın eski evleri, cumbalı veya kuşganalı ahşap yapılardır. Evlerde depo olarak kullanılan kuşganalar evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek çıkmasına verilen isimdir. Yapının duvarları taştan, bazı kısımları ahşaptan yapılan evler, dışarıdan sıvalı olup üstleri kiremit çatı ile örtülüdür.
En fazla üç kattan oluşan eski konakları ile meşhur olan Ankara’nın şirin kasabası Beypazarı, el sanatları da ünlüdür. Yerli halkın temel geçim kaynakları ise bakır, demir, gümüş, ipek ya da deriyi işlemeleri ve ortaya çıkan olağanüstü kaliteli ve ince bir işçiliğe sahip olan ürünlerdir. El sanatları ve mimarisi ile adından söz ettiren Beypazarı’nın lezzetli yöresel yemekleri de bulunmaktadır. Her geçen gün Beypazarı’nın ziyaretçi sayısı artmakta ve yöreye olan ilgi dikkat çekmektedir. Konumu itibari ile kolay bir ulaşıma sahip olan kent turistik açıdan gelişmeye devam ediyor. Beypazarı, başkentimiz Ankara ilinin bir ilçesi olmasından dolayı oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Bu bölgeye dilerlerseniz kendi arabanız ile dilerlerseniz de bölge otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz. Diğer bir seçenek de kendi planınızı daha rahat uygulamak için araba kiralamak olabilir.
Anadolu’nun eski yerleşim bölgelerinden biri olan Beypazarı; Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır. Beypazarı eski dönemlerde İstanbul ve Ankara'yı Bağdat'a bağlayan ticaret yolları üzerinde bulunmaktadır.
Eski adı “Laginia” olan Beypazarı, Türkmen boylarının sık sık göç ettiği bölge zamanla onlara yurt olmuştur. Bu boylardan en önemlisi “Kayı boyu”dur. Osmanlı Devleti'nin kurucu boyu olan Kayı Boyu ilk olarak Ankara civarına yerleşmiştir.
 
 Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=owFr6V2jKTI